Питання до Яценюка і Тарути на 850 мільйонів

Чи правда, що блок-пости на кордоні з ДНР і ЛНР коштують українському бюджету 2,5 мільйони гривень за штуку?

Питання виникло у Наших грошей з огляду на недавнє повідомлення начальника групи оперативного забезпечення сектору «М» полковника Мамеліна. Його дані щодо вартості оборонних споруд навів маріупольський сайт «0629». Отже, за даними полковника, вартість будівництва, транспортування та встановлення одного опорного пункту у вигляді чотири- або восьмигранного блок-посту становить 2,5 мільйони гривень. Ось фото такого пункту виробництва фірми «Азовстальстрой» брата екс-губернатора Донеччини Олексія Тарути, який днями встановлено у Маріуполі:

Блок 1

Щоб зрозуміти наше здивування – ось зображення аналогічного блок-посту з конструкцій фірми «Hesco» вартістю $6 тис:

Блок 2

Це всього 120 тисяч гривень на наші гроші, тобто, у 20 разів дешевше від бетонної споруди Тарути. Дешевизна забезпечується за рахунок простоти конструкції: це мішки у металевій сітці, які засипаються землею або щебнем як на цьому фото:

Date:  30 October 2004 Location: Iraq Event: Operation Bracken Unit: 1st Battalion The Black Watch (Royal Highland Regiment) Battle Group Image Number: OP BRACKEN,2004,10,30,150 Photographer: Giles Penfound Caption: Royal Engineers from 73 Armoured Engineer Squadron 21 Engineer Regiment use a CASE Medium Heavy Tractor to construct the 'HESCO' Anti-Mortar Defensives to the sleeping accomodation for soldiers of the Black Watch Battle Group at the forward operating base Dogwood.  Op BRACKEN - The Multi National Division South East - MND(SE) - Divisional Reserve based on the First Battalion The Black Watch (The Royal Highland Regiment) Battle Group (1BW BG) was authorised by the British Prime Minister to conduct operations in the 24 Marine Expeditionary Unit (United States) area of operations South of Bagdad. The 1 BW BG consists of Battle Group Headquarters (HQ), A,B,D and HQ  Company as well as attachments from 40 Commando Royal Marines, B Squadron Queen's Dragoon Guards and supported by a variety of Combat Support ( Signals, Royal Engineers, Intelligence Corps) and Combat Service Support (Royal Logistics Corps, Royal Electrical and Mechanical Engineers) elements. CROWN COPYRIGHT: For More Information Contact: Picture Editor Media Operations HQ Land Command Wilton Wilts SP2 OAG Tel: 0172243 3622

Блок 4Але цю «дешевку» від американців українська влада нещодавно фактично викинула з країни під неймовірним приводом – це задорого. Ось що заявило МВС, пояснюючи відмову прийняти конструкції «Hesco»:

«Подібна продукція виробництва Hesco Defensisve Barriers (США) має дещо кращі характеристики, однак істотно дорожче».

На жаль, із прес-релізу МВС (весь текст на фото вище) незрозуміло «дорожчими від чого» є американські конструкції. Плекаємо надію, що не від тих вищезображених бетонних оборонних споруд.

Звісно, що після такого прийому американці розвернули свій товар і відправили його Саудівській Аравії, яка саме зараз веде військову операцію проти терористів у Йемені. І тепер там з них будуть зводити подібні конструкції:

Блок 5

Нам можна дорікнути, що ми порівнюємо бетонну споруду з мішечно-арматурною конструкцією, яку наповнюють землею (хоча від куль та гранат захищає однаково, а захист від Hesco можна розгорнути за кілька хвилин навіть без спецтехніки, а потім згорнути і перевезти на нове місце встановлення, тоді як блок-пост Тарути важить десятки тонн і його так запросто не виготовиш, не встановиш і не перевезеш).

Тому про всяк випадок ми знайшли розрахунки вартості виготовлення бетонних виробів. Виходить 120-200 тисяч гривень. Тобто у 10-20 разів дешевше від тарутинського виробу.

Звісно, знайдені нами «калькулятори» можуть бути невірними. Тому просимо наших читачів, які мають відношення до будівництва, прикинути вартість виготовлення маріупольського блок-посту.

Нефахові пошуки журналістів «Наших Грошей» щодо об’єктів нерухомості, які можна купити за 2,5 млн гривень тобто за $100 тисяч, призвели до таких результатів:

Блок 6

Блок 7

Блок 8

Погодьтесь, все це виглядає якось дорожче від бетонної коробочки від Тарути, яка нібито коштує 2,5 млн грн.:

Блок 9

Наше питання щодо вартості блок-постів ми адресуємо не тільки їх виробнику, але й голові уряду Арсенію Яценюку. Оскільки мова йде про окремий випадок.

Річ у тім, що Кабінет міністрів нещодавно виділив 850 млн грн. на будівництво укріплених споруд на кордоні з ДНР і ЛНР. Значна частина цих коштів виділена саме на будівництво блок-постів, подібних до маріупольського. На жаль, у «Віснику державних закупівель» відображено ще не всі тендери, але очевидно, що для різних куточків Луганської і Донецької областей купуються конструкції в однакову ціну: від 2,4 до 2,5 млн грн. (різниця цін може пояснюватись вартістю транспортування від місця виготовлення бетонних споруд на заводі Тарути у Маріуполі до місця встановлення).

Сподіваємось, що урядовці зможуть пояснити кошторис блок-посту у розмірі 2,5 мільйони гривень. Відразу пропонуємо варіанти пояснень:

  • Полковник Мамелін помилився – 2,5 млн грн. виділяється на блок-пост не з однієї, а кількох бетонних та інших конструкцій (перелік і вартість додається);
  • Сайт «0629» помилився на один нуль – полковник говорив про вартість блок-посту у розмірі 250 тисяч гривень;
  • У «Віснику державних закупівель» взагалі йдеться не за блок-пости від Тарути, а геть інші речі (перелік і вартість додається);
  • Усе це брехня. Кошториси і бухгалтерія це така складна річ, що фахово і безпомилково розібратись у цьому можуть тільки уповноважені урядом експерти з засекреченого списку, а всі порівняння та гуглорозшуки ллють воду на мельницю російської пропаганди.

Юрій Ніколов, «Наші Гроші»