Українська медицина: реформуй – не реформуй…

"Прем`єр-міністр України Арсеній Яценюк запевняє, що галузь охорони здоров’я стане сучасною, ефективною, такою, яка подовжить тривалість і підвищить якість життя українців", - повідомили у неділю, в день медика інформаційні агенції.

І хоча новини у тому повідомленні - жодної, а є лише одна гола заява-обіцянка  із тисяч тих, якими влада постійно годує народ замість того, щоб щось робити, мою увагу привернуло одне-єдине слово "сучасною".  Вітаючи медиків із професійним святом, голова уряду пообіцяв і нам, грішним, хворобливим і смертним, що українська охорона здоров"я стане сучасною і навіть подовжить тривалість життя. Може, у  далекій перспективі воно так і буде, а поки що маємо суцільні нерви, які, як кажуть самі лікарі, лише вкорочують людині віку. 

ОФТ 9

Три дні  спостерігала за  медичною «реформою» в дитячій поліклініці на Троєщині. Столиця!  Але мушу сказати, що такого дрімучого "совка" не було навіть у нашій сільській амбулаторії на Чигиринщині у 60-х роках минулого століття.

Три дні не могла потрапити з дитиною на прийом до окуліста. Під кабінетом - немислимі черги, крикливі діти, знервовані мамочки. А з відчинених дверей - лікарський вердикт "Чергу не займайте - я до 14.00 і все".
Плюнувши на чергову явно провальну затію ( а треба була суща дрібниця - лише підпис на "бігунок" для  переоформлення інвалідності), спускаюся в реєстратуру, аби довідатися, ЯК реально можна потрапити на прийом.
І чую простий, як правда, рецепт: - Завтра, у п"ятницю, о 8 ранку ми будемо записувати чергу на наступний тиждень».

- Можна по телефону?, - запитую з упевненістю на 100%, що не просто можна, а треба таки по телефону.

- Ні, каже серйозна й дуже поважна (від своєї значимості) тьотя у віконечку. Треба прийти сюди о 8 ранку і записатися ЛІЧНО".  - А якщо дитину нема з ким залишити?, - не втрачаю таки надії на телефонний запис.

Тьотя у віконечку мовчки розводить руками і повторює: тільки ЛІЧНО.

Ну лічно, так лічно. Піду, вирішила, запишуся лічно.  А перед тим увечері, написавши про ту пригоду на Фейсбук, отримала купу відгуків та  пройшла детальний інструктаж.  Враження - як у попа від сповіді.

ОФТ ФБ 1

Лише з цього невеличкого фрагмента обговорення проблеми видно, що заміну державним лікарям люди вже навчилися знаходити. Хай за гроші, але вибір є. А от державній "справочці" (для дитсадка-школи-комісій) альтернативи ще немає. Кріпаки ми...

 Отож, прокинувшись у п"ятницю (вікенд називається!!!) вдосвіта, я, так само, як і ще гарна сотня земляків-троєщинців, вирушаю до поліклініки, аби поповнити лави щотижневої секти послідовників лікаря-офтальмолога.

 Прийшовши о 7 ранку, тобто, за 1 годину до початку робочого дня лікарні, бачу вже чималенький гурт людей. Дехто привів дітей здати кров на аналіз. Більшість же притягла сонну малечу (бо ні з ким залишити вдома), аби записати ЛІЧНО на прийом до лікаря на НАСТУПНИЙ тиждень.

ОФТ 5

ОФТ 4

ОФТ 6

П"ятничний двогодинний екзамен на стійкість більшість народу витримує стоїчно - ні сісти, ні присісти нема де.  Розважаються люди хто як може. Одні "втикають" в гаджети, двоє підлітків ріжуться в карти, а у песика, який думав, що йде на прогулянку, а влип у чергу до окуліста, - свій, собачий, цирк.

ОФТ 3

ОФТ 8

І ось нарешті настає довгоочікувана мить - двері відчиняються, і людський потік переміщається в напівтемний коридор, а вже там вилаштовується у чергу до віконця реєстратури.

ОФТ 7Ще хвилин 15 стою в черзі в коридорі.  Спостерігаю, як ті, більш проворні за мене, що встали раніше і прийшли на 6 ранку, вже відходять від віконечка першими й радісно телефонують додому:  "Кохана, я вже записався і біжу на роботу. На вівторок, як ти й просила".

І ось нарешті моя черга. Привітна жіночка у віконечку просить вибрати день-час і записати собі на папірець.

Вибираю п"ятницю. Наступну. Щоб встигнути за тиждень охолонути від кількагодинного обряду посвячення у секту послідовників лікаря-офтальмолога.

Але, як пишуть люди у фейсбуці,  п"ятниця - не єдиний на тижні день-аншлаг: по четвергах поліклініку тримають в облозі бажаючі потрапити до лікаря-ортопеда.

ОФТ ФБ  2

Дехто каже, що так у всіх поліклініках: здорових дітей ганяють по лікарях для довідок, а хворі потрапити до спеціаліста  не можуть.

"Грошей немає, спеціалістів немає - ось причина того безладдя у дитячих лікарнях", - пише мені подруга-журналістка, яка зробила не один телесюжет про Охматдит і знає його матеріальні проблеми краще за мене.

В принципі погоджуюся: через мізерне фінансування у дитячих лікарнях не тримаються фахівці і т.д.

Але ж моя історія зовсім про інше:

1.Про те, що в наших лікарнях найстрашніша бідність із двох можливих - це та, яка не в гаманці, а в голові.

2.Про те, що у 21 столітті, у час надвисоких інформаційних технологій, ранкова жива черга із 100 людей на ЛІЧНИЙ запис до лікаря виглядає печерним анахронізмом.  

Панове менеджери, про електронну чергу чули? Лише вона дасть можливість рівного доступу всіх до послуг лікарів. А поки  на розподілі черг-талончиків сидить жива людина, доти існує можливість корупційних ризиків - я дуже сумніваюся, що донька чи сусідка тьоті в реєстратурі стоятиме 2 години в черзі для ЛІЧНОГО запису.  

П.С. "Тьотя в реєстратурі" - збірний образ. Нічого ЛІЧНОГО).

Ольга Бурда