Соболєв розповів, як буде працювати люстраційний закон – все почнеться з Мін’юсту, журналістів та активістів

Фото: Обозреваатель

Фото: Обозреваатель

Першим люстрацію має пройти Міністерство юстиції, і далі, після свого очищення, воно буде організовувати очищення інших органів влади.

Про це розповів голова Люстраційного комітету Єгор Соболєв в інтерв’ю «Українській правді, відповідаючи на питання, коли і як почне працювати закон про очищення влади.

«Буде створений громадський орган, куди повинні увійти журналісти і представники громадських організацій, який має контролювати, як проводиться люстрація. Більше того, про кожен початок перевірки має бути відповідне повідомлення на сайті Мінюсту. Наприклад: "Ми почали перевіряти сержанта Петрова або суддю Петренка. Якщо у вас є факти негідної поведінки цих панів, то повідомляйте нас за такою-то адресою», - розповів Соболєв.

За його словами, фактично закон передбачає включення в люстрацію всієї державної машини і суспільства.

«Дуже важливо, щоб люди не думали, що ми написали класний закон, і завтра органи влади очистяться. Для цього потрібна багаторічна тяжка робота з намаганням не просто формально виконати закон, пролізти самим та протягти один одного крізь сито люстраційних критеріїв. Ми маємо справу з сотнями тисяч суддів, прокурорів, СБУшників, міліціонерів та інших посадовців, які тісно об’єднані корупційними зв’язками і будуть робити все, щоб залишитися при владі, яку вони використовують як бізнес», - підкреслив голова Люстраційного комітету.

Він також розповів, про технологію втілення в життя закону.

«Мінюст проходить перевірку першим і далі починає перевірку всіх інших державних органів зверху. Люстрацію міністрів має контролювати Верховна Рада, бо над нею немає вищого керівника. Їхніх заступників, керівників територіальних відділень та їх підлеглих працівників мають контролювати ті міністри, які "переживуть" люстрацію.Головний принцип нашого закону – люстрація має початися з гори», - повідомив Соболєв.

Щодо кожного посадовця, перевірка якого почалась, мають будти надіслані запити у десятки інших органів влади, контролюючих та правоохоронних органів: чи він не був у КДБ, у райкомі Компартії або у ЦК комсомола. Чи він не сидів на керівній посаді під час Майдану або не був одним із вищих посадовців Януковича. Нарешті, яке майно є у нього та у членів його родини, з якими він проживає.

«Якщо з’ясується, що людина збрехала про майно або не може пояснити своїми доходами, звідки воно взялось, тоді відразу має відбуватися фіксація порушення люстраційних критеріїв і звільнення.За тим, щоб все відбувалося саме так, має слідкувати Мінюст, який буде вести реєстр люстрованих осіб. А за тим, щоб це відбулося насправді, має слідкувати все суспільство разом з тим громадським органом з контролю за люстрацією», - додав Соболєв.

Як повідомляв «Ні корупції!», 16 вересня Верховна Рада у другому читанні прийняла закон «Про очищення влади» (про люстрацію)