Запропонована президентом амністія військових злочинів на Донбасі суперечить міжнародній практиці

Фото zn.ua

Фото zn.ua

Президентський Закон про амністію у зв'язку з подіями на Донбасі амністує військові злочини в своїй масі, хоча міжнародна практика цього не вимагає, а в багатьох випадках засуджує.

Про це в статті для ZN.UA пише експерт з питань воєнної безпеки Олексій Їжак.

За його словами, практика застосування амністії по завершенні внутрішніх конфліктів (у випадку України правильніше говорити про припинення внутрішньої фази міжнародного конфлікту) полягає в тому, що громадяни не переслідуються за участь у збройних формуваннях, що вели бойові дії проти уряду.

Загальне розуміння, що помста недоречна, є важливим, перевіреним світовою практикою кроком до національного примирення.

Але деталі мають значення, підкреслює Їжак.

Зокрема, як зазначає експерт, Закон про амністію містить низку винятків за статтями Кримінального кодексу, які належать до тяжких злочинів. Тільки деякі з них можуть бути віднесені до порушень гуманітарного права. У той же час, наприклад, ст. 438 "Порушення законів і звичаїв війни" в списку виключень відсутня.

"Хтось закони та звичаї війни дотримувався, хтось порушував. Але понесуть покарання лише ті, хто скоїли тяжкі кримінальні злочини. Військові злочини, у своїй масі, амністуются, хоча міжнародна практика цього не вимагає, а в багатьох випадках засуджує", зазначає експерт.

"Можливо, це було політичне рішення, що відбиває складність відповіді на питання "а судді хто?" (безратифікації Римського статуту його не вирішити). Але може скластися і так, що розкриття масштабу руйнувань і смертей змусить ще раз повернутися до питання дотримання гуманітарного права у подіях, що мали місце на сході України", - пише експерт.