Правозахисники: Межа між Херсонщиною і Кримом перетворилася на корупційну годівницю.

8411925a1dbf

Правозахисники б’ють на сполох, звинувачуючи Державну прикордонну службу у зловживаннях на адмінкордоні між Україною та Кримським півостровом, що породжує корупцію і, відповідно, загрозу національній безпеці. Експерти стверджують, що перетнути кордон може будь-який диверсант, просто давши прикордоннику хабаря.   

Представники Платформи стратегічного судового захисту визначили топ-5 порушень з боку українських прикордонників на адмінкордоні: 1) проведення дуже ретельних обшуків; 2) вимагання грошей; 3) зняття з потягу та відправлення в Крим; 4) вимагання документів, які мають підтвердити мету поїздки, інших документів, яких не вимагає закон; 5) пошук та знищення недійсних паспортів РФ, які були видані в Криму. Та прикордонна служба просить громадян повідомляти про порушення військовослужбовців на гарячу лінію 044 527 63 63.

_DSC6675Валентина Потапова, викладач, громадський активіст і блогер із Ялти

Ми розуміємо, що  в Криму зосереджено досить багато людей, які не дуже люблять Україну і роблять усе можливе, аби розхитати ситуацію в Україні: в Херсонській, Миколаївській та Запорізькій областях. Тому ті обмеження, які ми терпимо на цьому кордоні, нам досить зрозумілі, і ми готові їх терпіти. Однак вони мусять мати межі.

Я досить часто перетинаю адмінкордон, і кожного разу, збираючись в дорогу, я п’ю валокордин або інші (сильніші)  заспокійливі, бо мене чекає дуже цікава історія. Я не знаю, як на мене відреагують російські прикордонники. Від них я часто чую питання: “Чому я досі не отримала російський паспорт?” Пояснювати складніше з кожним разом. Але що мене обурює, так це те, що українські прикордонники починають шукати російський паспорт і псують нерви вже по інший бік адмінкордону.

Так сталось у житті моєї родини, що мій брат перебував у в’язниці, тому я їжджу на довгі побачення на материкову Україну. У в’язниці мене оглядають перед побаченням. Так от працівники в’язниці ведуть себе більш коректно, ніж українські прикордонники

Коли я перетинала кордон, український прикордонник попросив показати документи. Усі в купе дістали свої українські паспорти. При цьому в купе було три жінки і один чоловік, який був того віку, коли можна було б припустити, що він той самий, якого розшукують. Проте чоловікові дуже вічливо посміхався прикордонник. Коли пасажир сказав: “Ви будете оглядати мої речі?”, він відмовився.

У купе була також жінка, старша за мене, яка, як і я, не потрапляли у вікові межі від 18-35 років. Але тим не менш, жінку почали обшуковувати. Як це виглядало?

Вона везла речі своїм онукам. У неї була величезна китайська сумка, яка не вмістилася в жодну полицю, і вона стояла посеред купе. Прикордонник попросив показати  речі. Нормальна реакція людини - взяти цю величезну сумку і показати. На що він каже: Ні, мене ця сумка не цікавить. Покажіть Ваші особисті речі!

Він починає ковирятись в її сумці двома руками. Я обурено запитую: Вибачте, а що Ви робите? А він: Я - в рукавицях.  Мене вразила ця відповідь. Тобто, залізти в чужу сумку, виявляється, можна в рукавицях. Я кажу: Вибачте, якщо я не помиляюсь, у вас в правилах написане слово “огляд”. Він передбачає, що людина на прохання того, хто оглядає, сама показує вміст своїх речей. Тобто, вона бере свою сумку і сама дістає свої речі. На що мене попросили не втручатись.

Жінка перший раз перетинала кордон і вона розгубилась. Каже:  а що Ви! Я все зараз покажу. Дивіться що завгодно!  Він у неї питає, чи є у неї російський паспорт.

