Селянський бунт в Іваномислі, або Як люди рятують ліси

 

 

Камінь 1 Ліс

Ліс рубають — тріски летять. І чим сильніше рубають — тим більше цих трісок розлітається довкола! Цю народну мудрість яскраво  засвідчує ситуація, що нині склалася на теренах Камінь-Каширського району.

Не встигли наші читачі ознайомитися з публікацією “Ліс нищать посиленими темпами”  (газета "Полісся" від 13 грудня ц.р.), де йшлося про масову вирубку лісів поблизу села Карпилівка, як ця актуальна та всім болюча тема знову знайшла собі місце на шпальтах нашої газети.

На цей раз людське обурення спалахнуло в селі Іваномисль, що знаходиться в межах Полицівської сільської ради. Щоправда, тут ситуація вже не обмежилася звичним для можновладців людським невдоволенням, а перетворилася на справжній селянський бунт, - пише Сергій ШИЛІПУК у газеті "Полісся".

Жителі Іваномисля намагаються зберегти ліси далеко не вперше. Ще в лютому 2012 року селяни підхопили ініціативу громади села Воєгоща та перекрили дорогу важким лісовозам з вимогою припинити масове вирізання лісових насаджень довкола сіл Полиці та Іваномисль. Щоправда, тоді людям та лісівникам у присутності представників районної влади вдалося досягти компромісу. Так, зокрема, тодішній голова райдержадміністрації Іван Вовк пообіцяв жителям Полиць та Іваномисля максимальну підтримку та виконання ряду їх вимог. Однак час минув, проте обіцянки можновладців так і залишилися словами.

Рубка лісів попри вимогу громади не припинилася, а десятки потужних вантажівок продовжували щоденно курсувати навколишніми лісами.

Чи не кожен житель Іваномисля та Полиць міг спостерігати, як лісовози, їдучи в один бік, гримали на ямах порожніми кузовами, а назад поверталися із забитими під зав’язку деревиною різного гатунку причепами. І це при тому, що простому селянинові стало практично неможливо без проблем привезти додому дров чи жердину, щоб обгородити поле. Що вже там казати про балки чи крокви для будівництва! От і наростало в людей невдоволення як діяльністю Полицівського лісництва, так і роботою СЛАП “Камінь-Каширськагроліс”, якому воно підпорядковується і яким нині керує брат Івана Вовка — Сергій Вовк. Тим часом зелені насадження навколо обох сіл танули просто на очах, а на грибних місцях та ягідниках виростали пеньки.

Ще на початку грудня жителі Іваномисля здійснили свого роду попереджувальну акцію, знову перегородивши дорогу лісовозам. Вимога в людей була одна й та ж: припинити масове вирізання лісів. На збори до селян одразу ж прибули головний лісничий СЛАП “Камінь-Каширськагроліс” Володимир Корецький, інженер лісокористування Володимир Федорук та лісничий Полицівського лісництва Аркадій Гордійчук. Втім, цього разу люди були налаштовані більш рішуче, ніж два роки тому.

У присутності Полицівського сільського голови Сергія Войчука люди категорично заявили: “Рубати ліс більше ніхто не буде! Досить! Припиняйте по-доброму!”.

"Після довгих суперечок інженер лісового користування Володимир Федорук пообіцяв селянам, що починати вирубку нових ділянок вони в майбутньому поки що не будуть, — розповідає журналістам “Полісся” жителька Іваномисля та одна з активісток “лісового Майдану” Надія Пасічко. — Натомість він попросив у людей дати їм можливість вивезти ту деревину, що вже відведена на розроблюваних спецлісгоспом лісових ділянках. Люди погодилися і на тому розійшлися з миром. Але, як виявилося, нас просто обманули, бо не минуло й тижня, як вони без відома громади знову вирізали 60 соток соснового лісу на новому місці. Лісу, який навіть не сягнув мінімального віку для вирізання! Кажуть, що там завелася “коренева губка", хоча хто проводив її обстеження?"

