Як у Раді ділили комітети. Подробиці з кулуарів

Чому Ляшко так і не отримав комітет, а його депутатові телефонував Ложкін. А "Батьківщина" віддала комісію людині Коломойського

Чому Ляшко так і не отримав комітет, а його депутатові телефонував Ложкін. А "Батьківщина" віддала комісію людині Коломойського

Після тижня переговорів Верховна Рада нарешті сформувала комітети. Вперше за всю історію цього органу опозиція не отримала жодного комітету, хоча багатьом депутатам, які голосували за закони 16 січня, вдалося отримати посади заступників. При цьому три комітети так і залишилися без голів.

ІNSIDER розбирався, чому комітети ділили так довго і що завадило завершити процес повністю.

Без опозиції

Як розповідають учасники робочої групи, в процесі розподілу комітетів були дві великі проблеми.

Перша - "Самопоміч" категорично виступила проти того, щоби представники "Опозиційного блоку" очолювали хоч якийсь комітет, окрім регламентного. В цьому їх підтримали "Батьківщина" і Радикальна партія.

- Але БПП і НФ в особі Луценка, Кононенка та Іванчука виступали за те, що треба ділитися. В понеділок уночі нас зібрали на робочу групу, де сидів і Хомутиннік, і Папієв, і Новинський, і сказали, що треба дати "Опоблоку" комітетів стільки, скільки вимагає квота, тобто три. Тоді ми ("Самопоміч", "Батьківщина" і Радикальна партія) сказали, що відмовляємося від усіх своїх комітетів, - розповідає на умовах анонімності представник "Самопомочі".

Щоб якось залагодити конфлікт на так званій підготовчій групі, яка на той момент ще збиралася, Юрій Луценко запропонував створити для опозиції комітет із питань переселенців, а представник "Народного фронту" - віддати їм комісію з приватизації.

Але знову проти була "Самопоміч", а за ними "Батьківщина" і Радикальна партія. Натомість "Самопоміч" пропонувала віддати ці комітети так званій "правій опозиції", до якої зарахувала депутатів Бориса Філатова, Дмитра Яроша, Борислава Березу, мажоритарників-"свободівців".

- Ви знаєте, я вже казав Оксані Сироїд, що так не можна. Я депутат кількох скликань, і більшість із них я був в опозиції, і ніколи такого не було, щоб опозицію залишали без комітетів, - сказав INSIDER депутат БПП Ігор Гринів після засідання фракції у середу.

Зрештою, опозиції запропонували комітет із питань регламенту, який мав би очолити Михайло Папієв, але той відмовився, оскільки "Опоблок" також хотів комітет зі свободи слова та комітет із прав людини.

Не отримали посад голів комітетів і групи Ігоря Єремєєва та Віталія Хомутинніка, знову ж таки, через закони 16 січня.

А ось позбавити їх посад заступників у комітетах не вдалося. Перед початком вечірнього засідання Ради молоді депутати БПП ініціювали засідання фракції, щоб змінити текст постанови і викреслити тих, хто підтримував "диктаторські закони", але їм це не вдалося.

Комитеты 2

Так, заступником аграрного комітету став Сергій Лабазюк, бюджетного — Андрій Деркач, Комітет з питань економічної політики — Володимир Кацуба, комітет з питань ПЕК — Олександр Онищенко.

- Сьогодні зранку на засіданні ради коаліції ми вирішили не давати посад перших заступників найбільш одізним з них — це Ківалову, Хомутинніку, Геллеру, Яценку, - пояснив журналістам Юрій Луценко.

Вже в залі Луценко вніс правку, якою забрав у Олеся Довгого можливість бути заступником голови комітету з економічної політики. Коли депутат спробував ображатися, то Луценко підійшов до нього і жестом показав, що той може сісти або на своє місце в залі, або за грати.

Водночас пропозицію депутата "Батьківщини" Сергія Соболєва поставити на голосування пропозицію виключити всіх осіб, що голосували за закони 16 січня зі списку заступників голів і секретарів, спікер Володимир Гройсман проігнорував.

Ляшко і бюджетний комітет

Другою великою перепоною у розподілі комітетів всередині коаліції було бажання Олега Ляшка отримати посаду голови бюджетного комітету. Натомість в БПП готові були віддати цю посаду радикалам, якщо її посяде Андрій Артеменко.

Позаочі члени президентської фракції казали, що "якщо Ляшка пустити в комітет, то він зароблятиме на кожній статті видатків".

У четвер зранку кореспондент INSIDER, проходячи по третьому поверху почув, як Ляшко переконував своїх однопартійців на фракції, що тільки він сам зможе очолити цей комітет.