Для мене стало зрозуміло, чому не оглядається величезна сумка з речами. Погодьтеся, у цій китайській сумці могло бути що завгодно. Вона на його запитання відповіла, що у неї немає паспорту.

Після цього він повертається до мене:  можна оглянути Вашу сумку?  Я кажу: як Ви розумієте, Ви будете мою сумку оглядати, а не обшукувати. Я дуже повільно викладаю речі із своєї сумки: блокнот, ручку, гаманець тощо. Він вихоплює мою сумку і намагається у неї залізти.

- Залиште мою сумку у спокої. Я увесь вміст цієї сумки зараз Вам покажу. - Він відповідає, що я дуже повільно це все роблю.

- Це Ваші проблеми. Якщо Ви хочете мене оглядати, то це Ваша проблема, а не моя.

- Я так буду оглядати увесь поїзд, і ми будемо  вісім годин стояти.

Оглядати треба. Дійсно через адміністративний кордон може потрапити що завгодно. Але розробіть механізм, який дозволить знайти золоту середину між безпекою України і правами людини, яка перетинає цей кордон. Поки я повернулась, аби дістати із сумки іншу річ, цей прикордонник заліз у мій гаманець. Я 20 років одружена, і за 20 років мій чоловік жодного разу не відкривав мій гаманець. Тут я вирвала цей гаманець з його рук і сказала: На якій підставі Ви взагалі чіпаєте мій гаманець?

Як виглядяає огляд речей у в’язниці? Коли я туди заходжу з грошима, мені кажуть: “Скільки грошей у Вас в гаманці?”, “Чи можете скласти їх в цей пакет?”. Мої гроші запечатують під мій підпис і залишають. Після цього мене питають: “Чи все Ви вийняли з гаманця”. Ти кажеш: “Так, все”. “Будь ласка, перевірте ще раз!”. І тільки після цього тюремник бере гаманець і оглядає самостійно.

Я запитала його, що він шукає”. Він відповів, що російський паспорт. -  А чому Ви шукаєте у мене російський паспорт? Відповідно до Закону про окуповані території, усі документи отримані в Криму, вважаються недійсними. 20 років тому я в Москві купила посвідчення дурня. Це посвідчення такий же ж недійсний документ, попри вклеєну мою фотографію і печатку, як і російський паспорт. Я не можу зрозуміти, навіщо його шукати. А якщо знайшли,  що далі? Закон говорить, що далі ви з ним нічого не можете зробити, - кажу я.

Паспорт шукають для того, щоб “розвести” людей, які не обізнані в особливостях українського законодавства, для того, аби вимагати хабаря.

Сьогодні в Криму без російського паспорту неможливо вижити. До 1 січня лишається менше двох місяців. Сьогодні кримчани масово змушені робити російські паспорти, тому що ані медичне обслуговування, ані освіта, ані робота неможливі без російського паспорту.

Ми готові погодитись із деякими обмеженнями на адмінкордоні, але ми не готові до того, аби Революція Гідності нівелювалась порушенням прав людини. Ми не готові, аби жертви, втрати частини території, війна на Сході були марними. На чолі зараз в Україні має стати людина з її правами.

_DSC6652Максим Буткевич, координатор проекту “Без кордонів”

Організація “Без кордонів”, як і наші партнери, регулярно отримує повідомлення від громадян України, які з тих чи інших причин не змогли перетнути адміністративний кордон на в’їзд на материк або, якщо вже змогли, то з дуже відчутними проблемами.

Випадки про проблеми і порушення надходять до нас у різний спосіб: іноді оперативно прямо з адмінкордону, іноді ми дізнаємось постфактум, випадково, перевіряючи інформацію. Однак, на жаль, ці звернення приходять в різні часи від різних не пов’язаних між собою людей, з різнних населених пунктів. Відповідно, можна говорити про системну проблему так само, як і про повернення старої української традиції - задньої фіртки, через яку можна швидко вирішити проблему через хабар.

Проблемні ситуації в українців в Криму - дуже різні. Ситуація з наявністю або відсутністю російського паспорта - це стандартна ситуація. Але ми маємо розуміти, що теперішнє правове поле лишає багато людей у безвихідній ситуації.

