Як суди на Сумщині надають декларації суддів

zib.com.ua

zib.com.ua

Декларації суддів - це “лакмусовий папірець”, завдяки якому кожен громадянин може зрозуміти, хто його судить. Суддя, який живе чесно, або який не може пояснити джерела своїх статків.

Сьогодні в Україні декларації службовців аналізує волонтерський проект “Декларації”. Тож я вирішив як журналіст “Ні корупції!” взяти участь у цьому проекті і зібрав не тільки декларації суддів з усієї Сумщини, а й побачив, яким чином вони надаються.

Нагадаю, кожен може надіслати інформаційний запит, відповідно до вимог закону “Про доступ до публічної інформації”, і отримати копію декларації будь-якого службовця протягом п’яти робочих днів.

У своїх електронних запитах я просив копії декларацій за 2013 та 2014 роки не тільки  суддів, а й керівників апарату судів та їхніх заступників.

Підсумки

“Ні корупції!” представляє увазі читачів візуалізовану карту Сумщини з реальним станом надання доступу до такої інформації.

Лише 10 із 22 судів надає доступ до усіх декларацій з дотриманням вимог закону про доступ до публічної інформації. Серед них Великописарівський районний суд, Тростянецький районний суд, Недригайлівський районний суд, Білопільський районний суд, Глухівський міськрайонний суд та інші.

Лише троє суддів неправомірно обмежили доступ до публічної інформації.

А хто тут?

Так, наприклад, голова Охтирського міськрайонного суду Микола Верес відмовляє українцям у відповідях, якщо вони надсилають запити без підпису.

"Ваш електронний запит про надання копії декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2013 та 2014 роки суддів Охтирського міськрайонного суду, керівника апарату та заступника керівника апарату суду Охтирський міськрайонний суд повертає без виконання, так як відсутній власний підпис", - пише Микола Верес.

Охтирський міськрайонний суд

Хоча як можна поставити підпис в електронній пошті, знає, напевно, тільки голова суду.

Ст. 19 закону "Про доступ до публічної інформації" вимагає підпис, якщо запитувач надсилає письмовий інформаційний запит.

Гроші з повітря

Особливою винахідливістю вражає голова суду в селищі Липова Долина Дмитро Бутенко. Від громадян він вимагає за сканування однієї сторінки 1 гривню 22 копійки.

"...на підставі ч. 2 ст. 21 Закону України "Про доступ до публічної інформації" необхідною умовою для отримання вищевказаної інформації є необхідність відшкодування запитувачем інформації фактичних витрат на копіювання вказаних декларацій з розрахунку 1 грн. 22 коп. за виготовлення однієї електронної сторінки, а всього 48 грн. 80 коп", - пише голова суду у своїй відповіді.

Липоводолинський районний суд

"Це досить сумнівне трактування Закону про доступ до інформації з боку суду, оскільки витратні матеріали для сканування документів не витрачаються (крім електроенергії в досить смішній кількості). Робота працівника розпорядника не є витратним матеріалом. Тим більше, що граничними нормами витрат на копіювання та друк (Постанова Кабміну від 13.07.11 р. № 740) окремо не передбачено оплату витрат для сканування", - прокоментував медіа-юрист Інституту медіа права Роман Головенко.

Декларації під паролем

Тичасова виконуюча обов'язків голови Буринського районного суду Валентина Комлєва надіслала копії в архіві. Однак ми не змогли встановити вміст архівів, оскільки на них встановлені паролі. На прохання повідомити їх суд жодним чином не відреагував. Відповідно, ми оцінюємо таку відповідь як не надану.

Публічні персональні дані суддів

Лебединський районний суд надсилає копії декларацій за 2013 рік, не приховуючи персональних даних суддів: місце проживання, номер облікової картки платника податків, серію та номер паспорту та адреси нерухомого майна.

Я, звісно, як журналіст можу подякувати голові суду Олександру Чхайлу за полегшення своєї роботи, однак все ж таки відкриття персональних даних у цій частині є грубим порушенням п. 2 ст.12 закону "Про засади запобігання і протидії корупції".

Неповні відповіді

Деякі суди надіслали копії декларацій не всіх суддів. Ми не беремося стверджувати, чому так сталось. Чи це недобросовісність розпорядників інформації, чи саме ці судді бояться публічності своїх доходів. У будь-якому випадку вони потребують вкрай уважного вивчення, і “Ні корупції!” готова оскаржувати неповне надання інформації.

Кролевецький районний суд не надіслав копії декларацій за 2013 суддів Олексія Моргуна, Анастасії Хочиної (Ольховик), Миколи Школи. За 2014 рік відмовлено у доступі до копій Галини Сірої, Миколи Школи та Олексія Моргуна, хоча в супровідному листі голова суду Ольга Бєгунова запевняє, що надіслала копії декларацій цих суддів.

Путивльський районний суд не відправив копії декларацій за 2013 рік Петра Гриценка, Олега Толстого, Яни Данік, Сергія Токарєва, хоча в супровідному листі вказують що надіслали. В декларації судді Яни Данік відсутня перша сторінка, а тому ми не можемо стверджувати, що ця декларація саме за 2013 або 2014 рік. У судді Петра Гриценка не вказаний звітний рік.

Конотопський міськрайонний суд просить завантажити копії декларацій зі своєї сторінки у мережі Інтернет, однак там відсутні копії за 2014 рік Тамари Аршук, Тетяни Буток, Сергія Галяна, Людмили Громової, Павла Калантаєнка, Вадима Гетьмана. Також на сторінці відсутні усі копії декларацій за 2013 рік.

Роменський міськрайонний суд не захотів надіслати копії декларацій за 2013 рік керівника апарату суду Івана Богдана, та його заступника Тетяни Анякіної. Натомість суд пропонує звернутись із відповідним запитом до Територіального Управління судової адміністрації України в Сумській області, що є порушенням п. 3 ст. 22 закону "Про доступ до публічної інформації". Якщо розпорядник інформації знає, хто володіє запитуваною інформацією, то він зобов'язаний надіслати цей запит, пояснює закон.

Сумський окружний адміністративний суд без пояснення причин не надіслав копію декларації судді Аліни Діски за 2013 рік.

Сумський районний суд також пропонує завантажити декларації зі своєї сторінки, однак там ніхто не знайде копії за 2014 рік Ігоря Дашутіна, Володимира Куца, Олени Моісеєнко, Олександра Степаненка, Оксани Черних, а також за 2013 рік керівника апарату суду Сергія Васяєва та його заступника Юлії Макаренко.

Зарічний районний суд м. Суми не надіслав копії декларації за 2014 рік Шелєхової Ганни та Шершака Миколи. Хоча сама голова суду ж Шелєхова Ганна у супровідному листі переконує, що надіслала усі копії.

Ковпаківський районний суд м. Сум також надіслав копії декларацій не всіх суддів.

Ковпаківський районний суд

Ось так відкриваються посилання, які пропонує громадянам відвідати суд.

Скрін суддів

Скрін керівник апарату заст

Особливо якісну відповідь надіслала керівниця апарату Тростянецького районного суду Олена Підопригора. Її відповідь містить не тільки повне обґрунтування, а й посилання на норми законодавства і судову практику.

Тростянецький районний суд

Тростянецький районний суд 2

Максим Ладигін, для “Ні корупції!”