Як намагалися вирішити питання скандальних забудов Києва

2Дуже гаряче було 3 лютого на 10 поверсі Київської міської ради, де проходило засідання земельної комісії.

Тут, як завжди, розглядали важливі земельні питання, в яких дуже часто помітними бувають корупційні складові.

сікораПеред початком засідання комісії директор Фундації «Відкрите суспільство» Іван Сікора зазначив, що мільярди втрачає бюджет Києва від корупції у земельній та містобудівній сферах, від незаконних землевідвень та забудов. «Від неправомірних рішень міськради програють як місцеві жителі, так і інвестори-забудовники. Виграють переважно посадові особи та депутати, які не хочуть чи не можуть розібратися у суті проголосованих рішень та посадові особи які закривають очі на порушення чинного законодавства або його довільне трактування», - розповів експерт.

Фундація «Відкрите суспільство» вже тривалий час здійснює громадський моніторинг земельних махінацій і корупційних практик у сфері землевідведення та незаконних будівництв у м. Києві. Вона  прагне разом із партнерами та відомим у Києві експертом у сфері містобудування Віктором Глебою знайти вирішення проблем із незаконними забудовами за участі громади, інвесторів-забудовників та місцевої влади, а тому напередодні через соціальні мережі Фундація закликала киян взяти участь у цьому резонансному засіданні земельної комісії.

Цього разу на засідання комісії завітало багато активістів та представників громадських організацій, які представляють і скандальні будівництва, про які вже неодноразово інформувало «Відкрите суспільство» та раніше писав сайті «Ні корупції».

Кожен з учасників засідання переймався проблемами, які можуть безпосередньо вплинути на якість та комфортність життя у мегаполісі. Об’єднувало їх  бажання добитися справедливості у незаконних та сумнівних забудівлях, які йдуть на користь забудовникам та перешкоджають нормальному життю звичайних киян. Хоча відразу після обрання мером Віталія Кличка, здавалося, що нарешті незаконні забудівлі, проблеми та скандали почнуть зникати, як сніг після зими.

Одним із перших спробував поставити межу між звичайними киянами та обранцями депутат Олександр Харченко від фракції УДАР-Солідарність. Йому настільки було незручно та не комфортно перебувати у переповненому залі, що він кілька разів пропонував позбутися частини активістів, прагнучи, щоб у залі засідань лишались лише ті з них, чиє питання будуть слухати депутати. Таких киян не знайшлося. Та й голова комісії Володимир Прокопів від тієї ж фракції УДАР-Солідарність не зрозумів пропозицію колеги. Він згадав про прозорість, яка не дозволяє йому навіть запропонувати позбутися хоча б частини киян, які своєю присутністю та розмовами нервують та відбирають кисень у депутата Харченка.

При цьому голова комісії Прокопів час від часу зривався на активістів, які могли без попередження вставити свої «п’ять копійок», погрожуючи , що  більше не будуть пропускати на засідання поважних депутатів. І це не єдиний випад Прокопіва на адресу киян.

1

Коли мова йшла про проблеми з забудовою по вул. Червоноармійській 12б, дійшло до того, що голова комісії звинуватив невдоволених киян, що вони займаються вимаганням, бажаючи отримати моральні збитки від ніби чесних бізнесменів.

Громада проспекту Науки 42а та Укрбуд

Здивування, невдоволення та сміх викликала оцінка Володимиром Прокоповим інформації від активістів, які борються з будівництвом багатоповерхівки-свічки по проспекту Науки 42а та хочуть, щоб у їх містечку зробили комплексну реконструкцію. Представник ініціативної групи Сергій Петренко розповів, що проблеми у містечку вони мають вже кілька років. Забудовники змінювалися, але незмінним лишалося те, що вони не могли знайти спільну мову з місцевими мешканцями.

Зараз на проблемній точці забудовником є  Українська державна будівельної корпорації «Укрбуд». Її президент – заступник постійної комісії з питань містобудування, архітектури та землекористування Максим Микитась. Від фракції «УДАР-Солідарність». За інформацією Петренка, нещодавно компанія-забудовник за допомогою тітушок з ніжинської охоронної фірми «Арагорн» намагалася завести будівельну техніку, щоб розпочати нелегальну забудову. Крім того, за словами активістів, біля пр. Науки 42а вже не раз били активних місцевих мешканців люди спортивної натури, пов’язані з забудовником. Наразі кияни вимушені чергувати вдень і вночі, аби не розпочалося будівництво, проти якого вони категорично виступають.

Вислухавши активістів, Володимир Прокопів запевнив, що депутат Максим Микитась не може використовувати методи часів режиму Віктора Януковича. Чим викликав сміх у залі, оскільки за інформацією громадських активістів, сам Микитась за часів Януковича через дружні стосунки із сином екс-президента Олександром Януковичем отримав зо два десятки майданчиків під забудову. Відповідаючи на закиди активістів, Микитась почав здалека.

укрбуд

Прорекламував свою корпорацію, сказавши, що в них вистачає роботи, і якщо на пр. Науки так багато невдоволених, то «Укрбуд» може і відмовитись від забудови. Звинувачення у співпраці з тітушками депутат назвав неправдою, але якщо щось і було подібне, то він вибачається. Промова депутата-забудовника не один раз викликала слово «Ганьба». Зрозуміло, не від колег-обранців.

