Главою Антикорупційного бюро може стати грузин або українець зі США

Фото:newsradio.com.ua

Фото:newsradio.com.ua

На посаду директора Національного Антикорупційного бюро претендує колишній федеральний прокурор, помічник прокурора США Богдан Витвицький, українець за походженням.

Цю інформацію ЛІГАБізнесІнформ підтвердили три незалежні один від одного джерела, знайомих з пошуком кандидатів.

За словами співрозмовників, переговори з ним ведуть представники Адміністрації президента. «Він не прийняв остаточного рішення, тому що поки не отримав гарантій незалежності посади», – говорить людина, особисто знайомий з Богданом Вітвицьким. Раніше його кандидатуру розглядали на членство в конкурсну комісію, яка обере директора Національного антикорупційного бюро.

Серед претендентів на місце головного борця країни з корупцією все ще залишається колишній президент Грузії Михайло Саакашвілі. Його персону запропонував член конкурсної комісії Юрій Бутусов. За його словами, Саакашвілі поки не прийняв остаточного рішення, оскільки чекає «більш конкретної пропозиції». Правда, для цього йому доведеться прийняти громадянство України і, відповідно до антикорупційним законом, вирішити питання із закриттям кримінальних справ проти себе на батьківщині.

Гіпотетично на пост директора можуть претендувати грузини Давид Сакварелідзе і Гізо Углава, яким комісія з питань громадянства при президенті 22 грудня рекомендувала надати українське громадянство. І той, і інший в Грузії працювали заступниками Головного прокурора і успішно займалися питаннями боротьби з корупцією. Однак прізвище Сакварелідзе джерела ЛІГАБізнесІнформ називають в числі кандидатів на пост заступника глави ГПУ.

Всього, за словами члена конкурсної комісії Йосипа Зісельса, у списку можуть бути більше 10 претендентів.

Нагадаємо, в комісію з обрання глави Національного антикорупційного бюро увійшли: директор Європейського бюро по боротьбі з шахрайством Джовані Кесслер, екс-міністр культури Євген Нищук, правознавець Віктор Мусіяка. Це квота парламенту. За квотою президента в комісію призначені голова Меджлісу кримсько-татарського народу Рефат Чубаров, правозахисник Євген Захаров, історик Ярослав Грицак. Кабмін делегував до комісії правозахисника Йосипа Зісельса, юриста Олександру Яновську, журналіста Юрія Бутусова.

Комісія пропонує президенту три кандидатури, він вибирає одну і виносить на розгляд Верховної Ради. В Адміністрації президента обіцяють запустити роботу Бюро вже в січні.

Втім, можливі зміни в існуючий закон. Зокрема, законопроектом №1406 передбачається, що комісія пропонує президенту одну кандидатуру, яку він стверджує. Крім того, в документі прописано збільшення зарплати співробітникам, а також заборону на службу тим, які раніше вже поборовся з корупцією в рядах українських правоохоронних органів. За словами голови Центру протидії корупції Віталія Шабуніна, законопроект повинні прийняти на найближчих засіданнях Верховної Ради, так як він містить обов’язкові вимоги МВФ щодо антикорупційного законодавства.