Ратифікуйте Римський статут, щоб влада на Майданах не вбивала своїх громадян – активісти

_DSC4630Громадські активісти 20 лютого провели на Майдані Незалежності театралізовану акцію  на підтримку ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС).

Раніше Україна двічі зверталась до суду в Гаазі. Перший раз Верховна Рада звернулась щодо розслідування злочинів під час Євромайдану, вдруге - щодо конфлікту на сході України.

"Від імені українського народу Верховна Рада України як єдиний орган законодавчої влади України, визнаючи юрисдикцію, звертається до Міжнародного кримінального суду з метою притягнення до кримінальної відповідальності в міжнародному карному суді щодо передбачених статтею 8 Римського статуту Міжнародного кримінального суду злочинів проти людяності, військових злочинів, скоєних на території України, починаючи з 20 лютого 2014 і по нинішній час, вищих посадових осіб Російської Федерації і керівників терористичних організацій ДНР і ЛНР, яких визначить прокурор Міжнародного кримінального суду", - йдеться в заяві парламенту, яку він прийняв 4 лютого.

Однак експерти дивуються таким односторонніми зверненнями до Міжнародного кримінального суду. Замість того, аби поширити юрисдикцію Суду на всі міжнародні злочини, які стаються в країні-учасниці Суду, і на увесь час з моменту ратифікації, Верховна Рада ставить Суд у визначені часові проміжки. З останнім зверненням Верховної Ради деякі правозахисники не знають, як тепер відреагує суд в Гаазі на звернення, в якому незалежним суддям параламентарі вказали, які злочини розслідувати, а які ні. Такі формулювання суперечать духу Римського статуту.

Активісти акції “Ніколи знову” переконані, що Міжнародному кримінальному суду байдуже, хто вчиняє міжнародні злочини, а саме геноцид, злочини проти людяності, військові злочини і злочини агресії. Головне, аби винні були покарані.

Своєю театралізованою акцією учасники заходу продемонстрували превентивність злочинів після ратифікації Римського статуту.

Молоді люди, які симовлізували владу 2025 року, в унісон крокували у напрямку дівчат з плакатами "Права понад усе!", "Я хочу дихати вільно", "Моя воля - моє все". Останні уособлювали громададськість. Під час "наступу" перед владою постала стіна у вигляді Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

ФОТО

_DSC4715

_DSC4730

_DSC4749

_DSC4765
_DSC4788

“На жаль, ми бачимо дуже багато фактів подвійної гри сьогоднішніх політиків, влади. По-перше, ми чули коментар від РНБО та деяких народних депутатів від провладної більшості, що ратифікація Римського статуту не на часі, що Україна має ратифікувати статут тільки спільно з Росією, бо це можуть використати проти нас. Але це нонсенс! Бо, по-перше, сама ратифікація Римського статуту прописана в Угоді про Асоціацію з ЄС, і ми вже зобов’язані його ратифікувати. По-друге, це певна запорука і убезпечення громадян. Незалежно від того, хто стане нашим президентом, хто виграє парламентські вибори, він не посміє переступити певну межу, яку переступили поплічники Януковича”, - Співкоординатор Громадського сектору Євромайдану Олег Слабошпицький.

Нагадаємо, Конституційний Суд України у cвоєму рішенні від 11 липня 2001 року (№ 3-в/2001) сказав, що Римський статут не відповідає Конституції України в тій частині, яка стосується положень абзацу 10 преамбули та ст. 1 статуту, за якими "Міжнародний кримінальний суд... доповнює національні органи кримінальної юстиції".

Змінити ситуацію парламент може тоді, якщо внесе до ст. 124 Конституції доповнення в одне речення про те, що Україна визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду на умовах і в порядку, передбачених статутом.

Слідчі активізувались після 18 грудня

Активісти відзначають, що правоохоронні органи за останній рік провалили розслідування злочинів під час Євромайдану, однак слідчі дії активізувались під річницю розстрілів протестувальників 18 - 20 лютого 2014 року.

“Якщо говорити про розслідування, можемо скзаати, цей рік Україна програла у розслідуванні злочинів. Зараз розслідування починається спочатку. Потерпілі говорять, що їх заново викликають давати свідчення і приносити різні довідки, які вони давали п’ять разів рівно рік тому. Справи фактично не зрушились із місця. Ми сподіваємось, що це зміниться, але для цього треба не зміна осіб, а зміна системи”, - каже правозахисниця Ірина Думич.

Співкоординатор Громадського сектору Євромайдан.SOS Олег Слабошпицький повідомив, що Громадська комісія з питань розслідування порушень прав людини днями передала в Генеральну прокуратуру понад 2 тисячі справ.

“Ми сподіваємось, що з обранням нового Генерального прокурора все ж таки справи щодо злочинів, які були вчинені на Євромайдані, будуть зрушені з місця. Звісно, ми не будемо відразу його критикувати, але, наприклад, на днях було передано Громадською комісією з питань розслідування порушень прав людини, яку очолює пан Володимир Василенко, більше двох тисяч випадків, задокументованих за нормами міжнародного права про порушення прав людини до Генеральної прокуратури. Тому що дуже багато зараз є від них закликів про те, що або не вистачає справ, або матеріалів, щоб притягнути до відповідальності конкретних посадових осіб. Але є конкретні факти, і ми маємо надію, що першим буде стояти право, і саме покарання винних і певна політична відповідальність, а не пристосуванство і покривання правоохоронних органів одними іншими”, - каже пан Слабошпицький.

Тим часом правозахисник Тарас Гаталяк, який координує роботу адвокатів родин Небесної сотні, закликає усіх учасників протестів (свідків та постраждалих - "Ні корупції!") під час Євромайдану звертатись на гарячу лінію родин Небесної сотні.

“Фактично з часів Майдану через нас пройшло більше 600 поранених. Більше 50 людей залишились без зору, без рук, є тяжко поранені, які не можуть пересуватись самостійно. Адвокати родин Небесної сотні, родичі далі продовжують шукати свідків, поранених, лікарів, усіх, хто міг бачити місце загибелі наших активістів, наших учасників Небесної Сотні. Всі, хто бачив ті чи інші події, де знаходились снайпери, вбивці, де і в якому місці загинув той чи інший герой України - дуже прошу заталефонувати на гарячу лінію адвокатів родин Небесної сотні - +38 095 258 22 11. Передавайте тим, хто міг бачити ці злочини”, - закликав правозахисник.