Вже наступного дня десятки селян організовано зібралися в центрі Полиць, щоб висловити своє справедливе обурення лісничому Полицівського лісництва Аркадію Гордійчуку та інженеру лісового користування Володимиру Федоруку. Серед запрошених на цю акцію були і журналісти газети “Полісся”. Втім, у той ранок ані людям, ані журналістам поспілкуватися з фахівцями лісгоспу так і не вдалося, хоча лісничий в телефонному режимі пообіцяв прибути на зустріч з громадою.

А поки люди під морозним вітром чекали відповіді на свої запитання, вирізаний напередодні ліс, як виявилося, вже потихеньку вантажився на лісовоз.

— Та вони знущаються з нас, — загомоніли обурені люди. — Хлопці, запрягайте коней! Їдемо на ділянки, розвантажуємо машини і вивозимо ліс в село. Хай краще наші діти в школі нормально гріються, ніж хтось на цьому набиватиме собі кишені!

Каминь лес 2

 

Вже за якихось півгодини обурені селяни скидали з кузова «ЗІЛа» завантажені напередодні дрова.

Після цього майже два десятки підвод одночасно довжелезною колоною вивезли заготовлену деревину до шкільної котельні, фельдшерсько-акушерських пунктів, дитячого садочка, клубу, церкви, сільської ради.

Камень лес 4

Подбали односельчани й про рідних загиблого в АТО воїна-героя Сергія Приймака, завізши його батькам кілька возів твердого палива. Варто зазначити, що кожна деревина, вивезена з лісової ділянки, була підвезена виключно до закладів сільської інфраструктури.

Камень лес 5

Жоден віз дров (журналісти «Полісся» можуть засвідчити це особисто) не був проданий чи з корисливими мотивами доставлений додому комусь з учасників лісового бунту. Цей фактор приємно здивував і правоохоронців, які невдовзі прибули в село на тривожний сигнал.

Оскільки грудневий день дуже короткий, то вивезення лісу продовжилося й наступного дня. І так до останнього зрізаного дерева. Після цього обурені люди звернулися до сільського голови Сергія Войчука з вимогою скликати загальні сільські збори, на які в обо-в’язковому порядку слід запросити представників районної влади та директора СЛАП «Камінь-Каширськагроліс» Сергія Вовка і вже тоді разом вирішувати, як виходити з патової ситуації, що склалася.

Ці збори відбулися минулої середи, 17 грудня. У переповнений клуб до людей прибули директор СЛАП «Камінь-Каширськагроліс» Сергій Вовк, начальник відділу лісового господарства Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Василь Бабеляс, керуючий справами районної ради Валерій Хитрик, начальник організаційного відділу районної ради Сергій Дмитрук, екологічний інспектор району Василь Домарецький, лісничий Полицівського лісництва Аркадій Гордійчук.

Вислухавши вимоги людей, чиновники погодилися, що в даній ситуації громада права, однак виконати її вимоги та припинити вирубку лісу буде дуже непросто. Зокрема, представник обласного управління лісового та мисливського господарства Василь Бабеляс пояснив, що згідно з законодавством, рішення про вирізання тих чи інших насаджень приймає державне спеціалізоване лісозахисне підприємство «Рівнелісозахист». Самотужки ж вибирати те, що потрібно відвести під рубку, а що ні, СЛАП «Камінь-Каширськагроліс» вибирати не може. Тому гість з обласного центру запропонував громаді писати в столичні інстанції, в компетенції яких — приймати відповідні рішення.

Камень Лес 3

Серед присутніх у залі це викликало хвилю обурення і підвищило і без того високий градус невдоволень.

" У нас на 2015 рік навколо села відведено під рубку 15 ділянок! Поки ми напишемо, поки нам дадуть звідти відповідь — мине щонайменше півроку, — говорить житель Іваномисля Микола Шумик. — За той час у нас тут все виріжуть і вивезуть. Ми вимагаємо припинити рубку вже зараз!". 

Пристрасті в залі сягнули точки кипіння. Окремо Микола Шумик підняв питання можливого вирізання деревини в урочищі «Боровське». Саме в тих місцях з-під землі б’ють джерела, що живлять полицівські стави, канави та людські криниці. Житель села впевнений, що якщо там повикорчовувати дерева — в селі можуть виникнути проблеми з водою. З цим погодився й екологічний інспектор району Василь Домарецький, який твердо заявив, що на місці джерел корчувати ліс не можна.

