«Софію Київську» рятують зміною керівника

Ще б кілька місяців, і мешканці та гості столиці могли б не впізнати найвідоміший в Україні Національний заповідник «Софія Київська».

За колишнього керівника Олени Сердюк Національний заповідник намагалися перетворити на центр дозвілля для дітей. Тому звільнення Сердюк та повернення на керівну посаду Нелі Куковальської, яка до 2012 року довгий час очолювала «Софію Київську»,  представники Міністерства культури та спеціалісти вважають справедливим кроком, який дасть змогу вивести Національний заповідник на інший, значно вищий рівень.

Такі ствердження та думки лунали вчора під час прес-конференції в музеї «Будинок митрополита» Національного заповідника «Софія Київська», де представили Нелю Куковальську в.о. гендиректора «Софії Київської», говорили про неприємні факти роботи її попередниці та озвучили плани на майбутнє.

???????????????????????????????

Про результати аудиту фінансово-господарської діяльності «Софії Київської» за період 2013-2014 років, проведений Мінкультури, розповів начальник відділу внутрішнього аудиту Міністерства культури України Олександр Мовчан. За його словами, були виявлені грубі порушення законодавства у пам'яткоохоронній та фінансовій сферах, яких припустилося попереднє керівництво заповідника, тобто, коли «Софію Київську очолювала Сердюк.

«Керівництвом заповідника було необґрунтовано змінено ідеологію пам'яткоохоронної діяльності заповідника, який є всесвітнім надбанням. Зміни стосувалися передусім перетворення заповідника на міський парк з яскравим виявленням функції дозвілля замість монастирського культурного ландшафту», - зазначив Мовчан.

Він нагадав зокрема, що за результатами внутрішнього позапланового фінансового аудиту Національного заповідника, встановили численні порушення на загальну суму більше мільйона грн. А саме, недоотримано було фінансових ресурсів майже на 400 тис. грн, неефективно використано коштів  на суму більше 400 тис. грн і безпідставно використано понад 200 тис грн бюджетних коштів. Матеріали передали до правоохоронних органів.

Більш детально про результати перевірки діяльності «Софії Київської» розповіла експерт з пам’яткоохоронної діяльності, член Всеукраїнської асоціації музеїв Ольга Пламеницька.

«Основне завдання - збереження унікальної цінності пам’ятки ЮНЕСКО. За ці 2,5 року керівництво заповідника рішуче відійшло від тієї програмної функції пам’ятки — трансляції її унікальної цінності через систему заходів зі збереження, охорони, реставрації», — відзначила Ольга Пламеницька. Вона повідомила, що у 2011 році було затверджено генеральний план заповідника.

Олена Сердюк

Олена Сердюк

Але з незрозумілих причин у 2012-му Олена Сердюк замовляє роботу «Концепція плану організації заповідника», яка фактично за своїм змістом дублює існуючий генплан. Витрачаються державні кошти, та головне — ця робота докорінно змінює ідеологію заповідника: перетворюючи його із унікальної культурно-духовної установи на міський парк відпочинку для дітей молодшого та шкільного віку.

За її словами, коригування генплану заповідника мало бути виконано приватною творчою архітектурною майстернею Лісіцина.

«Проект, який був розроблений на рівні робочого креслення, містив багато об'єктів, які називалися «будиночок №1», «будиночок №2», «гірка для лазіння», «гойдалка-балансир». Вони повинні були бути зроблені з пластику в давньоруському стилі на території Софії», - зазначила Пламеницька.

Вона додала, що також було спроектовано кілька тимчасових павільйонів для продажу напоїв та сувенірної продукції, які повинні були стояти біля стін «Софії Київської».

Крім того, за інформацією Пламеницької, за часів правління Сердюк, «Софія Київська» замовила у приватної фірми проект кондиціювання для заповідника, який, на думку спеціалістів, є дуже сумнівним кроком, адже це може негативно позначитись на стані фресок та мозаїки. Тим не менш, за цей проект було сплачено близько 200 тис., але він так і не був виконаний.

Коментуючи розрив контракту Мінкультури з Оленою Сердюк, перший заступник Міністра культури Ігор Ліховий повідомив, що причин було багато, але головний привід – падіння стіни у заповіднику. Коли це сталося, то громадські активісти були дуже вражені, в якому занепаді було історичне місце. Як розповіла голова громадської організації «Андріївсько-Пейзажна Ініціатива» Марина Соловйова, коли громадськість наводила  порядок, то із заповідника вивезли 4 КАМАЗи сміття.

Крім того, як з’ясувалося, останні місяці своєї роботи екс-гендиректорка Сердюк з’являлася на робочому місці всього один раз. Тому логічним завершенням керування Олени Сердюк став розрив контракту з нею.

Неля Куковальська

Неля Куковальська

Новий керівник «Софії Київської» Нелі Куковальська розповіла, що не відразу змогла потрапити на своє робоче місце – ніхто не знав, де ключі, і не могли знайти. Сердюк на контакт не йшла. Незважаючи на те, що не всі співробітники заповідники нормально відреагували на зміну керівництва, пані Куковальська повідомили, що не буде ніяких суттєвих кадрових змін.

Звісно, нова гендиректорка розповіла про плани на майбутнє. Серед головних пунктів - приведення пам'яток "Софії Київської" в належний стан, реставрація Андріївської церкви, відновлення наукової школи у заповіднику, повернення останків князя Ярослава Мудрого, які зникли під час німецько-фашистської окупації, в Україну, відновлення зв'язків з колегами в Європі шляхом народної дипломатії

Та найголовніше - «Софія Київська» більше не буде перетворюватися на центр дозвілля, яких і так вистачає в столиці.

???????????????????????????????

Фото Віктора Волокити, УНІАН