Ліс без погодження з громадами не різати!

Про це домовилися під час "круглого столу"  на Волині представники Полицівської і Карасинської сільських рад, правоохоронців, керівництва обох лісгоспів, що діють у Камінь-Каширському  районі, влади, податківців, - повідомляє газета "Полісся". 

Камінь 1 Ліс

Ігнорування чиновниками законних інтересів громадян змушує останніх вдаватися до протидії, непокори, бунту, революції… Цю аксіому сьогодні особливо варто  усвідомити тим, хто ще не зрозумів, що після великого Майдану вже не вдасться «розвести людей, як кошенят», не можна з ними поводитися, як з бидлом, і не чути їхнього голосу.

Про це вкотре нагадали днями не стільки місцевій владі, як «королям» лісової галузі жителі Полицівської і Карасинської сільських рад, про активні дії яких, спрямовані на захист навколишніх лісів, ми розповідали у попередніх публікаціях.

 Тож, цілком логічною стала зустріч представників цих громад із керівництвом обох лісогосподарських підприємств району, районною владою, правоохоронцями за «круглим столом» у районній раді. Мета – виробити і обговорити спільне бачення наболілих людям проблем. А болем пече сільським мешканцям передусім те, що останніми роками надзвичайно посиленими темпами вирізаються і вирубуються прилеглі до сіл лісові масиви, які не досягнули навіть віку стиглості. Не менше тривожать і лісосіки, якими знищуються величезні площі ягідників. А чорниця ж для жителів району – одне з небагатьох джерел заробітку, а отже, й утримання сімей, навчання дітей у вузах тощо. Тривогу людей неважко збагнути. Шкода лише, що цим ніколи не переймалися властьімущі.

Розмова за «круглим столом» видалася таки потрібною і своєчасною. Звісно, керівники лісових господарств району – директор ДП СЛАП «Камінь-Каширськагроліс» Сергій Вовк та директор ДП «Камінь-Каширський лісгосп» В’ячеслав Кузьмич – переконували присутніх, що всі рубки головного користування є законними і обгрунтованими, що й підтверджується відповідними документами. Але в тому, що так багато вирубується лісу, вони, мовляв, не винні. Бо план і обсяги лісосік господарствам доводяться з київських кабінетів.

Зрозуміло, що довести протилежне вкрай важко, а якщо по правді, то неможливо. Це те саме, що боротися з вітряками. Бо чиновник чиновникові руку миє. Проте ті ж селяни з Карасина, Карпилівки, Іваномисля і Полиць і без наукових обгрунтувань неозброєним оком бачать, що лісу вирізається аж надто забагато, ділянка при ділянці. Це факти, яких не спростуєш. Лише в лісах Полицівської сільради спецлісгосп, за інформацією Сергія Вовка, щорічно ріже приблизно 2 тисячі метрів кубічних деревини. Багато це чи мало, порівняйте: якщо в залізничний вагон завантажити 60 метрів кубічних, то загалом вийде 33 вагони, тобто, цілий ешелон.

Хтось із присутніх на це зауважив так: «Якщо такими темпами різати, то на скільки часу того лісу вистачить?» На це Сергій Вовк відповів: «Нас не буде, а ліс буде». Звичайно, що буде, але скільки часу і сил знадобиться нашим нащадкам, аби залікувати рани такого варварського господарювання?! Не одне наступне покоління буде згадувати нас, як людей з ненаситними потребами. Бо ж не можна так безкарно, безвідповідально і злочинно нищити те, що своїми мозолястими руками заклали і створили наші діди і батьки.

Подумайте лише: за інформацією начальника Камінь-Каширського відділення Ратнівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області Валентина Бебеса, у районі діє 261 пилорама. І ріжуть вони не солому чи очерет, а ліс. І не будь-який кривий чи тонкомір, а відбірний найвищого гатунку.

Дехто правильно запитує: а де ж власники цих пилорам беруть сировину? І Сергій Вовк, і В’ячеслав Кузьмич вважають, що ці лісопилки ріжуть переважно легальну деревину. Так це чи ні – пересічній людині судити важко.

А тапер знову візьміть олівець та аркуш паперу і порахуйте, скільки лише впродовж дня можуть порізати ці пилорами, якщо за норму взяти бодай 10 метрів кубічних. Арифметика жахлива – понад 2,5 тисячі метрів кубічних. А ще ж треба взяти до уваги те, що чимало пилорам працюють цілодобово. Так само впродовж доби і ліс до них доставляють. І з настанням темряви – більше, ніж за дня. І не лише легальний, а й крадений. І нерідко, треба говорити відверто, цьому сприяють самі лісники у селах.

Якщо в ДП СЛАП «Камінь-Каширськагроліс», за інформацією Сергія Вовка, офіційно працюють 6 лісорозробних бригад (загалом 30 чоловік), то у ДП «Камінь-Каширський лісгосп» — жодної людини. Це підтвердив і В’ячеслав Кузьмич. Але ж на роботи в лісі лісники наймають людей? Так!  А чим і як з ними розраховуються? Думаєте, грішми?! Ні. Платять натурою – лісом. Чоловік, який працював на прохання лісника, з дозволу останнього (але з умовою «попадешся – я тебе не посилав, викручуйся як хочеш») їде у ліс, ріже стільки, скільки повезе конячиною за раз чи за кілька разів, везе на пилораму, здає і отримує живі гроші. Тобто, плату за свою роботу. Ось така схема. Про це знають усі. Але так само усі закривають на це очі. Бо всіх це влаштовує.

Цікаві факти для вивчення правоохоронцями, податковою інспекцією оприлюднив начальник райвідділу внутрішніх справ Валентин Чих. Він продемонстрував присутнім кадри відеозйомки, зроблені на одній із пилорам у селі Карпилівка. На території лісопилки нагромаджені гори лісу – дуб, сосна, ялина, береза, вільха … різної довжини – від 1 до 9 метрів. З’ясувалося, що пилорама зареєстрована на підприємця Аліну Валеріївну Балецьку, чоловік якої Сергій працює лісничим одного з лісництв Ковельського району, ліси якого прилягають до території нашого (Камінь-Каширського) району.

Багато ще про що говорили учасники цієї зустрічі. Серед порушених проблем – забезпечення жителів району дровами. За словами Сергія Вовка, один метр кубічний дров у ДП СЛАП «Камінь-Каширськагроліс» вартує 120 гривень. Але люди справедливо нарікають на якість цих дров, бо стовбур лісгосп забирає собі, а людям віддає за гроші лише гілляки. Таку практику Сергій Вовк визнав. Але погодився і з тим, що люди мають палити нормальними дровами. «І так і буде!» — запевнив він. Хочеться вірити.

Підсумок того, що прозвучало у гарячій дискусії, узагальнив голова районної ради Віктор Сус. Зокрема, було наголошено, і з цим усі без винятку погодилися, що відтепер лісогосподарські підприємства будуть погоджувати із місцевими громадами усі питання, що стосуватимуться відведення і проведення санітарних рубок. Хоча рубки головного користування відводить таксатор, проте вони не мають завдавати шкоди інтересам людей, громад. На цьому присутні представники Полицівської і Карасинської сільрад акцентували особливу увагу. Чи почули людей ті, до кого вони апелювали, покаже час. Але дуже важливо, щоб вони збагнули те, з чого починається ця публікація.

Петро ТРОФИМЧУК.

Камінь-Каширський район,

Волинська область.