Врешті Сергій Вовк пообіцяв, що урочище «Боровське» рубати не будуть. Що ж стосується ділянки, вирубуванню якої перешкодили обурені жителі Іваномисля, то тут Василь Домарецький пообіцяв провести перевірку щодо того, чи дійсно цей лісовий масив був уражений «кореневою губкою» і чи потрібно було проводити його повне вирізання.

Окремо в ході зборів керуючий справами районної ради Валерій Хитрик підмітив, що людей неабияк хвилює те, що ліс під вирубку відводять без їх відома. Адже сьогодні в Україні працює механізм, за яким ліс мають право вирізати, не повідомляючи про свої наміри громаду. Валерій Макарович заявив, що необхідно на законодавчому рівні піднімати питання стосовно того, щоб в майбутньому місцеві громади могли контролювати, які саме місцини будуть відводитися під вирізання.

Після довгої дискусії врешті-решт директор СЛАП «Камінь-Каширськагроліс» Сергій Вовк погодився припинити подальше вирізання ділянок навколо Полиць та Іваномисля. Паралельно з числа найактивніших представників Полиць та Іваномисля було створено постійно діючу ініціативну групу, яка буде контролювати виконання вимог громади, підтримуватиме постійний зв’язок з районною владою та опікуватиметься подальшим збереженням довколишнього лісу.

Разом з тим гість із Луцька Василь Бабеляс зауважив, що створення цієї ініціативної групи є першим позитивним кроком для вирішення конфлікту, що виник.

"Зміни в системі повинні приходити від громади, — говорить він, — інакше проблеми ніколи вирішуватися не будуть. Тому люди роблять все правильно. Головне, не піддаватися емоціям і робити все згідно з буквою закону".

Поспілкувалися ми й з директором лісгоспу Сергієм Вовком на предмет того, чи мав повноваження Володимир Федорук обіцяти людям припинити рубки.

"Є намічені державою лісові рубки, які повинні бути виконані, — пояснює Сергій Іванович, - лісопродукція продається на державних аукціонах фізичним та юридичним особам і, якщо певна сировина була придбана, ми повинні віддати її новому власнику. Якщо ми не виконуємо цей план, спецлісгосп буде зобов’язаний сплатити штраф. Ми однозначно підтримуємо вимоги громади Іваномисля. І те, що люди намагаються змінити систему, є хорошим знаком. Проте люди повинні розуміти, що таким чином наше підприємство стає заручником ситуації, що склалася. Що ж стосується працівників нашого лісгоспу, то вони пообіцяли людям те, що не в змозі виконати. З людьми треба було просто поговорити, пояснити їм, що ці завдання поставлені їм з вищих інстанцій, а не зопалу говорити про рішення, прийняття яких не належить до їх компетенції. Тому щодо цих працівників у подальшому ми будемо робити певні висновки..."

Насамкінець, хотілося б відмітити, що селянський бунт заради збереження лісів, очевидно, став для лісівників та районної влади черговою ластівкою того, що наша країна переживає етап кардинальних змін. Змін не лише політичних, а й ментальних, у людській свідомості.

Зрозуміло, що проблема, піднята жителями Іваномисля та Полиць, найближчим часом не вирішиться. В цьому певні як люди, так і ми, журналісти. І в подальшому ми будемо обов’язково до неї повертатися. Втім, якщо людям вдалося домогтися припинення рубки лісів хоч на деякий час — це вже позитивний знак. Бо згуртованість громади Іваномисля вже вкотре доводить, що правда завжди за народом, що здолати його, зробити щось проти його волі неможливо. Головне, не покладати рук, бути згуртованими та не відступати напівдорозі.

А чиновникам різного рангу слід все ж усвідомити, що Майдан показав українцям приклад того, як народ може відстоювати свої права, змінювати власну долю, що він має право голосу. І народ завжди переможе. Особливо ж, якщо на боці людей правда!

Сергій ШИЛІПУК, "Полісся"

Іваномисль-Полиці.

Камінь-Каширський район, Волинська область

Фото автора.