Вчені-пенсіонери масово звільняються з вузів, оскільки їм стало невигідно працювати

Фото: ДТ

Фото: ДТ

Стара гвардія учених, на яких в основному трималися вишівські кафедри, вчені ради та магістратури, прямо посеред навчального року пішла писати заяви на звільнення. Наприклад, у Національному технічному університеті КПІ зголосилися стати пенсіонерами 123 вчених, в Одеському національному університеті ім. Мечникова - 45.

Про це йдеться в статті Оксани Онищенко опублікованій у виданні DT.UA.

На її переконання, після прийняття закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» старим ученим стало вигідніше сидіти вдома, ніж ходити на роботу.

«Раніше працюючі наукові пенсіонери отримували і зарплатню, і спеціальну наукову пенсію. Тепер вони стали такими ж, як більшість пенсіонерів: додатком до зарплатні буде не наукова, а соціальна пенсія, нарахована на загальних засадах. Стати «спецпенсіонером» і знову отримувати наукову пенсію можна буде тільки звільнившись із науково-педагогічної посади. Не для всіх, але для багатьох це стало важливим аргументом на користь звільнення», - пише автор статті.

«Останнім часом структура наукового потенціалу України була дуже деформована. Були високі частки молодих і похилого віку науковців та викладачів. І занадто мала частка осіб середнього віку. Ця реформа призведе до ще сильнішої деформації. Бо працівників середнього віку більше не стане, вони в освіту й науку не підуть. Залишаться переважно молоді. А значна частка молодих - це ті, кому через рівень компетентності більше нікуди подітися. Звісно, є й талановита молодь, яка цікавиться саме наукою і освітою. Але таких меншість», -  повідомив академік Академії наук вищої школи України Володимир Бахрушин.

Як зазначається, до вирішення проблеми наукових пенсіонерів долучилися й народні обранці. У парламенті зареєстрували законопроект №2528 «Про внесення змін до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» (щодо збереження науково-педагогічного кадрового потенціалу країни)». Авторами законопроекту стали депутати ВРУ В.Курило, Л.Гриневич, О.Ляшко, В.Галасюк, В.Вовк, Т.Кремінь, В.Кривенко. У пояснювальній записці вказано, що даний законопроект підготовлений з метою збереження за науковцями під час роботи на наукових (науково-педагогічних) посадах права на отримання/призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання. Тобто збереження для працюючих пенсіонерів спеціальної наукової пенсії.