Україна наражається на африканські масштаби епідемії ВІЛ/СНІДУ – експерти

55

Неспроможність уряду забезпечити постачання антиретровірусних препаратів у зону АТО поставило під загрозу здоров’я і життя понад 10 тисяч ВІЛ-інфікованих українців. Експерти кажуть, якщо влада і далі буде зволікати, спрацює ефект доміно, і смертність серед хворих на ВІЛ в Україні збільшиться як і власне кількість ВІЛ-інфікованих.

Ефективність лікування залежить від вчасного встановлення діагнозу, вчасного призначення антиретровірусної терапії і від дотримання режиму лікування.

Якщо ж терапія переривається навіть на короткий термін,  вартість лікування тоді на одну людину дорожчає у 5-13 разів.

В Україні ВІЛ-позитивні лікуються або за державний кошт, або за кошти Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. Ліків у відкритому доступі придбати не можливо. За словами фахівців, державні закупівлі необхідних ліків не відбулись через відсутність конкуренції між учасниками, скарги тендерних гравців у судах та підвищення інфляції в Україні. Всього 23% закладених коштів із 2,178 млрд грн реалізувало Міністерство охорони здоров'я. В деяких областях не вистачає необхідних ліків.

Війна на Сході України ускладнює ситуацію із забезпеченням ліків ще дужче.

_DSC6711“В Україні зараз лікуються 62 тисяч ВІЛ-інфікованих, із них в Донецьку до воєнних дій лікувалося понад 10 тисяч. Якщо говорити про Луганськ, то тут лікуються 2,5 тис людей. На цей момент тільки 300 переселенців звернулись до спеццентрів в інших областях України. Це говорить про те, що у нас понад 13 тисяч ВІЛ-позитивних перебувають або на території воєнних дій, або емігрували до РФ, але при цьому у них там немає варіантів вижити. Для ВІЛ-позитивних емігрантів на території Росії ліки не надаються”, - каже представник ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» Ірина Агеєва.

Голова правління Донецької обласної благодійної організації "Варіант" Ярослав Стрельников розповідає про умови лікування в пенітенціарній системі “ДНР”.

“Зараз воєнні дії розділили нашу область на дві зони: одна під контролем України, де розміщено 7 колоній, друга - під ДНР з 13 колоніями. Мені байдуже, тому що і там, і там перебувають мої краяни, які мають право на лікування і їжу. Хто опікується хворими на ВІЛ в зоні, підконтрольній ДНР? Із 138 лікарів, які зараз мають бути у штаті, в колоніях працюють лише 32. Лікарі, які є, їздять на роботу, місяцями не отримують заробітну плату і лікують людей. Останнє постачання ліків від держави було 28 квітня. Коли почались бойові дії, Всеукраїнській мережі ЛЖВ довелось самостійно завозити ящики з ліками на територію Донецької області. Останнє постачання було 28 жовтня, завдяки чому зараз колонії Донеччини забезпечені ліками”, - каже Ярослав Стрельников.

Але стан речей з лікуванням хвороби по іншу сторону грат виглядає гіршим. Справа в тому, що меража ЛЖВ завозила ліки лише в окуповані Донецьк і Луганськ. А, отже, не кожен мешканець Донбасу з контрольованої Україною території наважиться проїжджати повз блокпости “ДНР” чи “ЛНР”. Та й препарати прихильники самопроголошених республік не випускають за межі своєї території. Говорить голова Луганського обласного відділення "Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ" Олег Пронін:

“У чотирьох населених пунктах у Сєвєродонецьку, Сватовому, Лисичанську та в Рубіжному, які розташовані на територіях, підконтрольних Україні, склалася критична ситуація із антиретровірусними препаратами, тобто, без тих ліків, без яких життя ВІЛ-позитивних неможливе. Десь 700 - 800 людей можуть лишитсь протягом двох тижнів без лікування. У Сватовому ця критична точка може настати в середині листопада. У Лисичанську та Сєвєродонецьку - в грудні.

_DSC6766Чому так сталось? Луганська область забезпечена препаратами до кінця року і має ще  буфер до 2015 року. Але склад розміщений на території, яка підконтрольна “ЛНР” в обласному спеццентрі. Довезти звідти ліки ніхто не може. Машини розвертають. Ось ця тисяча отримати лікування до кінця року не зможе.

Серед цієї тисячі є ще 73 дитини: половина перебувають на одній стороні, половина - на іншій. Діагностика їм недоступна. Дитячі форми ліків на українській території зараз недоступні. Дітям вперше за десять років подрібнюють пігулки для дорослих (Для ВІЛ-позитивних дітей не було закуплено жодного препарату в 2014 році. Замість сиропу дітям ділять пігулки на 2-3 частини, що повністю суперечить всім медичним рекомендаціям - “Ні корупції!”)”, - каже Олег Пронін.

Голова правління Харківського обласного відділення мережі ЛЖВ Сергій Дмитрієв каже, що через ВІЛ-позитивних переселенців, які рятуються від війни на Харківщині, в області може не вистачити ліків для корінних мешканців області. За словами експерта, якщо вчасно не врегулювати забезпечення ліків, заплановане квотування препаратів по регіонах України порушиться, що суттєво позначиться на здоров’ї ВІЛ-інфікованих українців.

“ВІЛ-інфіковані із зони АТО переїздять у Харківську область. В області на обліку перебувають біля 200 людей - близько 120 дорослих та 12 дітей стали на ретровірусну терапію. Ця терапія важлива, тому що, по-перше, без неї людина не зможе жити, а, по-друге, вона допомагає не передавати вірус далі. Від людини, яка  вживає ліки,  неможливо інфікуватись. Це важливо, бо переселення зараз безконтрольне. Ми намагаємось робити так, щоб ВІЛ-інфіковані ставали на облік. У Харківській області є понад 30 пунктів з інформацією про те, де вони можуть стати на облік і отримати лікування.

_DSC6780Але чим загрожує це явище для ВІЛ-позитивних Харківської області. Коли розподіляється лікування, воно розподіляється по регіонах. На кожен регіон дається певна квота. Ті 120 людей і 12 дітей, які є корінними мешканцями Донбасу і які підтримують антиретровірусну терапію в Харківській області, не дають розширювати лікування на хворих із Харківської області.

План Харківської області до кінця року - це лікування 1440 ВІЛ-інфікованих. На цей момент 1600 людей лікуються. Все! Квота вибрана.

Зараз кінець 2014 року, а ліки на 2014 МОЗ не закупив повністю. Тому через місяць-два в Харківській області може статися колапс. Те ж саме з діагностикою. Чому про неї часто говорять? Це вам не УЗД (Ультро-звукове дослідження - “Ні корупції!”) зробити. Це обов’язкова вартісна діагностика, яку ВІЛ-інфікований має проходити кожні три місяці, аби розуміти, чи допомогло лікування, чи ні. З квітня практично по всій країні люди проходять антиретровірусну терапію наосліп, сподіваючись, що вона допомагає. Препарати для діагностики також не були закуплені”, - каже Сергій Дмитрієв.

Ірину Агеєву занепокоїла заява прем’єр-міністра Арсенія Яценюка про припинення сплати заробітних плат бюджетним працівникам. За її словами, це тільки погіршить становище ВІЛ-інфікованих у зоні АТО, оскільки це є додатковим стимулом полишити нестабільний регіон.  

Експерти закликали МОЗ максимально швидкого підписати договори щодо тих тендерів, які вже відбулись, чітко визначити дати постачання ліків, а також встановити чіткий контроль за ліками в зоні антитерористичної операції”.

Микола Мирний для “Ні корупції!”