Як зробити інформацію про ліки, закуплені за бюджетні гроші, доступною

likyПевно, найкращим запобіжником корупції є прозорість, відкритість і, що головне, доступність даних про бюджетні кошти, державне, комунальне майно. Особливо, коли мова йде про такі «монстри» володіння цими ресурсами як сфера охорони здоров’я, освіти. Нещодавно на сайті управління охорони здоров’я почали публікувати інформацію про залишки у медичних закладах ліків, закуплених за кошти місцевих бюджетів. 

Кожна медична установа подає інформацію по ліки, які наразі в неї є і які мають видаватись безкоштовно, адже вони закуплені за бюджетні кошти на потреби лікарні (розуміємо, пацієнтів).

Зрозуміло, що не всі будуть перед походом до лікарні чи поліклініки переглядати ці списки. Але те, що медичні заклади зобов’язані такі списки робити і роблять, це, я переконана, великий прорив. Нехай тільки в одному окремо взятому регіоні.

Хочу, щоб і в моєму місті, в Чернівцях, і в інших містах, областях України, така ж інформація була у вільному доступі.  Про алгоритм того, як можна зробити так, що відомості про ліки, що закуплені за бюджетні гроші, були публічними, розповіли в Одеському обласному інформаційно-аналітичному центрі медичної статистики.

По-перше, це має бути добра воля керівництва області чи міста. Її можна «підштовхнути» громадськими активностями, лобіюванням через депутатів, людей, до думки яких прислухаються. Одним словом, якщо потрібно, то можна і громадський тиск на посадовців чинити, аби такі відомості (як мінімум такі) публікувались, були доступними громадянам.

Після того, як є ця воля, потрібно прийняти наказ/розпорядження, яким керівництво міста/області чи департаменту/управління охорони здоров’я доручає відповідній структурі в своєму підпорядкуванні чи особі забезпечити зібрання та публікування інформації про ліки в медзакладах, закуплені за бюджетні гроші.

Повинна бути розроблена спеціальна форма, за якою медичні заклади заносять інформацію (можна використовувати форму, яку заповнюють медичні заклади Одещини). Звичайно, потрібна зустріч з бухгалтерами медичних закладів краю, щоб роз’яснити що це потрібно таки робити, і як це робити.

meddata

Потім вже щопонеділка вони надсилають заповнену форму, куди вносяться тільки нерозподілені залишки ліків,  до відповідальної особи, і ця інформація щотижня оприлюднюється на сайті.

Окрім того, в Одеській області вирішено, що щодня (!) працівник складу медичного закладу повинен подавати інформацію про залишки ліків на складі. І ця інформація ЩОДНЯ вивішується на стендах медзакладу або ж є у вільному доступі в реєстратурі. Тобто, якщо людина, яка прийшла до лікаря, бачить, що їй виписали ліки, які є на складі, то тут вже є причина звернутись до головного лікаря з відповідними претензіями.

Та задля цього конче необхідно налагодити чітку комунікацію між відповідальними особами в управлінні чи департаменті охорони здоров’я і тими людьми з медичних установ області чи міста, які будуть ці відомості про ліки збирати і відправляти для опублікування. Адже не виключено, що медичні установи будуть саботувати роботу.

Думається, що необхідність оприлюднення такої інформації очевидна – це і для фінансової дисципліни, для зменшення корупційних ризиків, для контролю за розподілом та закупівлею лікарських засобів.

То, може, давайте цей алгоритм запустимо в містах України? Я вже сконтактувала з Чернівецькою міською радою і чекаю реакції. Може, ви знайдете час та бажання пролобіювати таку медичну публічність у своєму регіоні? А, може, на державному рівні? Бо ж коли буде подібний наказ Міністерства охорони здоров’я, то вже важко буде відвертітись від його виконання.

Надія Вірна