Чи зважають обласні депутати на думку місцевих громад?

Валентин Ничипоренко радить обласній раді зважати на думку місцевих громад

Валентин Ничипоренко радить обласній раді зважати на думку місцевих громад

Два села на Черкащині стали об’єктом зацікавлення великого бізнесу, проте люди не особливо цьому радіють, бо бояться втратити пасовища, питну воду та нормальні дороги. Як стверджують селяни, обласна рада вже зробила крок назустріч підприємству, що хоче відкрити бентонітовий кар’єр на Лисянщині, не почувши при цьому самих місцевих жителів...Про це повідомляє черкаський сайт Прочерк.

Нині народний депутат Валентин Ничипоренко радить Черкаській обласній раді переглянути рішення від 27 листопада 2014 року про надання погодження публічному акціонерному товариству «Завод обважнювачів» отримання спеціального дозволу на користування ділянками надр (в тому числі дослідно-промислову розробку) в межах Ріпківської сільради Лисянського району з метою геологічного вивчення ділянок Ріпківського проявлення бентонітових глин.

Нардепом було також направлено звернення до Прем‘єр-міністра України Яценюка А.П. з метою інформування Кабміну, Мінприроди та Держгірпромнагляду про ситуацію, що склалася навколо отримання ПАТ «Завод обважнювачів» з приводу погодження на отримання дозволу на розробки надр без аукціону.

Питання має свою історію. У Лисянському районі по сусідству з Ріпками є інше село – Босівка. Саме за часів попереднього голови ОДА, регіонала Сергія Тулуба на природні багатства неподалік цього села – поклади бентонітової глини – звернули увагу донецькі підприємці. (ПАТ «Завод обважнювачів» зареєстрований за адресою м. Костянтинівка Донецької обл., по вул. Леніна, 99.)

Ще у 2013 році вони бажали освоїти землі сільради під розробку нового кар’єру. Тоді громада села категорично виступала проти розробки ПАТ «Завод обважнювачів» кар’єру, боячись втрати пасовиськ і питної води, боячись пилу і руйнуванню доріг від великогабаритного транспорту. Вслід за сільською громадою своє негативне рішення висловила і Лисянська райрада. Про це було повідомлено обласну раду. Ще торік проблему висвітлювало і видання «Прочерк». (Відеорепортаж дивіться ТУТ)

Сільській голова Босівки Володимир Павличук тоді зауважував: «Жителі нашого села виступають одностайно проти відкриття такого кар‘єру. Розробку хочуть вести у безпосередній близькості до села. Ми отримуємо лише проблеми, в той же час підприємство не пропонує жодних адекватних умов співпраці і не хоче брати на себе конкретні довготривалі соціальні зобов’язання».

У Ріпках злякалися, що вододіл, який іде у селі, може бути порушений. Там згадують, що вже колись у селі бурили щось, перевіряючи родовище, і тоді з водою був клопіт.

– Поки що я ні від однієї душі не чув, щоб хтось був згоден з розробкою кар’єру. І в селі були збори, і в районній раді це питання порушувалося. А от обласна рада таки надала дозвіл підприємству на розробку родовища. Ми категорично проти. Подали на суд щодо відміни рішення обласної ради. Але Соснівський райсуд перенаправив нас в Апеляційний суд, – розповідає сільський голова села Ріпки Володимир Жувака. – Будемо їхати до Києва, щоб достукуватися до нардепів. Тому що треба ж якось знайти управу на обласних чиновників, які не хочуть чути людей. У нас вже є Дашуківський кар’єр, то там толку немає. То ще тут в нас давайте відкриємо. А як же людські паї? А як пасовиська? Крім того, вони вже третє місце вказують по розробці родовища. Немає визначеності…

Згодом ПАТ «Завод обважнювачів» знову звернувся за погодженням дозволу на розробку кар’єру, тепер вже на землях села Ріпки. Та люди злякалися, що вододіл, який іде у селі, може бути порушений. Разом з тим, обласна рада пішла назустріч донецьким бізнесменам. Виходить ситуація, коли центральна влада говорить про децентралізацію і реформу місцевого самоврядування, а в цей час обласна влада не зважає на думку місцевих громад.

