Задимлення як перевірка готовності місцевої влади до надзвичайних ситуацій

Фото з сайту brovary.pravo-znaty.org.ua

Фото з сайту brovary.pravo-znaty.org.ua

Дим, який оповив Бровари і район в ніч з 2-го на 3-тє вересня, а також 3-го вересня зранку, виявився лакмусовим папірцем, який переконливо довів, що броварська місцева влада не в змозі адекватно і оперативно реагувати на такого роду ситуації.

Міські та районні чиновники не впоралися із завданням проінформувати місцеве населення в питанні, як йому діяти, коли місто і район огортає густий дим від пожежі, що трапилася неподалік у лісі.

Зрештою, вийшло так, що влада начебто і є, але в питанні надзвичайної ситуації населення могло розраховувати лише на власні сили і діяти на свій розсуд.

Хронологія подій

2 вересня у селі Зазим’я Броварського району сталася масштабна пожежа . Горіло майже 32 га лісу. У Броварах дим від пожежі відчувався вже надвечір. Інформації про пожежу, а також застережень на упередження, як діяти в умовах густого задимлення, на сайтах Броварської міської ради, Броварської райради, а також на сайті Броварської райдержадміністрації станом на 2 вересня не було. На сторінках у ФБ у міського голови Ігора Сапожка та його заступниці Лариси Виноградової про це також  анічичирк.

Вночі крізь прочинені вікна квартир стало неможливо дихати. Зранку 3-го вересня о 7-мій годині ранку я виглянула у вікно і не змогла побачити сусідній будинок крізь густу сіро-молочну завісу. Повітря було насичене димом, а на білому підвіконні осіла темно-сіра пилюка.

Перше питання, що виникло у моїй голові, чи вести дитину у садочок і що взагалі робити у цій ситуації. Переглянула офіційні сайти броварських властей і сторінки чиновників – порожньо по темі. Натомість, близько восьмої години ранку інформація про пожежу та застереження, як діяти, почала надходити від київських властей, оскільки Київ також потерпав від задимлення.  Такі самі питання були майже у всіх мешканців Броварів, про що яскраво свідчать відповідні пости у групі Бровари на ФБ.

Так от, згідно з картографічною інформацією, від Зазим’я до Києва – 23 км, до Броварів – 17 км. Отже, до Броварів від епіцентру пожежі було ближче. Одначе в той час, коли броварська влада ще, мабуть,  спала, про ситуацію я могла дізнатися лише від влади сусіднього міста.

На свій розсуд мною було прийнято рішення таки вести дитину в садок. Виховательки дитячого навчального закладу про якісь обмеження для перебування дитини в садку в умовах задимлення не говорили. Жодних рекомендацій від керівництва станом на ранок їм не надходило. У сусідній, 7 школі, вчителі фізкультури зранку проводили зарядку для дітей надворі.

Роз’яснення ситуації

Київська ж влада поінформувала про пожежу та її наслідки, а також дала роз’яснення, як діяти в ситуації густого задимлення. Причому, зробила це на своєму офіційному сайті ще 2 вересня ввечері.

Крім того, вже 3-го вересня о 8:00 ранку КМДА рекомендувала у зв’язку із аномальною спекою та задимленістю столичним школам призупинити навчально-виховний процес, а власникам автотранспорту – не користуватися приватними авто.

Натомість, броварські  власті почали вирішувати не по мірі настання проблеми, а по мірі настання розпалу робочого дня. Інформація про те, що пожежу під Броварами локалізовано, а також рекомендації населенню щодо поведінки в умовах високої задимленості від пожеж, викликаних горінням різних речовин, з’явилися на офіційному сайті БМР лише близько 11:00 ранку. На сайті Броварської райдержадміністрації у розділі про повідомлення від органів влади інформація про локалізацію пожежі з’явилася лише близько 15:00 і без відповідних рекомендацій населенню.

У той же час, коли 3-го вересня з’являється інформація про те, що рівень сірчистого ангідриду в Києві перевищує допустиму норму майже у 6 разів, Броварська районна СЕС  мовчить на цю тему.  Навіть станом на 4 вересня ця інформація для мешканців Броварщини була відсутня у вільному доступі.

Вдень з’явилася інформація, знову ж таки із столиці, що через задимлення в результаті пожежі у Київській області у столиці тимчасово припинено ярмарки з 4 до 6 вересня, 4 вересня призупинено навчально-виховний процес у школах, а також розміщено телефон «гарячої лінії», за якою можна отримати пораду лікаря щодо уникнення проблем зі здоров’ям в умовах задимлення.

Тим часом у Броварах лише вдень 3-го вересня (тобто, коли димова засіва майже розсіялася) засідає комісія з надзвичайних ситуацій і не бачить підстав для того, щоб припиняти навчання дітей. А керівник управління освіти Володимир Онищенко в інтерв’ю Громадському телебаченню Броварів, по суті,  постфактум розповідає, ЩО вони рекомендували освітянам. До прикладу, рекомендували вдень не проводити уроки фізкультури надворі (але ж зокрема для учнів 7-ї школи зранку був урок фізкультури надворі), а якщо виконувати, то, за словами чиновника, «не робити певні вправи».

Ввечері моя дитина прийшла з садочка і повідомила, що їх не виводили на прогулянку, бо надворі був дим. Дякувати Богові, що вдень, коли розсіявся дим, очевидність небезпечної ситуації також прояснилася.

З історії

Про те, що броварська влада може тільки ручним способом або методом «сарафанного радіо" впливати на дії населення під час надзвичайної ситуації, свідчить історія, що сталася у цьому місті у 2011 році. Тоді палали склади «Технополісу». Початковий стовп диму піднявся більше, ніж на 200 метрів, і його було видно аж із Києва. Тоді про шкідливість та небезпеку пожежі і диму для цивільного населення також нічого не було відомо. Про всяк випадок люди намагалися закрити усі вікна в приміщеннях і не виходити. Також розповідають про випадок, що був тоді, коли дільнична медсестра ходила по своєму району і переконувала кожну мамочку із візочком припинити прогулянку, повернутися до будинку і закрити вікна.

Замість підсумку

3-го вересня зранку, в той час, коли Бровари огортав густий дим і броварці не розуміли, що робити в цій ситуації, перший заступник голови Київської облдержадміністрації  Лев Парцхаладзе проводив виїзний прийом у Великій Димерці Броварського району. Згідно з анонсом, розміщеним на сайті Броварської РДА, Парцхаладце обіцяв «Ми зможемо вам допомогти! Ми знаємо, як вирішити проблеми громади! У наших руках авторитет, вплив та можливості! Ми працюємо для і заради людей!».

І, як на мене, ситуація з реагуванням влади на задимлення - яскраве цьому підтвердження.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»