Забудова біля Котячого ока: хто винен і що робити

Кир 1Відразу зазначимо: висновки про причетність тих чи інших персон до забудови Лісопаркової в Кіровограді повинні зробити відповідні органи. Ми ж (Новини Кіровоградщини) у цій статті просто наводимо документально підтверджені факти. 

Передісторія

Нагадаємо, з чого все почалося.

Напередодні Нового року один із жителів Новомиколаївки розповів, що біля невеликого озерця Котяче око стахановськими темпами триває будівництво. Буквально протягом кількох днів з'явилися бетонні плити, каналізаційні люки та силовий кабель. Стежка, якою гуляли місцеві, перетворилася на широку просіку, придатну для проїзду вантажівок.

На початку січня там, де не так давно стояли сосни, виріс паркан (вже трохи кимось пошкоджений). Опори для нього, схоже, рубали просто вздовж колишньої стежки. Пройшовши всередину обгородженої території, можна помилуватися на величезний котлован глибиною близько метра. Плит стало ще більше. Гілки, що лишилися після «господарських робіт», недбало звалені в купу тут же.

Про будівництво регулярно пишуть Новини Кіровоградщини, УЦ та інші ЗМІ. Зацікавився всеукраїнський канал НТН: в обласному центрі працював журналістський десант передачі «Агенти впливу». У Facebook регулярно обмінюються інформацією учасники спільноти «Кіровоградський лісопарк» (на момент підготовки цієї публікації до друку вони, до речі, планували провести акцію протесту перед міськрадою). Може, через таку пильну увагу будівництво біля Котячого ока поки припинилося.

Ми ж продовжуємо шукати  — і, головне, знаходити — документи, що проливають світло на цю каламутну ситуацію.


Що написане пером...

Новини Кіровоградщини вже повідомляли про заборону на будівництво в Лісопарковій зоні. Повторимося: це рішення Кіровоградської міської ради №390 від 16.03.2007, яким затверджено перелік земельних ділянок, що належать до «земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення та резервних територій нового зеленого будівництва»; рішення обласної ради №721 від 19.06.2009 («Оголосити територію зеленого соснового масиву в районі вулиці Лісопаркової, що знаходиться в місті Кіровоград, такою, що належить до природно-заповідного фонду місцевого значення»); План зонування Кіровограда та пояснення до нього.

На жаль, табу, як би жорстко вони не були виписані, діють не завжди і не на всіх. Ось пункт 4 рішення міськради №390: «Заборонити управлінню містобудування, архітектури, екології та земельних відносин (Литвин Г. М.) узгоджувати питання вибору земельних ділянок під розміщення об'єктів різного призначення на землях природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення та резервних територіях об'єктів нового зеленого будівництва, які можуть негативно вплинути на стан цих територій». Але 16 вересня 2008 року управління архітектури під керівництвом згаданого Литвина Г. М. поставило штамп «Дозволити» на містобудівному обґрунтуванні внесення змін до генерального плану Кіровограда, узаконивши тим самим будівництво на 59 ділянках у Лісопаркової в районі проїзду Підлісний.

Теперішня ситуація — з забудовою вже неподалік Котячого ока — так само неоднозначна. Ми просили головного архітектора Кіровограда Вадима Мездріна пояснити: кому і на яких підставах належать земельні ділянки з певними кадастровими номерами. 21 січня отримали офіційну відповідь:«Управлінням містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради, враховуючи державні акти на право власності на земельні ділянки, які передані громадянам міста Ніколаєнко В. Г. (депутат міськради Віктор Ніколаєнко. — Авт.) і Мішиній Н. А. (мешканка Луганська Наталія Мішина, про яку більше нічого не відомо. — Авт.) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та ведення садівництва, згідно з рішеннями Кіровоградської міської ради від 6 листопада 2008 №№1524, 1525, надані містобудівні умови і обмеження на будівництво житлових будинків і господарських будівель, термін дії яких закінчився в грудні 2012 року».

Викликають інтерес два моменти. По-перше, містобудівні умови надавалися вже після рішення №390. По-друге, термін їх дії закінчився в грудні 2012-го. А ці умови й обмеження, між іншим, є необхідною складовою вихідних даних для «проектування об'єкта містобудування». Інакше кажучи, зводити хороми або навіть маленьку хатинку без них не можна.

