Змовчати про незаконність і, врешті, узаконити…

Фото з сайту pravo-znaty.org.ua

Фото з сайту pravo-znaty.org.ua

З кінця лютого цього року автоперевізники, що здійснюють перевезення пасажирів по місту Бровари, незаконно підняли плату за проїзд на 0,5 грн, з 2,5 грн до 3 грн. Міська влада про це знала, одначе крім попереджень усних та письмових на адресу перевізників не вжила жодних додаткових заходів. Більше того, міський голова Броварів Ігор Сапожко не зробив жодної гучної публічної заяви, щоб розтлумачити броварцям, що перевізники їх обдурюють, а міська влада не давала їм жодних відповідних повноважень на підняття тарифів.

Відтак пасажири продовжують переплачувати, а перевізники незаконно брати більшу плату за проїзд. Винних так і не знайшли, бо не шукали (і навряд чи й шукатимуть), незважаючи на численні обурення мешканців міста щодо подорожчання проїзду у міському транспорті. Водночас міська влада, фактично відмовчавшись за незаконне підняття плати за проїзд із боку перевізників у кінці лютого, на початку квітня офіційно дозволила перевізникам брати більше за проїзд у міському транспорті і вже не на 0,5 гривні, а на цілу гривню, 3,5 грн. за одну поїздку.

З 21 лютого 2015 року автоперевізники, що здійснюють регулярні пасажирські перевезення по місту Бровари, підняли плату за проїзд з 2,5 гривень до 3 гривень. При цьому вони керувалися лише власними примарними розрахунками, і офіційного дозволу на це їм ніхто не давав. Єдиний «папір», що регулював і «узаконював» підвищення плати за проїзд у міських маршрутних таксі, було віддруковане оголошення з повідомлення, що відтепер на 50 копійок дорожче. Чому? Бо так захотілося перевізникам, так вони вирішили і про це написали на дверях маршруток. Міська влада підвищення вартості проїзду не затверджувала, навіть усно і письмово надсилала попередження про неприпустимість таких дій авто перевізникам. Принаймні, так стверджує мер Броварів Ігор Сапожко у відповідь на офіційний запит від «Ні корупції!».

тариф не погоджувався

Водночас, «попереджений» не означає «покараний». Перевізники жодним чином не відчули «гніву» міської влади, натомість до сьогодні незаконно, але справно збирають із броварців по 50 зайвих копійок за проїзд у міському транспорті. Своєю чергою, міська влада в особі очільника Броварів не зробила жодної гучної заяви, щоб пояснити, що рішення перевізників з владою не погоджувалося, воно є неправомірним та ухваленим в односторонньому порядку – бізнесменами-перевізниками, що насамперед дбають про свою рентабельність.

А тепер про цікаве. Міські перевізники Броварів підняли вартість проїзду у міському транспорті буквально за день по тому, як звернулися з відповідним клопотанням до міської влади. Тобто, сьогодні вирішили, що тарифи зростуть, на завтра – самі ж їх і підняли, а міська влада нехай розбирається, затверджувати їх чи ні, адже дешевше перевізники все одно їздити не будуть. Так, звернення про підняття вартості проїзду до виконкому Броварської міськради надіслали такі перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міських автобусних маршрутах загального користування: ТОВ „ТК „Автосоюз” від 20.02.2015, ФОП Мохонько В.В. від 20.02.2015, ФОП Пилипчук В.Г. від 20.02.2015, ФОП Троценко М.С. від 20.02.2015. Водночас один із перевізників спочатку підняв плату за проїзд, а вже потім звернувся до виконавчих органів з відповідним клопотанням - ТОВ „Автопас – К” надіслало звернення 23.02.2015.

27 лютого на офіційному сайті Броварської міської влади було розміщено повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта - рішення виконавчого комітету Броварської міської ради „Про тарифи на проїзд по м. Бровари в автобусних маршрутах загального користування”. Згідно з проектом, вартість проїзду у броварському міському транспорті мала б скласти 4 гривні. Принаймні, про це свідчили розрахунки рентабельності та собівартості проїзду, розміщені на сайті.

Далі відбулося, по суті, узаконення того, про що говорилося тихо. 7 квітня 2014 року Броварська міська влада рішенням свого виконкому ухвалила рішення № 216 «Про тарифи на проїзд по м.Бровари в автобусних маршрутах загального користування», згідно з яким було затверджено тариф на проїзд по м. Бровари в автобусах комунальної власності та погоджено тариф суб’єктам підприємницької діяльності, які працюють на міських маршрутах загального користування у розмірі 3,50 грн. Розрахунок на перевезення 1 пасажира на міських маршрутах загального користування такий:

розрахунок вартості проїзду

Новий тариф у розмірі 3,5 грн за проїзд буде чинним з 1 травня 2015 року. Рішення виконкому Броварської міської ради від 13.05.2014 № 250 „Про тарифи на проїзд по м. Бровари в автобусних маршрутах загального користування”, згідно з яким проїзд коштував 2,5 грн. втратило чинність.

У групі Бровари у Фейсбук броварці жваво обговорили нововведення, і якщо узагальнити їхні думки, то можна виокремити наступні тези:

1. А шо то було за підняття вартості проїзду до 3 грн.?

2. Добре було б об’єднатися, влаштувати бойкот перевізникам, щоб вони так часто не піднімали плату за проїзд.

3. Ми не в змозі влаштувати бойкот, бо не можемо відмовитися від послуг перевізників, скільки б вони не піднімали тарифи (нагадаємо, що, скажімо, у Львові пасажирський страйк повністю провалився)

4. На скільки б не збільшувалась вартість проїзду, хамство і невігластво з боку водіїв і кондукторів вона не зменшить.

5. Як міська влада і перевізники розрахували рентабельність з розрахунку на одного пасажира, якщо вони реально не можуть порахувати всіх пасажирів – квитків за проїзд все одно не видають.

коменти тарифи 1

коменти тарифи 2

коменти тарифи 3

коменти тарифи 4

коменти тарифи

А вже наступного після затвердження підвищених тарифів дня виконавчий комітет Броварської міської ради оголосив конкурс «з визначення робочого органу для організації забезпечення і підготовки проведення засідань конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсів на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Бровари».

А що? Тариф уже затверджено, тепер можна будь-які конкурси проводити.

Між іншим, у столиці міська влада запровадила нові правила для маршруток: перевізникам доведеться купувати нові автобуси і оновлювати зупинки. І як би самі перевізники не обурювались, експерти запевняють, що рентабельність у них така, що на їхніх доходах виконання нових правил жодним чином не позначиться.

У Броварах же поки що взаємовідносини влади з перевізниками традиційні, як то кажуть, «по старинці». Підняли вартість проїзду і… жодних вимог. Все одно броварці їздити не перестануть.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»