Коли громадянин або громадянка України в Криму досягає віку отримання українського паспорту і хоче лишитись громадянином чи громадянкою України, свідомо роблячи свій вибір, що має робити ця людина? Вона не може отримати український паспорт на окупованій території, не може виїхати з окупованої території, бо ще немає паспортного документу.

Якщо отримає російський паспорт з думкою, що от доїде до Херсону і прилюдно спалить його на центральній площі, а потім піде отримувати український, то з цим російським паспортом вона не зможе перетнути адміністративний кордон. Що робити цій людині?

Є ціла низка подібних питань, які не мають правового рішення. У кращому разі вони за допомогою державних службовців і громадських організацій, які розуміють важливість цієї проблеми, іноді вирішують конкретні питання у ручному режимі. Але в багатьох випадках це не відбувається.

До нас надходять і не одне, і не два подібних звернень. Про деякі випадки ви бачили в соцмережах, коли громадянин України з кримською реєстрацією, з українським паспортом без наявності російського паспорту, намагається виїхати. Без жодних пояснень його силою повернули на окуповану територію.

При чому, у деяких випадках це ставалося з людьми, які були відомі як проукраїнські. Відповідно, повернення на окуповану територію потенційно загрожувало їх свободі, здоров’ю, можливо, навіть життю.

_DSC6647Сергій Заєць, адвокат, експерт Гельсінської спілки з прав людини

Правозахисники не заперечують необхідність проведення контрольних заходів, які спрямовані на захист безпеки України. Але всі заходи, які вживаються, мають відбуватись з урахування того, що в Криму перебуває велика кількість наших співгромадян чи колишніх співгромадян, які вважають себе громадянами РФ. При цьому вони мають зв’язки з Україною і заслуговують поваги їх прав як прав людини.

Окрім того, існують дуже сильні зв’язки між Україною та Кримом, які складались протягом довгих років, і все це вимагає досить обережного підходу до вирішення цих проблем.

Протягом більш як півроку нічого не робиться у цьому аспекті. Не визначено порядок поведінки прикордонників, через що ми стикаємось зі свавіллям на адмінкордоні. Проблеми виникають перш за все через те, що прикордонники, які здійснюють контроль на залізничному та автомобільному транспорті, на свій розсуд вирішують питання, допускати чи не допускати громадянина на територію України. Це призводить до зловживань, до того, що свавільно окремих осіб знімають з потягів та повертають назад до Криму, навіть не пояснюючи причини.

Ми надіслали десь понад півтора десятки запитів до Державної прикордонної служби України (ДПСУ), з метою з’ясовувати, в якому правовому полі перебувають ті громадяни, які перетнули кордон. Але відповіді на запити, які надходили, суперечать один одному, а деякі взагалі не надійшли, бо немає відповідей у законодавстві.

Так, з одного боку ДПСУ відповідає, що громадянину України не може бути заборонено в’їзд на материкову частину з Криму. При цьому в іншій відповіді на запит про те, чи мають прикордонники право застосовувати силу, аби перешкодити громадянину в’їхати  в Україну з дійсним паспортом України, відповідь така: “Так, вони можуть це зробити”. З одного боку, вони не можуть перешкоджати, з іншого - вони можуть навіть застосовувати силу, аби перешкодити цьому.

Незрозуміло, які саме посадові особи мають право вирішувати питання, допускати чи не допускати українця в Україну, яким чином має бути оформлено рішення про недопуск, як воно має бути вмотивовано. Ми знаємо про численні випадки, коли громадянину України не було дозволено проїхати на материкову Україну, але не знаємо жодного випадку, щоб комусь було надано пояснення причини відмови, тим більше, у письмовій формі. Громадянам не роз’ясняється можливість оскарження такого рішення.

