На житомирщині маловідома фірма отримала право працювати на Олегівському родовищі

nadraВійна з Росією, в якої ми роками купували газ, змусила український уряд звернути увагу на власні надра. Адже якщо правильно розпорядитися своїми підземними ресурсами, про залежність від ворожого сусіда можна забути, йдеться у сюжеті "Слідства.інфо".

У будівлі за адресою Київ, вул. Ежена Потьє, 16 вирішують, хто і на яких умовах користуватиметься українськими надрами. Багато років цей процес контролював наближений до Януковича Едуард Ставицький (депутат Житомирської обласної ради). Після зміни влади у кабінети цієї будівлі зайшли нові люди. Та до «Слідства.Інфо» надійшла інформація, що порядки тут панують старі.

Щоб подивитися на процес розподілу дозволів на користування підземними скарбами України у Держгеонадрах, ми завітали на аукціон. Будівлю оточили правоохоронці з батальйону «Киів-1» з собаками та зброєю і активісти «Правого сектору». Журналістів «Слідства.Інфо» пропустили не одразу.

Сам аукціон відбувається досить швидко і безконфліктно. На кожну запропоновану державою ділянку – лише по два претенденти. Вони мляво торгуються і, зрештою, кожен отримує по родовищу. Навіщо тоді озброєні люди у камуфляжі?

«За день до проведення аукціону до нас поступила інформація щодо можливого захоплення будинку, - пояснює голова Державної служби геології та надр Дмитро Кащук. - Ми офіційно попередили МВС, райвідділ, Генеральну прокуратуру і попросили забезпечити захист працівників».


ДОВІДКА:

Дмитро Кащук, 1983 року народження, львів’янин. За освітою економіст. Працював заступником департаменту розвитку експорту у міністерстві економіки. У 2010-2011 роках керував інвестиційним управлінням у Львівській облдержадміністрації. У 2013 році став заступником директора транспортної компанії «Фіакр-Львів». З травня 2014 – голова Держслужби геології та надр України.


Пан Кащук пояснює «Слідству.Інфо», що є підприємство, яке хотіло отримати право на користування надрами без аукціону. Але «ми провели цей аукціон відповідно до законодавства», підкреслює він.

Йдеться про Олегівське родовище лабрадоритів на Житомирщині. Лабрадорити - це облицювальний камінь. Ним, наприклад, оздоблена будівля Генеральної прокуратури. Підприємство, про яке згадав Дмитро Кащук, протягом кількох років досліджувало родовище, вклавши у це круглу суму, і тепер має унікальну інформацію.

«Це є детальна підземна карта про той лабрадорит, який знаходиться в Олегівському родовищі. Маючи цю детальну карту, підприємство, яке буде проводити видобування, знає, де видобувати, як видобувати», - пояснює Микола Ореховський, представник СПП «Укргранресурс».

Закон передбачає, що той, хто здобув інформацію, може отримати дозвіл на розробку родовища без аукціону. Тому Микола та його колеги дуже здивувалися, коли побачили оголошення у газеті «Урядовий кур’єр». Олегівське родовище виставили на продаж та ще й разом з їхньою інтелектуальною власністю.

Пан Ореховський показує оголошення та пояснює, що у офіційній газеті вказаний протокол, яким захищена геологічна інформація, яка належить його фірмі: «Вони оцінили її в 27 000 грн, хоча її дійсна вартість 2,5 мільйона. Держслужба мала намір з наданням дозволу заволодіти нашою геологічною інформацією».

Керівництво Держгеонадр, звісно, запевняє, що ні в кого нічого не крало.

Дмитро Кащук: «Наша державна служба має власну геологічну інформацію, створену за державний кошт у 1970-х роках, згідно висновку геоекспертизи. Ось вона буде передана-продана переможцю аукціону. Ми жодним чином не продавали геоінформацію даного підприємства»

Але оголошення напередодні аукціону свідчить, що разом з правом видобувати родовище Держгеонадра продали інформацію не 70-х років, а саме 2004-го.

Хто ж отримав заповітний житомирський лабрадорит? Переможцем аукціону стала місцева фірма. Її немає серед відомих надрокористувачів.

«У нас є певна інформація, що за цією компанією, яка придбала цей дозвіл, стоїть італійська компанія, яка має своїх представників тут, в Україні. Саме в Італії досить розвинена обробка лабрадоритів», - припускає Микола Ореховський.

Звісно, керівник Держгеонадр спростовував будь-яку зацікавленість у вирішенні питання з Олегівським родовищем.

Представник фірми, яка втратила родовище і геологічну інформацію, звинувачує нове керівництво Держгеонадр у протиправних діях.

Микола Ореховський: «Державна служба геології і надр працює по старих тіньових непрозорих схемах продажу і видачі дозволів на видобування надр. Ця схема була давно започаткована і нинішнє керівництво молоде, напевне, спокусилося на те, щоби користуватися цією схемою».

Ображена фірма доводить свою правоту через суд. Та історія з родовищем лабрадоритів – не єдина підозріла річ, на яку звернуло увагу «Слідство.Інфо» під час аукціону.

Анна Бабінець, Слідство.Інфо