Протидія місцевій корупції – це активна участь громади в самоврядуванні

Чернівецька міська рада25 вересня Чернівецька міська рада мінімальною більшістю прийняла знакові зміни до Статут територіальної громади міста. В них закладені сім форм участі громади у місцевому самоврядуванні, значна частка яких є антикорупційним запобіжником на місцевому рівні. В оновленому Статуті прописана чітка процедура, як проводити громадські слухання, загальні збори, експертизу. Окрім того, прописано і звітування міської влади, можливість подання електронних петицій, а також великий і конкретизований розділ щодо прозорості і публічності інформації, яка є у володінні міської ради, її виконавчих органів, комунальних підприємств (проект статуту можна прочитати тут).

Одна з розробниць змін до Статуту Чернівців, програмна директорка Інформаційно-аналітичного центру «Наше право», Оксана Ващук-Огданська переконує, що основною метою внесення змін до Статуту було створення реальних можливостей з одного боку впливати чернівчанам на прийняття рішень міською владою, з іншого — проконтролювати їх роботу.

- Для цього запровадили або покращили процедури проведення громадських слухань, загальних зборів, місцевих ініціатив, консультацій з громадськістю, громадських експертиз, звітування депутатів міської ради  та міського голови, конкретизували певні види інформації, що підлягатимуть тепер обов’язковому оприлюдненню, - розповідає Оксана Ващук-Огданська. При вдалому втіленні це дозволить:

  1.  Почути, а відповідно, врахувати інтереси мешканців у процесі прийняття рішень. Визначено цілий перелік випадків, коли обговорення проекту рішення міськради та її виконавчих органів з жителями міста є обов’язковим (а саме, проведення консультацій з громадськістю). Серед іншого це зміна тарифів на проїзд у громадському транспорті. Невиконання цього обов’язку або безпідставне ігнорування вимог мешканців може стати причиною скасування прийнятого згодом рішення.
  2. Виявляти і оперативно реагувати на проблеми в життєдіяльності міста. Чернівчани зможуть ініціювати проведення громадських слухань та загальних зборів, на яких обговорювати з депутатами і посадовцями міськради труднощі і проблеми, з якими стикаються, подавати пропозиції для їх вирішення.
  3. Особисто отримувати інформацію про роботу депутатів та міського голови, давати їм доручення, висловлювати зауваження у процесі їх щорічного звітування перед мешканцями про свою роботу.
  4. Стежити за розпорядженням міськими багатствами. Наприклад, на офіційному веб-сайті міськради має бути розміщений Перелік об’єктів комунальної власності, що передані в оренду чи інше право користування (включно з даними про умови передачі об’єктів в оренду); Перелік земельних ділянок, що пропонуються для здійснення забудови, та інше, - зауважила експертка. 

Відповідно, член територіальної громади міста має можливість дізнатись публічну інформацію на веб-сайті, проконтролювати використання коштів, провести експертизу рішень, актів, які приймаються радою, тощо. Головне, аби чернівчани використовували ці інструменти.

Максим Лациба, керівник Програми розвитку громадянського суспільства Українського незалежного центру політичних досліджень, який, власне, ініціював зміни до Статуту міста, переконаний, що чим більше люди знають про роботу мерії, тим менше там корупції і неефективних рішень. Ми поспілкувались з експертом щодо необхідності та ефекту від таких форм участі громади у житті міста.

  • Навіщо потрібні такі положення про форми участі? Чим вони важливі для громади, місцевого самоврядування?

 - Головне правило ефективного управління містом - це включення громади в процес вироблення і виконання управлінських рішень. Міський голова і міська рада без участі громадськості не можуть ефективно і чесно розвивати місто. Як залучити громаду до управління містом? Для цього існують різні інструменти, які необхідно детально регламентувати. Наприклад, це громадські слухання з питань розвитку міста, це місцева ініціатива (можливість мешканців самостійно внести проект рішення на розгляд ради без депутатів), загальні збори громадян за місцем проживання, громадська експертиза діяльності виконавчих органів місцевого самоврядування, органи самоорганізації населення, спеціальні процедури обговорення планів забудови або планування бюджету міста, електронна петиція. Чесному меру і міській раді потрібен сильний і надійний партнер для розвитку міста. Це можуть бути громадські об’єднання, активні громадяни, відповідальний бізнес. Тому потрібні процедури взаємодії, консультацій і об’єднання зусиль.

  • Чи місцеві ініціативи, громадська експертиза та інші форми участі громадськості сприяють боротьбі та запобіганню корупції?

- Корупція боїться світла. Будь-яка залученість широкої громадськості до управління містом  зменшує корупцію. Чим більше люди знають про роботу мерії, тим менше там корупції і неефективних рішень. Слухання, експертиза, звітування, прозорий бюджет - це все інструменти зменшення корупції.

  • Як має діяти громада, використовуючи ті інструменти, які закладені у статуті тепер, аби влада була відповідальніша, прозоріша, менш корупційна?

- Демократія  - це набір процедур. Якщо люди не будуть ними користуватися, то демократії не буде. Якщо жителі Чернівців хочуть отримати якісне управління містом, вони мають сказати, що їм треба. Мешканці Чернівців мають ходити на громадські слухання, подавати свої ініціативи в міську раду, перевіряти виконання бюджету по своїй школі або лікарні, створювати громадську організацію або органи самоорганізації населення, чітко говорити меру, які видатки потрібні для їхнього мікрорайону на наступний рік.

Як приклад участі громади в житті міста завдяки формам участі Максим Лациба наводить випадок в Одесі, коли два роки тому громада через процедуру громадського обговорення містобудівної документації добилася відміни жахливого проекту Генерального плану забудови міста. А в Ужгороді громадська організація інвалідів через місцеву ініціативу отримала приміщення для створення центру реабілітації спортсменів і воїнів АТО.

Для прийняття змін до Статуту довелось два дні проводити пленарне засідання сесії (в перший день депутати не хотіли голосувати, а тільки на наступний день підтримали цей проект рішення). На диво, у депутатів не виникло запитань до розробників, представників юруправління міської ради.

Після голосування змін до Статуту міста Чернівецький міський голова Олексій Каспрук заявив, що це один із найдемократичніших статутів, і тепер головне, щоб чернівчани, громадські інституції ефективно користувалися своїми правами, застосовували усі інструменти участі в управлінні містом.

Це дійсно так. Адже які б добрі та ефективні механізми контролю над владою та впливу на неї не були, якщо їх не застосовувати, воно все залишиться так, як і було. І не варто забувати, що місцева влада наразі отримає більше ресурсів і більше повноважень. Тому добивайтесь, використовуйте вказані проекти, аби добиватись їх прийняття у ваших містах.