«Корупція та бюрократія – основні негаразди України»

Ліліан Плумен, міністр закордонної торгівлі Нідерландів, розповіла Громадському про думки голландських підприємців щодо інвестиційного клімату в Україні, про те, що має робити український уряд у час війни, реформування та рецесії, а також про роль України у житті нідерландського бізнесу.

Головне занепокоєння для інвесторів — корупція, дехто навіть каже, що вона цьогоріч погіршала. Які, на вашу думку, пріоритети реформування, і як боротися з корупцією зараз, коли у країні війна?

Це безумовно основа проблеми. Як міністр торгівлі я перебуваю тут, аби розглянути інтереси голландських підприємців, які прагнуть інвестувати в Україну. 250 нідерландських компаній уже працюють на території вашої держави. Основні негаразди, які вони озвучують — це, по-перше, корупція, з якою потрібно ефективно боротися, а, по-друге, — бюрократичні перепони.

Голландія вже помітила свідомі зусилля українського уряду в антикорупційній боротьбі, ми безсумнівно підтримуємо такі його прагнення. Чекаємо також на швидку появу ефективного бюро з боротьби із корупцією. Угода про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС звісно ж заохотить українську владу та народ до подальших подібних кроків.

Тобто корупція та бюрократія — найголовніші проблеми?

Так. Уряд зараз вимушений обирати пріоритети, і я би порадила вибрати боротьбу з корупцією, адже це запорука не лише довіри міжнародного суспільства, але і віри українців у верховенство права. Після цього багато проблем поступово вирішаться.

Очевидно, що війна та відсутність реформ — основні причини рецесії в Україні. Триває дискусія щодо способів упоратись із кризою: або це політика жорсткої економії, або ж стимулювання. Якою, на вашу думку, є найвдаліша модель для нашої держави?

Перед вашим урядом дуже багато завдань. Цього ранку президент Єврокомісії Юнкер сказав, що ЄС та Україна мають між собою угоду, що це справжнє партнерство, а у партнерстві люди мають бути відвертими та прямими.

Реформи не можуть відбутися без економії, проте кожен контекст вимагає балансу між економією та грошовими вливаннями. Проблема полягає у тому, що без реформ іноземцям буде важко лишатися впевненими в українському підприємницькому кліматі та інвестувати у ваш ринок.

Влада України повинна співпрацювати з МВФ та Євросоюзом для пошуку правильного рішення, у цьому ми дуже підтримуємо вашу країну.

Ви багато спілкуєтеся з голландськими та іноземними інвесторами, які сектори економіки в Україні вони вважають пріоритетними? Це сільське господарство, фінансовий сектор, що саме?

Президент Порошенко каже, що Україна має величезний потенціал і може стати однієї з найсильніших економік світу. Так, це сільське господарство, особливо для Нідерландів, бо ми другий за розмірами у світі експортер сільськогосподарських продуктів, але це також інформаційні технології, енергетика… ми бачимо багато можливостей. Це не лише декілька секторів, багато з них можуть бути розвинені для внутрішнього ринку, а також для експорту.

Найважливіше, що Україна, наприклад, в агробізнесі інвестує у покращення якості власних продуктів. Це те, що допоможе нам працювати з українським урядом і підприємцями.