Кримськотатарські ЗМІ можуть зникнути, – Amnesty International

116-300x250Кримськотатарські ЗМІ закриються через закінчення терміну переєстрації в Росії.

Всі, за винятком одного, незалежні кримськотатарські засоби масової інформації, в тому числі дитячі, будуть закриті опівночі 1 квітня після закінчення терміну перереєстрації згідно з російським законодавством, заявила правозахисна організація Amnesty International.

Незважаючи на своєчасну подачу заявок, друковані, електронні та інші кримськотатарські ЗМІ, яким було безпідставно відмовлено у перереєстрації або не надано відповіді від ліцензуючих органів, будуть змушені закритися. В іншому випадку їм загрожуватимуть великі штрафи та кримінальні переслідування.

«З настанням півночі всі, окрім одного, кримськотатарські медіа-ресурси, які зазнали нападів з моменту російської анексії, будуть вимушені замовчати», – сказав Денис Кривошеєв, заступник директора програми Amnesty International по Європі та Центральній Азії.

«Цей кричущий наступ на свободу слова, є грубою спробою придушити незалежні засоби масової інформації, змусити мовчати інакомислячих і залякати кримськотатарську громаду», – додав він.

Всі ЗМІ в Криму були зобов’язані перереєструватися відповідно до російського законодавства в квітні 2014 року. Проте тим медіа-ресурсам, які ведуть мовлення кримськотатарською мовою, було неодноразово і безпідставно відмовлено в реєстрації. В той же час, багато російськомовних ЗМІ отримали ліцензії незабаром після подачі документів. Досі успішно перереєстрували тільки один кримськотатарський ЗМІ – газету Єні-Дунья. Всім іншим реєструючий орган відмовив у реєстрації або затягнув процес, використовуючи формальності та наявність не вказаних «невідповідностей».

Загальновизнаному кримськотатарському інформаційному агентству QHA було двічі відмовлено у перереєстрації. Починаючи з жовтня 2014 року безпідставні відмови на три заявки отримав і телеканал ATR, що віщає кримськотатарською мовою. Жодної відповіді стосовно четвертої заявки адміністрація телеканалу не отримала. Не задовольнили заявки на перереєстрацію іншим кримськотатарським ЗМІ, включаючи радіостанцію «Майдан», веб-сайт 15minut.org, газету «Авдет» та журнал «Йилдиз», і їм доведеться закритися по закінченні кінцевого терміну опівночі.

Відмовили у перереєстрації навіть дитячим розважальним ЗМІ – журналу «Арманчыкъ» і популярному дитячому телеканалу «Lale». Кримські ЗМІ потрапили під повторний напад. Принаймні п’ять місцевих радіостанцій були позбавлені частот в найбільших містах Криму через іншу адміністративну процедуру, ініційовану федеральною владою Росії в 2014 році. Проукраїнські журналісти і блогери піддавалися переслідуванням і були змушені покинути Крим