Експерт: Для виборів у зоні АТО потрібен окремий закон

Фото: Сегодня

Фото: Сегодня

У великих містах вибори мають відбутися за пропорційною системою з відкритими списками, яка комбінується з двотуровими виборами міських голів. Водночас для проведення виборів у зоні АТО потрібний окремий закон.

Про це сьогодні, 30 березня, під час дискусії у Львові щодо місцевих і парламентських виборів та виборчої реформи зазначив директор з розвитку «Інтерньюз-Україна», головний експерт групи з реформування виборчого законодавства Реанімаційного пакету реформ Євген Радченко, повідомляє ZIK.

За його словами, проведення виборів у зоні АТО має регулюватися окремим законом. До законодавства мають увійти положення щодо підвищеного рівня безпеки – як виборців, так і виборчих комісій, специфічного порядку доставки виборчих бюлетенів, їхнього транспортування, підрахунку голосів та встановлення результатів.

Крім того, експерт зазначив: «Відповідно до коаліційної угоди, вибори у сільські та селищні ради мають відбуватися за мажоритарною системою в одномандатних округах; районні, міські, обласні ради мають обиратися за пропорційною системою з відкритими списками; селищні та міські голови невеликих міст – за мажоритарною системою відносної більшості; міські голови великих міст – за мажоритарної системою абсолютної більшості».

Однак, за його словами, поняття «велике» та «невелике» місто досить розмиті. Серед експертів думки з цього приводу розділилися. Частина фахівців вважає, що велике місто – місто з населенням від 300 тисяч. Інші дотримуються думки, що таке місто має населення у 200 тисяч.

«Ми вважаємо, що таке місто з 90 тисячами жителів, тому що найменший обласний центр України – Ужгород – має саме таке населення. Крім того, достатньо великими містами є Кам’янець-Подільський (Хмельницька область) та Павлоград (Дніпропетровська область)», – додав Євген Радченко.

У великих містах, на думку експерта, вибори мають проводитися за пропорційною системою з відкритими списками, яка комбінується з двотуровими виборами міських голів – щоб урівноважити «сильним» мером «сильну» раду.

«Рада, обрана за пропорційною системою, буде достатньо жорстко партійно структуризованою. Якщо мер буде обраний 11-12 відсотками голосів, ми отримаємо диктат ради. Натомість, якщо ми будемо намагатися обрати раду за «мажоритаркою», то мер, обраний у два тури, отримає достатньо серйозний рівень легітимності», – пояснив Євген Радченко.

Водночас він додав, що виборча система з відкритими списками не може бути застосованою на рівні районів і малих міст, оскільки неминуче призведе до збільшення кількості депутатів.

Також фахівець наголосив: «На місцевих виборах ми пропонуємо обмеження або заборону зовнішньої, теле- та радіореклами. Також потрібно скасувати бюджетне фінансування передвиборної агітації у будь-якій формі, окрім плакатів на виборчих дільницях. Ми пропонуємо кардинально збільшити і тривалість виборчого процесу – до 90 днів».