Як повідомив нардеп у коментарі «Прочерку», у рішенні обласної ради він вбачає і корупційну складову, через що Ничипоренко звернувся і до Генпрокуратури.

– Бо все це відбулося без конкурсу. А без конкурсу можна давати відповідне погодження на користування ділянками надр лише, якщо підприємство заключає інвестиційний договір і якщо має майновий комплекс. Щодо інвестиційного договору. Був заявлений інвестиційний проект якого насправді немає, – каже нардеп. – Я володію інформацією, що ПАТ «Завод обважнювачів» ще не заключив інвестиційний договір, проте інвестори сказали, що він становитиме 50 мільйонів чи то гривень чи доларів. Але 95% акцій цього підприємства має хтось десь на острові, тобто все в офшорах! Отже, донецькі хочуть взяти землю через офшор. Більше того, торік їхній прибуток склав більше 40 тисяч гривень. Про який інвестиційний договір на 50 мільйонів може іти мова? Чи вартий у такому випадку чогось інвестиційний договір?

Матеріал з сайту www.kzu.com.ua Щоб збільшити, натисніть зображення

Матеріал з сайту www.kzu.com.ua Щоб збільшити, натисніть зображення

За словами голови Лисянської райради Анатолія Лисичкіна, даних про підприємство у районній владі немає. Проте пан Анатолій також висловлює здивування, що за умов реформи місцевого самоврядування більше уваги слід було б надавати рішенню сільської громади і таки рахуватися з їх думкою.

Але голова Черкаської облради Валентина Коваленко вважає, що селян вводять в оману.Мовляв, інвестор лише покращить економічну ситуацію в районі, але з самого початку селяни не були належним чином поінформовані, тому виник спротив.У цьому переконаний і голова правління ПАТ «Завод обважнювачів» Сергій Кладійов.

За будь-яких умов рішення сільської громади повинно мати вплив на ситуацію. Адже робота підприємства насамперед може вплинути на їх життя. Тепер громада подає до суду на обласну раду.

– Крім того, підприємство насправді немає майнового комплексу. Воно хоче забрати кар’єр і просто продавати діючому підприємству ВАТ «Дашуківські бентоніти» сировину. Що виходить? Взагалі нічого не треба ані будувати, ані робити. Просто купити кар’єр і продавати поряд розташованому підприємству сировину. Така собі донецька схема. Та ми їх потім не витиснемо з області, – обурюється народний депутат Валентин Ничипоренко. – Селян можна зрозуміти. Вони можуть втратити пасовища для випасу худоби та отримають цілий ряд проблем. Що надалі буде з екологією залишається тільки здогадуватися. Підприємство не заключило ніяких угод. Невідомо чи вони будуть робити скважину для селян для подачі води, чи будуть дбати за дороги. Це ж все треба прописувати.

До речі, як повідомляє Цензор.НЕТ, на сесії обласної ради торік в листопаді депутати проголосували за згадане питання наступним чином:

Фракція Всього у фракції за проти Не голосували Утрималися
Батьківщина 12 10 2
Народна партія 7 5 2
Рідна Черкащина 16 9 1
Гідність 17 6 5
Позафракційні 48 25 1
Всього 100 55 0 10 1

Один із двох депутатів, що представляє Лисянщину в облраді, Анатолій Бондаренко, пригадує, що на сесії в той момент, коли відбувалося голосування за це питання, його не було. Він зазначив, що усім сторонам варто було б сісти за стіл переговорів, бо в район може зайти підприємство з великим обсягом інвестицій і це треба враховувати. При цьому, він зауважив, що про «великі обсяги інвестицій» йому відомо від керівника підприємства ПАТ «Завод обважнювачів».

Та члени місцевої громади побоюються, що великі інвестиції до них можуть і не дійти, а осісти в обласній владі. Бо те, як обласна влада та саме підприємство поставилося до сільської громади вже викликає сумнів. В умовах децентралізації, яку нині називають перспективною для розвитку держави, саме рішення сільської громади мало б бути ключовим у вирішенні цього питання. Чи почує вже після прийняття рішення обласна рада думку селян та чи зважить на їх скаргу, покаже час...

Прочерк