На Волині виявили десятки підпільних копачів бурштину

Павло Данильчук. Фото hromadske.volyn.ua

Павло Данильчук. Фото hromadske.volyn.ua

Активісти «Правого сектору» виявили у районі сіл Кукли, Гута-Лісівська та Оконськ Маневицького району сотні копанок, кілометри ровів та десятки людей, що нелегально копали буштин.

Про це розповіли представники «Правого сектору» Волині Сергій Мерчук та Павло Данильчук на прес-конференції у п’ятницю, 12 грудня, повідомляє «Громадське. Волинь».

За словами Павла Данильчука, виїхати у Маневицький район вирішили після того, як невідомі, представившись «Правим сектором», піймали місцевого жителя, прикували наручниками та 5 годин допитували, щоб дізнатися, «чого він там ходить».

Тому вранці 12 грудня активісти виїхали на місце подій. Спочатку вони піймали лише 3 копачів із однією машиною та лопатою на «традиційній» копанці, однак згодом виявили цілу систему ровів, які ведуть до основного місця нелегального видобутку, – каже Павло Данильчук.

За словами Сергія Мерчука, при першому контакті копачі намагалися «качати права», тобто заявляти про «кришу» від місцевих правоохоронців і погрожувати зброєю. При цьому частина копачів устигла втекти, бо їх попередили про візит «Правого сектору» завчасно.

«Багато хто втік, багато кого затримали, багато хто розмахував вогнепальною зброєю» – каже Сергій Мерчук.

«Там сотні кілометрів ровів, до яких підводилась вода, і сила-силенна шлангів. Все, що ми знайшли, просто шокувало. Сільські голови та інші керівні особи все це знали, бо тих масштабів не можна було приховати», – відзначає активіст.

За його оцінкою, на місці вдалося зафіксувати 15 машин та десятки людей у спецодязі, пристосованому для видобування бурштину за допомогою мотопомп.

Сергій Мерчук відзначає, що слідчий, який прибув на місце «теж був у шоці», бо не уявляв собі таких масштабів нелегального видобутку. Пізніше на місце контролювати ситуацію приїхав начальник міліції із громадської безпеки області Анатолій Шумик.

Павло Данильчук відзначив, що також вдалося затримати машину із мотопомпою, що мала рівненський номерний знак. Із 15 чоловік, яких затримали та передали правоохоронцям, були місцеві та мешканці Рівненської області.

Також він повідомив про розцінки, які наводять затримані. Так, рови нібито копав бульдозер, день роботи якого обходиться у 1000 доларів. А ще 1000 «зелених» за день нібито давали за кришування місцевому криміналітету і, можливо, міліції.

Заробити «копійки» на бурштині пробують і жителі навколишніх сіл, бо кажуть, що «немає за що жити». Невеликі уламки бурштину активісти принесли на прес-конференцію.

Цікаво, що Данильчук заявив і про присутність на місці представників «Самооборони Волині», роль яких він зрозуміти не зміг. Самообороніців нібито заявили активістами «Правого сектору», що теж приїхали на виклик, але машини із нелегальними копачами затримувати відмовилися.

Тому у «Правому секторі» планують розбиратися із роллю «Самооборони Волині» у нелегальному видобуванні бурштину.

Також Павло Данильчук хоче, щоб голова Воинської ОДА Володимир Гунчик ініціював створення робочої групи із екологів, правоохоронців та громадських активістів, щоб постійно тримати на контролі дану проблему.