Брутальні порушення прав кримчан фінансуються за рахунок грошей українських олігархів – Мустафа Джемілєв

Фото: slovo.net.ua

Фото: slovo.net.ua

Громадянське суспільство України та окупаційна влада в Криму переходять на новий рівень відносин. Спонукають до змін кримські татари. Вони наприкінці вересня розпочинають акцію "Громадянська блокада півострова".

Автори ініціативи вимагають від української влади заблокувати поки що постачання харчів на півострів. Причина - ми не маємо годувати окупанта, який грубо порушує права людей в Криму.

Голова Меджлісу і президент Всесвітнього конгресу кримських татар Рефат Чубаров нагадує, що в Криму кожного дня присутні дискримінація, затримання, обушки, зникнення, погроми та утиски кримських татар та людей інших національностей. Він наводить приклади таких політичних в'язнів, як Ахтем Чийгоз, Алі Асанов, Мустафа Дегерменджі, Олександр Кольченко, Олег Сенцов та інші як докази згортання прав та свобод кримчан.

Ініціатори акції наводять дані Центру журналістських розслідувань, який говорить, що за останній тиждень з материкової України до Криму було ввезено 5 777 тонн харчів.

А колишній голова Меджлісу кримських татар Мустафа Джемілєв каже, що близько 80% продуктів, 85% електроенергії, 80% води, в тому числі для польових поливів, на кримський півострів постачається з України. Однак він стверджує, що величезна частина продовольств не тільки переправляються до Росії, а й підтримують ті мілітаризовані формування, які брутально порушують права та свободи кримчан. Така оборудка вкрай вигідна як окупаційній владі, так і українським олігархам.

_DSC3454"Люди помиляються, коли думають, що товари, направлені ними в Крим,  дістаються співвітчизникам. Я авторитетно заявляю, що понад 80% продуктів перевантажуються в машини і через Керченську протоку відправляються в Російську Федерацію. Тому що там ціни ще вище. Основна частина йдуть військовим частинам, окупантам, каральним загонам, загонам самооборони. Але в цьому зацікавлені олігархи. І не думайте, що ці кошти потрапляють у бюджет України!", - каже Мустафа Джемілєв.

"Уявіть собі, якщо є купка олігархів на материковій Україні і партнери в окупованому Криму, то не може бути такого, що вони не спілкуються. Чемоданами передаються гроші. Аксьонов, Шеремет беруть  їх вживу. Вони платять тим бандитським структурам, яким майже не платить окупаційна влада, тій самообороні, які вбивають наших людей. Туди йдуть українські гроші. І тому зрозуміло, що кримські бандити будуть шукати шляхи тиску на нас, в тому числі через тих людей, які живуть там в Криму", - оцінює шанси тиску на ініціаторів акції з боку Російської влади та українських олігархів Мустафа Джемілєв .

"З якого дива материкова частина України має забезпечувати життя окупаційного режиму?"- дивується один із лідерів кримських татар Мустафа Джемілєв.

Натхненники ініціативи пропонують уряду створити хаби на прикордонній території, де кримчани з українськими паспортами могли б закуповувати харчі за цінами материкової України.

_DSC3443"Прямі колабаранти нехай їдуть до Ростова, Краснодарського краю. Це їхні проблеми. Для нас важливо, щоб не було постачання ресурсів, які укріплюють військову присутність окупанта", - наголошує Рефат Чубаров.

"Найголовніша мета окупаційної влади - розчавити кримських татар у Криму як єдиний організм. Вони роблять це протягом півтора року. Я не можу говорити про те, що їм не вдалось жодну людини приєднати до себе. Слава Всевишньому, що їх небагато. Бо тут зараз будуть "верещати" на увесь світ, що наша акція направлена проти кримських татар і людей та їхніх прав", - каже Рефат Чубаров.

"Ну, а як же ж економічна скрута, яку кримчани будуть переживати під час блокади? Це все ж наші громадяни", - все ж таки не покидає думка, коли слухаєш  кримськотатарських лідерів. Але Мустафа Джемілєв відразу "відсікає" цей аргумент: "Це абсурдні доводи, тому що відповідно до міжнародних норм, відповідальність за правове, матеріальне, соціальне положення окупованих територій несе окупант, а не та країна, чию територію окупували". 

Організатори акції запрошують до ініціативи партнерів, оскільки хочуть, аби акція була всеукраїнською.

"Якщо є запит на державність, то ми маємо усі повертати Крим. Ми хочемо, щоб український бізнес, який сьогодні заробляє на кримський біді, заздалегідь знав, що так не можна. Ми хотіли б уникнути відвертих протидій, коли з одного боку є інтереси людей, які хочуть гроші, а з іншого - інтереси людей, які боронять державу. Україна зараз у такій ситуації, коли намагання  будь-якою ціною сподобатись насильнику призводить до більшого насилля з боку окупанта. Кримські татари сьогодні є заручниками своєї позиції, яку вони масово й відверто проявили у ті дні, коли ніхто інший не виходив на вулиці та  дороги Криму", - розповідає Рефат Чубаров.

Рефат Чубаров каже, що іноземні країни дорікають Україні, що та сама не дотримується санкцій проти окупаційної влади:

"Ви знаєте про постійні порушення, які здійснюються з боку бізнесу окремих країн, скажімо, Румунією, Туреччиною, Грецією, Іспанією, коли в Крим заходять їхні кораблі. За деякими з них ми влаштовуємо погоні, аби їх зловити і зчинити скандал. Ми з паном Мустафою Джемілєвим маємо важкі розмови з нашими міжнародними партнерами, коли ми складаємо списки кораблів, які заходять туди. Ви знаєете, яке перше питанням нам ставлять? "А що робите Ви як держава?", - розповідає Рефат Чубаров, який називає поставки продовольства "бізнесом на крові", на якому наживаються деякі українські олігархи разом із Сергієм Аксьоновим і його бандою.

За словами колишнього глави Меджлісу Мустафи Джемілєва, керманичі країни усвідомлюють, що такий стан речей неадекватний:

"Коли я президенту кажу, що необхідно відміняти закон про вільну економічну зону, президент чітко сказав, що з цим погоджується. "Але я не можу диктувати парламенту, щоб його скасувати", - каже він. А те, що він не відповідає інтересу держави, - зрозуміло. Те ж саме сказав прем'єр-міністр, що з цим безладом треба закінчувати. І Кабмін розробив проект рішення. Однак він чомусь не реалізовується. Я думаю, що тут головна причина в тому, що багато хто не зацікавлений у цьому", - каже Мустафа Джемілєв.

Микола Мирний, для "Ні корупції!"