Броварська міськрада здалася – інформація про справжні бомбосховища тепер відкрита

Bomboshovishha-1

Фото: pravo-znaty.org.ua

Нещодавно Броварська міська рада Київської області на черговий мій інформаційний запит надала повну загальну інформацію про бомбосховища міста. Окрім найпростіших укриттів, які часто називають «братськими могилами», тепер відомі місця розташування і справжніх сховищ, і протирадіаційних укриттів.

Доступною для громадськості стала й інформація про місткість споруд цивільного захисту. Чиновники також надали цифри щодо готовності споруд, а також узагальнили їхню кількість.

Нагадаємо, що історія із ненаданням інформації про бомбосховища Броварів триває із серпня 2014 року. Тоді я на виконання редакційного завданні «Ні корупції!» подав відповідні запити, зокрема до міськради. Чиновники назвали інформацію таємною та повідомили, що не нададуть її.

У грудні, не погоджуючись із такою відмовою, я подав до суду на Броварську міську раду. Під час процесу представники органу місцевого самоврядування інформацію про споруди цивільного захисту стали називати вже службовою, а не таємною.

Однак жодних доказів своїх слів чиновники не надали. В результаті, суд першої інстанції визнав, що міськрада не довела своєї правоти.

Однак суддя Ігор Дутчак вирішив не зобов’язувати орган місцевого самоврядування надавати запитувану інформацію.

Постанову суд виніс 5 лютого. Вже наступного дня я подав до міськради ще один запит, попередньо узгодивши термінологію з юристом. А отримавши на руки повний текст судового рішення, ми вирішили йти в апеляцію.

І отут почалось найцікавіше. Вочевидь, розуміючи свою неправоту, чиновники здалися. Джерела у міськраді повідомляли про переполох через це питання.

Спочатку, 26 лютого, міськрада на своєму сайті оприлюднила перелік найпростіших укриттів. Це – переважно підвали житлових багатоповерхівок. У списку знайшли неточності та невідповідності.

На той момент відповіді на запит я ще не мав. У моїх руках документ опинився лише 11 березня.

Vidpovid_bomboskhovyscha_1_red

Vidpovid_bomboskhovyscha_2_red

Окрім майже не зміненого переліку найпростіших укриттів, у листі міськрада також надала місця розташування сховищ і протирадіаційних укриттів.

Vidpovid_bomboskhovyscha_3_red

Сховища та протирадіаційні укриття Броварів

 Слід зазначити, що чиновники вирішили не деталізовувати запитувану інформацію. Тому, де саме розташовані сховища, а де протирадіаційні укриття, ми достеменно не знаємо.

Серед об’єктів – переважно заводи та інші підприємства міста. Також відповідно обладнані сховки мають бути під лікарнею, будівлею колишнього «Беркуту», пожежною службою тощо.

Варто зазначити, що у відповіді лише 19 «точок», у той час як бомбосховищ (без найпростіших укриттів) – 29. Як пояснило джерело у міськраді, за однією адресою можуть бути розміщені декілька об’єктів.

Нагадаємо, що про один такий факт нам відомо завдяки рішенню міськради, у якому згадуються адреси двох сховищ – на території колишнього Радіопередавального центру.

Водночас приводи сумніватись у достовірності даних від влади теж є. Так раніше було відомо про захисну споруду по вулиці Лагунової, 9-а. Ще у вересні минулого року журналісти писали, що цей об’єкт цивільного захисту «розтягли» на погреби.

Bomboshovishha-SAM_0923

Якщо це сталося незаконно, без жодних рішень влади про зміну призначення об’єкта, то чому адреса не включена до списку? Тим паче, що у наданому переліку є 15 бомбосховищ, які повністю не готові.

Мешканці Броварів повідомляють і про інші об’єкти, схожі на споруди цивільного захисту, які відсутні у списку сховків.

У той самий час варто зазначити, що в надійних укриттях вдасться перебути не усім містянам. Принаймні якщо надійними апріорі не вважати найпростіші укриття.

Влада «розкрила» і місткість бомбосховищ. У протирадіаційних укриттях зможуть заховатися лише 2193 особи. У сховищах – 9910. Та й то не зрозуміло, чи враховують ці дані готовність споруд цивільного захисту.

Із 29 об’єктів 15 – повністю не готові, про що пише у відповіді влада. А готове  лише одне сховище. Решта – обмежено готові.

Тож, у будь-якому разі, під час бомбардування люди повинні мати змогу заховатися у найпростіших укриттях. Адже, за офіційною статистикою, у місті мешкає майже 100 тис. людей.

За даними влади, найпростіших укриттів нині 308 (минулого року їх було 212). Міськрада розраховує, що цього вистачить для переховування 90 000 осіб.

І справді, якщо зробити підрахунок на підставі оприлюднених раніше площ укриттів, то на одну особу припадатиме в середньому 2,56 кв. м.

За допомогою калькулятора довелось рахувати і готовність найпростіших укриттів, оскільки прямо цю інформацію міськрада у відповіді не вказала. Абсолютно всі такі сховки віднесли до обмежено готових.

Як розповіло джерело у міськраді, переполох (про який я писав вище) стосувався не лише надання інформації, а й налагодження роботи із приведення споруд цивільного захисту до ладу.

Влада нібито збирається організовувати толоки задля прибирання у підвалах, на що хоче долучити місцевих мешканців.

У будь-якому разі, сподіваємося на позитивні зміни. Можливо, як не влада, так люди самі підуть перевіряти свої потенційні сховки. Бо вони направду в жахливому стані - навіть у відносно нових багатоповерхівках.

Але тут мешканці найімовірніше стикатимуться із проблемами. Співвласники багатоквартирників «вибиватимуть» ключі від укриттів у ЖЕКів, - такий мій прогноз.

Якщо вірити громадським активістам, у Броварах існує досвід, коли ЖЕК відмовляв у наданні ключів. Причому, робив це у грубій формі – мовляв "не маєте права". В місті чиновники досі називають такі багатоквартирні будинки «комунальною власністю».

Тим часом, юристи називають надання інформації на запит чудовим прикладом для інших міст, де досі приховують інформацію, яка може знадобитися для захисту життів людей.

Дмитро Карпій, для "Ні корупції!"