Транспортна криза в Житомирі. Маршрутки по 4 грн – це лише початок

Не минуло і 2-х місяців, як житомирські перевізники знову ініціювали питання підвищення вартості проїзду в маршрутках. Навіть не ініціювали, а повідомили в ультимативній формі, бо речення, в якому звучать заклики про підвищення тарифу та повідомлення про потенційний невиїзд на маршрут, це скоріше вимога, а не прохання.

Та чи можна винити в цьому лише перевізників? Я вважаю, що ні. Адже проблема транспортної кризи в Житомирі переважно має не економічну природу, а системну. Безумовно, зростання цін дає підстави вимагати підвищення й вартості проїзду в маршрутках. Але разом з тим, це вже друге підвищення за два останні місяці. І можу запевнити всіх, що воно не останнє. Коли буде наступне: влітку чи через місяць, можемо лише гадати.

Проблема полягає в тому, що вирішення транспортної кризи для міста ми шукаємо в економічній площині. Чергове підвищення тарифу дасть лише короткострокове полегшення (збереже дохідність перевізників) і аж ніяк не вирішить проблему. Причина ж полягає в незбалансованості транспортної системи. Саме те, що за останні два місяці в цьому напрямку не було досягнуто ніяких практичних результатів, і стало причиною чергової актуалізації тарифного питання.

4 грн

Щоб упоратися з  цією проблемою, треба чітко усвідомити ролі кожного суб’єкта і його функції.

Основну функцію з перевезення громадян у місті повинен виконувати громадський транспорт.

Маршрутки не є громадським транспортом. Маршрутки – це бізнес. Основна ціль бізнесу отримувати прибуток. Основна задача громадського транспорту - виконувати соціальну функцію з перевезення громадян. Саме в цьому є та різниця, яку в основному не враховують під час неодноразових дискусій про тарифи і нерентабельність ТТУ.

Управління транспорту - це не формальний орган, який лише проводить корупційні конкурси і збирає дань з маршрутників. Це має бути замовник послуги, який встановлює умови та контролює їх виконання. Не приватні перевізники диктують як, кому і по скільки їздити, а саме управління транспорту, представляючи і захищаючи інтереси житомирян, пропонує стратегію, план і рішення.

Вивести Житомир із транспортної кризи може лише впровадження нової збалансованої мережі. Основою нової транспортної сітки має стати громадський транспорт.

Однак у нас недостатньо трамваїв та тролейбусів для формування транспортної мережі виключно на основі громадського транспорту. Із 200 необхідних одиниць техніки, наразі ми маємо лише 80. Це дає чітке усвідомлення необхідності в цій моделі нинішніх маршруток. Окрім того, ряд житлових районів не мають покриття лініями електропередач для громадського транспорту.

Враховуючи це, громадський транспорт має стати основою мережі і повністю забезпечити перевезення центральними вулицями міста. Приватні перевізники повинні зайняти вільну нішу доповнюючих гілок.

Це означає що:

Довжина маршрутів для маршруток скоротиться. Це дасть можливість залишити  вартість проїзду 3 грн., а то й зменшити її. Такий підхід забезпечить рівність усіх перевізників без фаворитів, що мають надприбутки, та аутсайдерів на збиткових маршрутах. Мусять зникнути «золоті кільця» або 20-кілометрові маршрути, що пронизують місто по центральних вулицях.

Даний принцип забезпечить унікальність кожного маршруту, який не дублюватиметься  іншими перевізниками. Відсутність жорсткої конкуренції на  кожній ділянці збільшить пасажиропотік та доходи перевізників, призведе до відсутності гонок між маршрутками та одвічного протистояння між приватними та комунальним перевізниками.

За умови подібної транспортної мережі кожен з учасників даного ринку отримає чіткий план розвитку та гарантій своєї ролі, вигод та переваг. Це захистить інтереси приватних перевізників. На сьогодні значною проблемою є непроведення конкурсів та відсутність постійних договорів. Міська влада підміняє їх так званими «тимчасовими угодами». Усвідомлення ролі кожного суб’єкту дасть можливість провести нові конкурси, підписати довгострокові договори з приватними перевізниками, дати їм гарантії і умови на період дії договорів та бачення подальшого розвитку транспортної мережі міста.

ТТУ отримує план розвитку, умови для його реалізації, вимоги та критерії для оцінки діяльності керівництва. Вже не буде можливості пояснювати провали постійними проблемами з маршрутками.

Зрозумілі принципи формування нової транспортної мережі полегшують розуміння правил, а відтак і системи контролю за їх дотриманням з боку замовника (управління транспорту). На ринку мають залишитись лише ті, хто готовий усвідомлювати пріоритети міста. І це можна забезпечити.

Ціною безконкурентності на кожному окремому маршруті має стати висока конкуренція за сам маршрут. Якщо перевізник не надаватиме гідних послуг,  буде багато бажаючих зайняти його місце. Це спонукатиме появу нових перевізників, а не домінування монополістів упродовж десятка років.

Щоб здійснювати реформи, потрібно мати волю, бачення та підтримку громади. Тільки так ми отримаємо шанс на зміни.

Житомир транспорт 2

Далі буде…

Дмитро Ткачук, для "Ні корупції!"