Віктор Ніколаєнко тим часом із перемінним успіхом відбивається від звинувачень на свою адресу в Інтернеті й погрожує кримінальною відповідальністю за поламаний паркан. «Право приватної власності було здобуто до прийняття цих популістських рішень. План зонування територій взагалі прийнятий 17.09.2013 р. з порушенням, на підставі старого генерального плану, в який повинні бути внесені всі зміни, в тому числі і на ці ділянки, — пише він у Facebook. — План зонування приймається після затвердження нового генплану, який зараз перебуває у розробника ДП НДІ «Діпромісто» (м. Київ). Не дурманьте людям голови, панове! Найголовніше: забув повідомити любителям фотографувати пташок, вигулювати песиків, які паскудять на чужій приватній власності. Проти невідомих осіб, які вчинили пошкодження/крадіжку майна, мається на увазі пошкодження огорожі, відкрито кримінальне провадження №12015120020000286, згідно з ч. 1 ст. 185 КК України. Тому, якщо вам що-небудь відомо про цих "деяких незадоволених осіб", прошу повідомити правоохоронним органам в Кіровоградський міськвідділ міліції, слідчому Ігнатенку, або мені, можливо, за винагороду (анонімність гарантую)». Без коментарів.


Нарешті

Після виходу в кіровоградських ЗМІ серії статей про Лісопаркову і сюжетів на обласному телебаченні активізувалася прокуратура. Відомство звернулося до суду з позовною заявою «про визнання неправомірною бездіяльності Кіровоградської міської ради з проведення робіт з винесенням меж об'єктів природно-заповідного фонду Кіровограда», що дозволить припинити незаконну його забудову.

За словами в. о. прокурора області Леоніда Панченка, головна проблема — відсутність чітких меж природоохоронної зони:

— Робота дуже копітка, особливо по лісопарковому масиву, адже рішення про надання там земель приймалися Кіровоградською міською радою ще в 2007 — 2008 роках. Таких ділянок виділено значну кількість. Зараз з'ясовуємо, у чиїй вони власності. Піднімається вся документація, встановлюються підстави надання і статус цих земель. Зараз можемо говорити про те, що основною проблемою законності забудови Лісопаркової є відсутність конкретно встановлених меж природно-заповідних ділянок та їх відмежування від зон житлової та громадської забудови.

Крім того, на розгляді суду знаходиться позов прокурора Кіровограда щодо двох ділянок біля Котячого ока, на яких почалися будівельні роботи. Феміду просять визнати незаконними рішення міськради про їх виділення.


Так що ж робити?

Новинам Кіровоградщини вдалося поспілкуватися з директором департаменту правової та міжнародної діяльності міністерства екології та природних ресурсів України Володимиром Бучком, який 23 січня приїжджав на семінар до Кіровоградської торгово-промислової палати.

— Щоб дати вичерпну і конкретну відповідь, потрібно ретельно вивчити всі папери, що стосуються цього питання, — сказав він. — Як приймалися рішення, коли, чи є вони законними і так далі.

На думку Володимира Бучка, припинити забудову Лісопаркової можна двома способами: зверненням до суду, а також до відповідних інспекцій та міністерств.

Подати судовий позов можуть як організація або установа, так і окремий громадянин. Однак на руках у позивача повинні бути документи, що доводять незаконність будівництва.

— Можна також звернутися до екологічної інспекції, — додав директор департаменту. — У них діє мораторій на перевірку, але він стосується тільки суб'єктів господарювання. Приватних забудовників вони можуть перевіряти. Екологічна інспекція може і повинна встановити, чи була законною вирубка дерев, чи не нанесено території іншої шкоди тощо. Має певні повноваження і архітектурно-будівельна інспекція. Звернувшись до неї, можна домогтися перевірки законності видачі дозволу на будівництво. Якщо звернення до інспекції не допоможуть, тоді — прямий шлях до відповідних міністерств.

Кіровоградський юрист Ігор Погасій вважає, що паралельно з припиненням забудови потрібно покарати винних:

— Необхідна ретельна перевірка як із боку фахівців у галузі архітектури, профільних міністерств, так і слідчих органів на предмет службових злочинів за статтями 364 (зловживання владою або службовим становищем), 365 (перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу), 366 (службове підроблення ) Кримінального кодексу України.

Втім, крім запропонованих Володимиром Бучком способів припинення будівництва в Лісопаркової, є ще один — совість і добра воля забудовників. Чи немає?

Андрій Лисенко, Новини Кіровоградщини