Поки що класика

DSC00179Чому досі вважається правильним і таким, що не заслуговує особливої уваги, те, що члени дільничних і окружної комісій самі ж допускають і закривають очі на шалену кількість порушень виборчого законодавства під час транспортування та передачі результатів голосування від ДВК до ОВК? 

Чому досі такі порушення як привезені з ДВК в ОВК конверти з протоколами розпакованими, а ящики з бюлетенями не опломбованими вважаються несуттєвими?

І чому досі офіційні спостерігачі та представники громадянської мережі «Опора», які бачили і фіксували численні порушення в роботі ОВК у Коростені у ніч виборів з 26 на 27 жовтня 2014 року, досі не сказали про це жодного слова? Не суттєво? Дрібниці? Не важливо? І так пройде?...

«Ні корупції!» покаже лише десяту частину фото і відеодоказів, які підтверджують, що до ОВК, де підбивали підсумки виборів по одномандатному виборчому округу №64 на Житомирщині (Лугинський, Олевський, Овруцький, Коростенський райони та м. Коростень), практично кожен четвертий конверт з протоколами члени ДВК – голова, заступник та секретар комісії - привозили незапакованим, деякі ящики з бюлетенями передавалися без пломб, а дехто з членів ДВК просто переписував чи заповнював протоколи «на колінах» у приміщенні ОВК…

Оговорімося зразу, щоб не було спекуляцій щодо того, що, можливо, ці порушення могли вплинути на хід голосування і підрахунок результатів на користь того чи іншого кандидата, то «Ні корупції!» спеціально публікує матеріали нині, почекавши певний час, коли вже офіційні результати голосування оголошені та оскарження бути не може.

Водночас, оприлюднення цих доказів - це не питання фальсифікації результатів голосування. Оскільки, якби це було так, то це питання вже розглядалося б у судах. Це питання організації виборчого процесу. І це питання банальної недбалості та недовченості, на яку вигідніше закрити очі (причому, всім!), аніж пояснювати, чому так вийшло.

Здача протоколів та ящиків з бюлетенями членами ДВК була організована наступним чином. Голова ДВК, його заступник та секретар у супроводі міліціонера реєструвалися в ОВК, здавали ящики з бюлетенями в архів, там же працівники архіву перевіряли у них наявність запакованих протоколів і вже потім відправляли членів ДВК на другий поверх здавати протоколи. На практиці виявилося, що деякі члени ДВК привозили незаклеєні конверти, хоча запаковувати їх повинні були ще на виборчій дільниці у присутності всіх членів комісії та спостерігачів.

У перважній більшості люди пояснювали одну причину цього – їх не навчили, як ці пакети заклеювати, вони не знають, де взяти стрічку-самоклейку і як нею користуватися. Відтак, працівники архіву в ОВК змушені були допомагати. В результаті, під столом в архіві почала утворюватись купка зі стрічок із пакетів для протоколів, якої там в принципі не повинно було бути.

DSC00162

???????????????????????????????

DSC00217

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

DSCN8948

DSCN8950

DSCN9076

IMAG2237

IMAG2207

Крім того, деякі ящики з бюлетенями привозилися і здавалися без затверджених пломб бузкового кольору. Чому ж не було пломб? Одні говорили, мовляв, ОВК їм не передало достатньої кількості, інші - що забули їх вдома, треті - що не вміють ними користуватися…

???????????????????????????????

???????????????????????????????

???????????????????????????????

DSCN9014

???????????????????????????????

IMAG2210

О другій годині ночі в приміщенні ОВК через велику кількість членів ДВК, які приїхали здати протоколи і бюлетені, вже не можна було проштовхнутися. Людей було близько тисячі. Відтак, картонні ящики просто не витримували натиску і елементарно рвалися, показуючи своє наповнення, яке, згідно з законом, сторонні бачити не повинні. Деяким членам ДВК працівники архіву з ОВК люб’язно пропонували нові ящики і допомогу в перекладанні наповнення.

???????????????????????????????

???????????????????????????????

???????????????????????????????

???????????????????????????????

IMAG2217

DSCN9129

???????????????????????????????

???????????????????????????????

Секретар окружної виборчої комісії Наталія Тертична не бачить особливої проблеми ні в ящиках без пломб, ні в запаковуванні протоколів прямо в приміщенні ОВК (на фото – у сірій сукні з чорним мереживом).

???????????????????????????????

DSCN9104

DSCN9117

Варто зазначити, що всі без винятку члени ДВК, які допустили порушення в організації процесу передачі результатів - привезли незапакованими протоколи чи неопломбованими ящики, дуже ображалися, коли ці порушення фіксувалися, мовляв, це не вони винні, їм просто не пояснили і не розказали, і взагалі, якби вони знали про таку організацію, про таку давку і такі черги за безсонним здаванням протоколів, то за жодних умов вони б не погодилися брати  у цьому участь.

Так що, на жаль, через безвідповідальність і недовченість людей  незаклєєні протоколи та неопломбовані ящики з бюлетенями - це поки що класика жанру. Без цих атрибутів навряд чи обійдуться навіть  ідеальні вибори.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»

Фото автора