Неврегульованість цих питань призводить до того, що зафіксовано випадки вимагання грошей, до того, що прикордонники проводять незаконні обшуки. Хоч законодавством і передбачено проведення огляду речей громадянина, але насправді не передбачено можливості проведення обшуку в такому вигляді, в якому він фіксується зараз.

При такому розкладі ситуації ми маємо не кордон, а чергову корупційну годівницю. На жаль, жодних заходів для впорядкування цих відносин не відбувається. Нічого не зроблено з боку прикордонної служби.

Окремим питанням є питання російських паспортів, виданих у Криму. Зрозуміло, що документ і статус відрізняється тим, що всі громадяни Укаїни з паспортами мають статус громадянина. І якщо ми загубили паспорт, то ми не втрачаємо громадянство України, але законодавство побудовано таким чином, що воно приділяє величезну увагу саме документу, а не статусу громадянина України.

Первинним і головним є статус громадянина України. Якщо йдеться про інземнців, то взагалі за міжнародними правилами, іноземцю може бути відмовлено в доступі на територію іншої країни. Навіть якщо українець втратив документи чи забули вклеїти фотографію у паспорт, - усі ці проблеми не можуть бути перешкодою для в’їзду на територію Україну громадянину України.

В такому випадку, якщо є сумніви стосовно статусу чи відсутні документи, що підтверджують статус особи як громадянина України, то мають бути створені відповідні тимчасові для контролю статусу. Це має бути та перевірка, яку здійснює консульство чи паспортна служба стосовно того, чи дійсно це той громадянин, за якого він себе видає. І якщо буде підтверджено, що це дійсно громадянин України, у якого навіть немає паспорта України, то його не можуть далі затримувати, повертати в Крим, а йому має бути дозволено в’їзд в Україну.

Тут треба розуміти, що життя громадян України, які не отримують паспорт громадянина Росії в Криму, стає чим далі, тим більш неможливим. Це пов’язано із соціальними послугами, з можливістю отримувати пенсію, із працевлаштуванням тощо.

На жаль, не всі можуть переїхати на материкову Україну і змушені лишатись  і виживати. Але Державна прикордонна служба лицемірно відповідає: “Ні, нічого страшного. Ці документи не є дійсними, вони не створюють жодних правових наслідків. Якщо є дійсний паспрот України, то їхати можна".

Але це неправда. На місцях насправді прикородонники діють іншим чином. Вони ретельно намагаються знайти російський паспорт. Якщо його знайдено, то далі людину просто не допускають. Існують навіть повідомлення про випадки, коли українські паспорти без пояснення причин вилучаються і знищуються. А в разі, якщо цей паспорт знайдено, то в ньому проставляються відмітки, що заборонено в’їзд терміном на п’ять років. Це зазначено прямо у відповіді. Чому п’ять років, а не півроку, не рік, не три - взагалі не зрозуміло, і відповіді ДПСУ також не надає.

Я хочу закликати керівництво Державної прикордонної служби роз’яснити ці питання, визначити, за яких підстав і кому може бути заборонено в’їзд на материкову Україну, передбачити можливість захисту прав цих громадян, бо якщо людину повернули до Криму, то вона навіть не може оскаржити ці дії, бо Укрпошта не приймає відправлення до Криму. Якщо людина напише позовну заяву і направить її до суду на материкову Україну, то вона не зможе отримати повідомлення про час та місце розгляду справи.

Якщо це буде зроблено, я сподіваюсь, хоча б тоді ми отримаємо певний порядок, коли громадяни зможуть з упевненістю вимагати дотримання їх прав або вимагати захисту від порушень.

Ми дуже часто чуємо про відбір для перевірки документів з особливою увагою за віком та гендерними ознаками. Є загальна думка, що чоловіки віком між 18-35 або ширше - між 17 - 55 потрапляють в особливу групу ризику.

Різне ставлення за ознаками віку або статі визнається дискримінацією і незаконним. Цікаво, що та практика, яка є на місцях, і та думка, яка формується і яку Державна прикордонна служба навіть не намагається розвіяти, не намагаючись надати жодних офіційних роз’яснень, вона не співпадає з офіційною позицією Державної прикордонної служби, коли прямо запитуєш.