- Ви ж розумієте, що вам кожен день буде дзвонити президент, і ви не зможете протистояти, а я зможу, - запевняв лідер радикалів.

Але комітет так і не отримав. Увечері Ляшко в коментарі журналістам розповів, як його обдурила команда президента, та ще й хотіла "стушкувати" Артеменка.

- Це була така домовленість з президентом, і він особисто обіцяв підтримку мене на бюджетний комітет. Але коли ми проголосували за Гройсмана, виявилось, що ми не так зрозуміли президента  – що комітет пропонують "Радикальній партії", але не Ляшку, - скаржився лідер РП журналістам.

Комитеты 3

- Є ще одна абсолютно скандальна історія. Сьогодні о пів на другу ночі Ложкін телефонував одному з наших депутатів, а саме Андрію Артеменку, щоб він написав заяву, що він хоче бути головою Бюджетного комітету, - розповів Ляшко, зауваживши, що це "тушкування", а "Ложкін сьогодні робить те, що раніше робила адміністрація Януковича".

- Коли ми поцікавились у Луценка й Кононенка, що відбувається, то виявилось, що я занадто яскравий політик для комітету, - сказав Ляшко на останок.

А комітет дістався депутату від БПП Андрію Павелку, який на президентських виборах очолював штаб Порошенка в Дніпропетровській і Запорізькій областях. Павелко до вчора претендував на комітет з питань податкової та митної політики. Але замість нього комітет очолив ще один депутат БПП Роман Насіров.

Як Іванчук не став віце-спікером

Ще однією проблемою переговорів було бажання "Народного фронту" і "Самопомочі" отримати посаду першого віце-спікера та одні і ті ж комітети.

- Ми пропонували на першого віце-спікера Оксану Сироїд, бо вона могла стати справді допомогою Володимиру Гройсману, оскільки є фаховим юристом, але потім ми вирішили поступитися першим віце-спікером "Народному фронту", - каже Єгор Соболєв з "Самопомочі".

В понеділок сторони домовилися, що на посаду першого віце-спікера висунуть або комбата Андрія Тетерука, або Андрія Парубія. Окрім цього на посаду претендував ще й Андрій Іванчук.

Зранку "фронтовики" проводили фракцію, де вирішували, хто сидітиме поруч з Гройсманом.

Юрій Береза висловився за Тетерука. Після нього виступили Микола Княжицький і Сергій Висоцький.

"Вони сказали, що фракція має вибирати між двома дуже достойними людьми, але досвіду в Парубія більше. На що Береза відповів, що може Тетерук ще і не знає, в які двері і через які правильно виходити з Ради, але Тетерук є героєм цієї війни. А досвід можна здобути", - розповів один з депутатів-фронтовиків.

Дехто з його колег навіть казав, що між Парубієм і комбатами виникло суттєве протистояння, але інші вважають, що їх намагалися спеціально стравити, щоб висунути на віце-спікера Андрія Іванчука.

Комитеты 4

Крім того, депутати кажуть, що багатьом з них не дістались позиції заступників комітетів через те, що фракція отримала першого віце-спікера.

- У нас у фракції фактично є два крила. "Майданівці" підтримували Парубія, бізнесмени - Іванчука. Перших було більше. Другі пішли на хитрість. Їх задумка була проста. Він розраховував продемонструвати, що "Майданівці" не можуть вирішити між собою, кого підтримувати Парубія чи Тетерука і на цьому фоні запропонувати Іванчука. Щодо Берези і Тетерука - вони наші брати, однак, вони ще й люди Ігоря Коломойського, - розповідає один з нардепів, близьких до Парубія.

За його словами, зрештою групі Парубія все ж таки вдалося вмовити Тетерука не висувати свою кандидатуру і знайти компроміс з бізнес-крилом партії.

- Щоб вони погодились на Парубія, ми вимушені були поступитися їм місцями декількох заступників голів комітетів, на які першопочаткого були затверджені наші люди. Наприклад, посадою заступника голови комітету з питань правової політики та правосуддя. Замість нашого побратима Ігоря Лапіна ця посада дісталась Леоніду Ємця, - каже нардеп від НФ.

До середи у "Народного фронта" і "Самопомочі" була серйозна суперечка за комітет з питань нацбезпеки. Перші хотіли його під Сергія Пашинського, другі — Семена Семенченка. Представники "Самопомочі" Соболєв і Гопко навіть погрожували відмовитись від своїх комітетів, якщо їх колезі не віддадуть комітет.

Але зрештою вони здалися в обмін на комісію з контролю за збройними силами та мобілізацією. Хоча поки що вона ще не створена.