Скандальне будівництво по вул. Шулявська 32

Особливо очікуваним було питання скандального будівництва за адресою вул. Шулявська 32 в центральному Шевченківському районі Києва біля зоопарку. Події, які відбулися напередодні з викликом батальйону «Київ-2» для втихомирення активістів біля Київського зоопарку, не пройшли даремно – на комісії прийнято рішення про зняття з розгляду питання продовження договору оренди приватному акціонерному товариству "Укрпромпроект" та   створення робочої групи з антикорупційним ухилом діяльності. За словами заступника голови ГО «Комітет Народного контролю» Віктора Глеби, «є надія на неупереджене ставлення до проблеми порушень законодавства, самовільного захоплення землі забудовником біля огорожі Зоопарку, будівництво без документів оренди землі, порушення санітарних і будівельних норм, сумнівне оформлення документів та мізерну вартість оренди землі».

глебаВіктор Глеба, експерт у сфері містобудування та представник ряду ініціативних груп громад:

«Проблема не в забудовниках, а в чиновниках, які надали неправомірні та сумнівні документи на володіння землею та будівництво. Яким чином Державна архітектурно-будівельна інспекція видала Дозволи (декларації) на проведення робіт суб’єкту господарювання, що не має документів землекористування. Саме вже нова влада, залишивши при владі одіозних корупціонерів від будівництва, що роками за гроші надавали так звані «відхилення» від будівельних норм, вирішували, кому надавати Дозволи та містобудівні умови, а кому відмовляти чи водити за ніс інвесторів при оформлені Декларацій на початок будівництва. Правда, цих чиновників люстрував сам Прем"єр-міністр, але скандал продовжується.»

Волгоградська, 25.

Перший пункт порядку денного став дванадцятим у черзі щодо розгляду питань в комісії. Мова йшла про створення робочої групи Волгоградська, 25 з антикорупційним ухилом. Головою цієї комісії пропонується обрати члена антикорупційної комісії Київради, депутата від фракції УДАР-Солдарність Олену Єскіну. Пані Олена - активістка громадської організації «Київське Віче», відома своєю боротьбою проти незаконних забудов столиці. Уповноважений громадою Батиєвої гори експерт в сфері містобудування Віктор Глеба сказав, що "саме через підозру в підробці документів та неправомірному землевідведенні громада кварталу доручила йому представляти позицію активістів на засіданні земельної комісії".

У своєму виступі Віктор Глеба зазначив, що не має претензій та обвинувачень у бік забудовника та власника нерухомості, але вважає неправомірним перетворювати одноповерхову нежитлову споруду (магазин) посеред квартальної старої забудови в 14-поверховий житловий будинок. Причиною створення робочої групи є невиконання забудовником умов погоджувальних документів Київради (не розроблено детальний план територій), порушення будівельних норм при містобудівному розрахунку граничних відстаней від школи, будівництва за межами землевідводу, паркування у дворах прилеглих будинків, тощо.

Собаче гирло на Оболоні залишиться зеленою зоною

Емоційні виступи були й надалі, в порядок денний включили питання, пов’язані зі створенням парків на місці землевідведень під забудову. Зокрема, урочище «Собаче гирло» на Оболоні планували забудувати житлом за часів Черновецького-Попова, проте мешканці спільно з депутатами Київради та під проводом Прокопова відстояли зелену зону.

Десятинний провулок 3-5

На земельній комісії крім активістів були присутні і бійці батальйону «Донбас». За інформацією громадської активістки Юлії Нікітіної, вони приходили захищати інтереси регіонала Володимира Зубика, який проводить забудову на Десятинному провулку 3-5.

3

«Ці хлопці щиро думають, що захищають Філарета від ворогів. Разом з бійцями прийшов якийсь отець Петро у рясі, який також захищав забудову, оскільки її замовником є УПЦ КП», – написала вона на своїй сторінці у Фейсбук.

У коментарі «Українській правді» Володимир Прокопів розповів, що сам не зрозумів причини візиту бійців. За його словами, комісія прийняла рішення негайно зупинити будівництво і відправити питання на розгляд Київради. У той же час Нікітіна заявила, що Київрада не має повноважень, щоб змусити забудовника це зробити. Тим більше, що спершу на засіданні планувалося розглядати питання про розірвання договору оренди, але Прокопів зачитав чомусь рішення про призупинення забудови.

Сам же Прокопів запевнив, що скасування договору оренди буде розглядатися лише у тому випадку, якщо забудовник відмовиться виконати умови київської влади, зокрема – про зниження висоти будівлі до 27 метрів або до семи поверхів. Наразі, за даними активістів, висотність будинку досягла вже дев'яти поверхів.

Оцінюючи результати засідання комісії, депутатка від «Демальянсу» Галина Янченко написала на своїй сторінці у Фейсбук: «Ура! Щойно на засіданні прийняли рішення про 16 га зеленої зони на Прирічній (також відоме як «Собаче Гирло») - договір із забудовником розірвати, ділянку закріпити за Київзеленбудом, «зелені легені» Оболоні зберегти… Прийняли позитивні рішення по виділенню земельних ділянок під індивідуальну забудову сім'ям киян з Небесної Сотні, позитивні рішення по Цимбаловому яру та (частково) по Сагайдачного, 111а».

Зрозуміло, що далеко не всі депутати, потрапивши до Київради, були готові захищати лише інтереси виборців. Цілі були інші. Та за такої активності громадськості багато чого можна змінити.

Фото Віктора Волокити та зі сторінки у Фейсбук Галини Янченко