У своїй відповіді ДПСУ від 4 серпня (вих. № 232/м-1297) прямо зазначає: “При цьому повідомляємо, що нормативно-правовими актами не встановлено жодних гендерних та вікових обмежень для громадян України під час перетину адміністративного кордону з тимчасовою територією АР Крим”. Обмежень немає, але практика показує інше.

Ми запитували також службу щодо двох паспортів. Ось що вони відповідають:

“Адміністрацією Державної прикордонної служби України розглянуто Ваш запит на інформацію щодо одночасної наявності особою паспорта України та РФ, виданої в АР Крим чи в місті Севастопіль… З урахуванням, ч. 2 та 3 ст. 9 Закону “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”, документи, видані незаконно створеними органами на тимчасово окупованій території України, в тому числі паспорти громадян РФ, є недійсними і не створюють правових наслідків, зокрема не дають права на в’їзд з цієї території. Таким чином, дозвіл громадянину України на перетин адміністративного кордону з тимчасово окупованої території буде надано за паспортом громадянина України.

Так звучить все офіційно, але в розмовах з прикордонниками підтверджується, що саме чоловіки певної вікової групи підпадають під особливий контроль і обмеження.

collageОлександр Жданенко, начальник Управління прикордонного контролю та реєстрації Адміністрації Держприкордонслужби

Що стосується підтверджуючих документів для громадян України, які їдуть з Криму. Дійсно, ДПСУ з метою забезпечення безпеки в держави  вводила додаткові обмеження для того, щоб виявляти осіб, які причетні до протиправної діяльності, або осіб, які незаконно отримали документи на території Криму. Ми знаємо, що після окупації Криму велика кількість паспортних документів лишилася в Криму, і такі документи видавались особам, які не є громадянами України, для того, щоб вони могли потрапити в Україну.

Для того, щоб встановити і прийняти відповідні рішення щодо пропуску осіб, ми були змушені запитувати додаткові документи. На сьогодні така практика застосовується з урахування аналізу і оцінків ризиків. Вона застосовуються до всіх 100% громадян України, які проживають в Криму, але якщо нам необхідно додатково встановити і поставити питання, ми маємо на це всі повноваження.

Ми розслідували на контрольному пункті в'їзду-виїзду в Мелітополі. Були випадки, коли наші військовослужбовці порушували технологію здійснення прикордонного контролю, виводячи громадян в тамбур. За технологією передбачено перевірку документів проводити на місці в купе, відповідно там же ж приймається рішення щодо пропуску чи недопуску, якщо є для цього підстави. Людину виводили в тамбур і починали вести індивідуальні бесіди, які могли вказувати про те, що прикордонник може займатись неправильною діяльністю. Військовослужбовців, які порушують технологію, ми притягуємо до відповідальності.

ДПСУ не збирається приховувати ті порушення, які є. Зараз вимога керівництва відомства - виявляти людей, які схильні до правопорушень, і протидіяти цьому, тому що це питання національної безпеки. Тому  якщо Ви знаєте про такі факти, ми всіх просимо повідомляти на нашу гарячу лінію: 044 527 63 63. Зараз усі 100% скарг, які надійшли до нас, були розглянуті, і по кожній зі скарг прийняте відповідне правове рішення.

За підозрою у хабарництві та скоєні інших правопорушень працівниками ДПСУ на адмінкордоні з квітня 2014 року проведено 196 службових розслідувань: 14 керівників відділів прикордонної служби було відведено від керівництва підрозділами, 5 військовослужбовців – звільнено, 17 – понижено в посаді, ще на 260 прикордонників накладено дисциплінарні стягнення. За результатами проведення службових розслідувань, шість заяв надіслали до військових прокуратур та в одному випадку внесено дані до єдиного реєстру досудових розслідувань.

Текст, фото: Микола Мирний для "Ні корупції!"