Натомість комісію з питань приватизації "з доброї волі" "Батьківщини" віддали людині Коломойського Борису Філатову. Деякі депутати БПП підозрюють, що і позиція "Самопомочі", і віддана комісія - це все елементи гри за вплив Коломойського. В "Самопомочі" такі підозри заперечують, наголошуючи, що "опозиція має бути справжня, а не ті, хто так назвалися".

Ще у вівторок Філатов повідомив INSIDER, що він разом з позафракційними нардепами Дмитром Ярошем, Бореславом Березою, Володимиром Парасюком та Андрієм Білецьким працює над стровенням депутатської групи "Укроп". За його словами, окрім них у групу увійдуть 6 нардепів-мажоритарників від "Свободи". Однак, сформувати "Укроп" до закінчення розподілу комітетів Філатов не встиг і тому не зміг включитись в процес розподілення голів комітетів.

- Зранку до мене підійшли представники "Самопомочі" Єгор Соболєв та Семен Семенченко і сказали, що вони хочуть внести мою кандидатуру на посаду голови комісії з питань приватизації, я погодився. Після цього підтримати цю ідею пообіцяв Сергій Соболєв з "Батьківщини, - сказав вчора Філатов INSIDER.

На запитання, чи причетний до цієї ідеї співзасновник группи "Приват" Коломойський, якого під час виборів пов'язували з "Самопоміччю", Філатов відповів, що під час останнього спілкування з Коломойським той взагалі не згадував про комісію з питань приватизації. "Мою кандидатуру висуне "Батьківщина", а їх точно не можна запідозрити у зв’язках з Коломойським", - розсміявся Філатов.

Останні частини пирога

Після розподілу вакантними залишилися посади керівників трьох комітетів, зокрема, регламентного, фінансової та банківської діяльності та комітету будівництва і житлово-комунального господарства.

Луценко спрогнозував, що керівництво парламентських комітетів доукомплектують на наступному пленарному тижні.

- Там є декілька рідкісних екземплярів (які не голосували за закони 16 січня), яким ми і прпопнували очолити комітети. Наприклад, пану Рабіновичу очолити комітет регламенту. Вони відмовились... Якщо вони не візьмуть його наступного тижня, то його отримають якісь некоаліційні депутати, очевидно позафракційні, - зазначив лідер фракції БПП.

- Для коаліції залишаються відкритими комітети з фінансів і банківської справи та з питань ЖКГ, - додав Луценко.

За словами Ляшка, ці два комітети пропонують їм "як компенсацію за кидок" по бюджетному комітету. Однак він не сказав, чи будуть вони подавати своїх депутатів на голів.

Засідання Верховної Ради скінчилося скандалом. "Опозицыйний блок" і група Хомутинніка звинуватили коаліцію у порушенні всіх норм регламенту при розподілі комітетів, і навіть пригрозили скаржитися до Венеціанської комісії.

- Шановні колеги, безумовно різне бувало в цій залі, але я хочу нагадати слова нашого легендарного спікера Івана Васильовича Плюща, вибачаюсь, який в свій час сказав, Верховна Рада може все або майже все. Дійсно по-різному ставилися до опозиції в попередніх скликаннях. Наприклад, Верховна Рада шостого скликання віддала опозиції 10 комітетів, сьомого скликання 12. Але у вас інше бачення, так зробіть це згідно із законом, - звернувся до коаліції Нестор Шуфрич, порадивши внести зміни в регламент.

- Я говорив колегам, що цього робити не можна. Якщо не хочете віддавати посаду "Опозиційному блоку", то спочатку змініть закон про регламент, а вже потім обирайте Гройсману заступників. Адже фактично ми грубо порушили чинне законодавство. Але більшість колег мене не підтримала, побоюючись, що взбунтуються комбати, - сказав INSIDER один з фактичних керівників фракції БПП.

Втім конфлікту в залі все одно не вдалось уникнути. Після слів Шуфрича "сотник" Володимир Парасюк пообіцяв "відкриєте ще раз свій поганий рот тут, ми вас винесемо звідси дуже швидко, і не захистять ваші мільйони". Хтось з депутатів БПП мав необережність нагадати Парасюку, що він не на Майдані, і зав'язалася сутичка. Сторони вдалося розтягти лише зусиллями десятка депутатів.

Комитеты 5

- Колеги, присідайте, присідайте, - миротворчо звернувся з трибуни спікер Гройсман. Після засідання всі стріли критики полетіли вже на нього. Бо ніхто не зрозумів, якою логікою керувався Гройсман, коли одні поправки з голосу він врахував, а інші - ні.

 INSIDER