Як комунальники на смерті рівнян заробляють

Нова дорога на рівненський цвинтар Фото: erve.ua

Нова дорога на рівненський цвинтар Фото: erve.ua

Наприкінці 2014 року Управління ЖКГ провело один специфічний тендер. Шукали фірму, яка надасть дві особливі послуги: захоронення безрідних та доставка померлих на судово-медичну експертизу. У тендері взяли участь дві фірми – КП  «Луцький спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування» запропонувало трішки більше 1, 87 млн. грн., а рівненське КП «Спецкомбінат-ритуальна служба» - 1 846 118 грн.53 коп. Усе б нічого, якби не кілька але.

По-перше. Чи була справжня конкуренція? Доволі дивним виглядає той факт, що возити  померлих рівнян на судмедекспертизу чи ховати безрідних у Рівному планувала фірма з Луцька. Вони мають базу в Рівному? Освоюють місцевий ринок? Очевидно, ні, такої інформації немає. Скоріше йдеться про просту антиконкурентну змову, аби виконати вимогу тендеру про двох учасників. До речі, це ж луцьке підприємство брало участь в аналогічному тендері минулого року і програло. Нічого не змінюється.

По-друге. Якщо людина (фірма) хоче отримати справді найкращу ціну, тоді вона намагається спростити завдання продавцю. Натомість, у цьому конкурсі є цікаві речі. Наприклад, умовами конкурсу вимагається довести, що претендент мінімум три роки надавав аналогічні послуги, для цього потрібно надати нотаріально завірені копії угод. Для чого? І чому три роки, а не рік? Чи не варто було б по максимуму зняти штучні обмеження та залучати на ринок нових виконавців? Саме про демонополізацію ринку комунпослуг постійно говорять рівненські можновладці.

По-третє. Замовлення УЖКГ по цьому тендеру складається з двох частин. Захоронення 40 безрідних та перевезення померлих на експертизу.

Саме захоронення обійдеться міській казні близько 84 тис.грн, решту 1.762 млн. планують витратити на доставку померлих до судмедексперта. Дорого це чи дешево? Для порівняння, в Луцьку така ж послуга буде надана за 403 тис.грн., в Івано-Франківську тендер ще не відбувся, але планують на це потратити близько 300 тис.грн.. Тобто, в містах, які схожі за площею та кількістю населення аналогічна послуга коштує в рази менше. Рівненські громадські активісти вважають, що така різниця в запропонованих цінах на практично ідентичну послугу в Рівному та Луцьку може містити ознаки антиконкурентних узгоджених дій, визначених Законом України «Про захист економічної конкуренції».

Міська влада не побачила корупції у згаданому тендері. Можливо, ключик до такої щедрості варто шукати в заступнику міського голови, який курує сферу ЖКГ, Олексію Хмилецькому. Попереднє місце роботи пана Хмилецького – власне згадане вже КП «Спецкомбінат-ритуальні послуги», де він пропрацював 30 років і  донині дуже прихильно ставиться до підприємства. Але чи повинні рівняни переплачувати за такі сентименти по мільйону щороку? Очевидно що ні.

Громадські активісти надіслали листа міському голові Рівного щодо можливих зловживань у даному тендері з пропозиціями звільнити з займаних посад відповідальних осіб та готують оскарження по даному тендеру в контролюючі органи.

 Святослав Клічук,

громадська ініціатива «За чесний тендер»