Корупційні схеми у МОЗ за сто днів роботи уряду нікуди не зникли – ЗМІ

Корупція 300Корупційні схеми у Міністерстві охорони здоров’я України, від яких потерпає мільйон людей із тяжкими недугами, за сто днів роботи уряду нікуди не зникли.

Про це йдеться у розслідуванні ТСН.

Очільник МОЗу Сандро Квіташвілі похвалився законопроектом, який Кабмін зареєстрував у Верховній Раді і який дасть можливість купувати ліки через міжнародні організації, однак є сумніви, що такий закон буде прийнятий.

У сюжеті, зокрема, розповідається про хворих на гемофілію, яких в Україні понад 2,5 тис. Препарати для згортання крові – страшенно дорогі, а без них хворі страждають від внутрішніх крововиливів, що спричиняють сильний біль.

«У середньому на одного хворого потрібно 750 дол. на тиждень, на місяць – 3 тис. Усього на 2600 людей за сьогоднішнім курсом потрібно близько 2 млрд грн. І це буде не найкраще забезпечення в Європі», – каже голова Асоціації хворих на гемофілію Олександр Шміло.

За його словами, тих чиновників, які займаються закупками для хворих на гемофілію, можна порівняти з чиновниками, які займаються нафтою. Тобто це так само вигідно.

При цьому, як йдеться у сюжеті, корупція при закупівлі ліків доволі очевидна. Виробники ліків «мотивують» тих чиновників, які вирішують, який саме препарат потрапить в той чи інший регіон. При чому не лише грошима, а й участю у міжнародних конференціях, які відбуваються у світових столицях та на курортах.

МОЗ звітує, що закупило 68% необхідних препаратів для хворих на гемофілію. Натомість профільна організація стверджує, що насправді лише 5%.

Окрім того, минулого року сім областей купили шалено дорогий препарат, що коштує 21 тис. грн за маленьку ампулу. Але він використовується для лікування важкої форми гемофілії, якої в цих регіонах немає. І це лише один з прикладів корупційного нахабства серед сотень інших.

В одній із розкритих СБУ схем ціни на препарати завищувалися на 40%. При цьому справжні очільники фінансових пірамід залишаються в тіні й уникають відповідальності.

ВВОЗ та ЮНІСЕФ можуть купити ліки в чотири рази дешевше, ніж це роблять структури МОЗу. У парламенті зареєстровано відразу вісім законопроектів про передачу державних закупівель у відання міжнародних організацій.

«Це класична схема розтягти голоси в залі, щоб жоден із законопроектів не було прийнято… Це дозволить лишити корупційні схеми, які діяли в МОЗ останні 15 років», – говорить голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін.