Купуючи нелегальні сигарети, українці підтримують діяльність «ДНР» і «ЛНР» – ЗМІ

Фото з сайту ДНР

Фото з сайту ДНР

Незаконна реалізація сигарет та інших товарів з боку терористичних груп та їхніх прихильників давно стала важливою частиною їхньої діяльності, повідомляє ZIK

Саме це дає змогу налагодити належне фінансування угруповань. Сьогодні продаж контрафакту сигарет у багатьох країнах світу стоїть практично на одному рівні з продажем нелегальних наркотиків та зброї.

Розслідування у різних країнах показали, що найбільші терористичні організації підтримуються шляхом реалізації нелегальної підакцизної продукції, зокрема групи пов’язані з Аль-Каїдою, ХАМАС, РПК (Курдської робочої партії) та Ісламський джихад беруть участь у незаконному обігу сигарет.

Великі прибутки та незначна відповідальність і покарання роблять виготовлення та збут нелегального тютюну ласим шматком для кримінальних угрупувань по всьому світу і зокрема в Україні. На сьогодні законодавством України не передбачено кримінальної відповідальності за виготовлення, перевезення чи реалізацію контрабандних та контрафактних товарів.

Як зазначив на круглому столі «Вплив нелегальної тютюнової продукції на економіку України», що відбувся у Харкові 20 листопада, заступник начальника управління з контрабандою та митними правопорушеннями Харківської митниці Сергій Гриценко: «…поняття «контрабанда» не існує. Сьогодні митні контролюючі органи можуть лише застосовувати адміністративні покарання до окремих фізичних осіб, тому відслідкувати загальну схему поставки нелегальної продукції на територію України неможливо. Законодавчим органам влади слід задуматися над тим, аби внести зміни до статті 201 Кримінального кодексу України щодо ввезення та реалізації нелегальної підакцизної продукції та окреслити в ній належне жорстке покарання для суб’єктів даних правопорушень».

Участь терористичних угруповань у незаконному обігу сигарет продовжуватиме збільшуватися. Кожна держава, яка підвищує податки на сигарети, відкриває нові перспективи для незаконних доходів, отриманих від торгівлі тютюновими виробами. За словами члена правління Національної організації роздрібної торгівлі Юрія Бондарєва, зараз в Україні відбуваються нові спроби підвищити акцизний збір на 5%.

Нагадуємо, що за останні кілька років, акциз на тютюнові виробі значно підвищився, найбільший його ріст – у 6 разів – припав на 2008 рік. Звичайно, що таким чином керівні органи держави намагаються створити нові канали надходження коштів у бюджет, при цьому пропагуючи серед населення здоровий спосіб життя та відмову від шкідливих звичок. Але як показує статистика, держава далеко не завжди спроможна отримати додаткові надходження до бюджету шляхом підвищення акцизу.

Минулого року вдалося зібрати 17,9 млрд грн. з тютюнових акцизів, що на 5% більше в порівнянні з 2012 роком, проте цього року такі надходження становитимуть лише 17,2 млрд грн., тобто мінус 4%. Даний дефіцит надходжень значною мірою зумовлений ситуацією на сході країни. З появою так званих ДНР та ЛНР повністю відкрився кордон між Україною та Росією, що створило безперешкодний канал для ввезення на територію країни контрабандної російської продукції. Окрім цього, терористами ДНР було взято під контроль підприємства, які тепер застосовуються для виготовлення контрафакту.

25 листопада прес-служба Генеральної прокуратури України повідомила про викриття та ліквідацію одного з каналів постачання нелегальної тютюнової продукції, доходи від якої йшли на фінансування терористичних організацій ДНР.

Протягом 2014 року група осіб, громадян України, що називають себе новими малоросами, а також окремі працівники внутрішніх органів, які брали участь в антитерористичній операції на сході, налагодили виробництво нелегальних сигарет на території тютюнової фабрики «Хамадей» в Донецьку. 22 листопада на території Вінницької та Полтавської областей під час огляду двох затриманих вантажних автомобілів, було виявлено та вилучено підроблених тютюнових виробів відомих міжнародних марок на суму понад 16,5 млрд грн. Як наслідок, військовою прокуратурою Південного регіону України за матеріалами ГУБКОЗ СБУ було розпочато досудове слідство за фактом фінансування терористичних організацій ДНР в особливо великих розмірах.

Загалом, Україна є одним зі світових лідерів по виготовленню та реалізації нелегальних тютюнових виробів, і об’єм тіньового ринку в країні невпинно зростає. Згідно з останнім дослідженням TNS в 1 кварталі 2014 року нелегальний обіг тютюнових виробів становив 9,2% від загального споживання. Для порівняння, минулого року ця цифра становила 8,7%. Відтак збитки держави лише від недоотримання акцизного збору з нелегального тютюну експерти оцінюють у 2 млрд грн щорічно, а якщо враховувати ПДВ, вартість ліцензій, патенту та податки з прибутку, то цифри будуть значно більшими.

Тож варто уже сьогодні консолідувати зусилля легальних виробників та реалізаторів, правоохоронних органів, представників влади та громадськості, аби призупинити зростання обсягів виробництва нелегальної тютюнової продукції, перехоплювати канали постачання контрабанди, перекрити «кисень» внутрішнім терористичним організаціям та не дозволити їм зруйнувати державу зсередини.