Повістка для дитини

Фото з сайту vsenovosti.in.ua

Фото з сайту vsenovosti.in.ua

Чи можна викликати дитину на допит у суд і які умови потрібно для цього забезпечити. «Ні корупції!» проаналізує цю ситуацію на прикладі судової тяганини між компанією «Мьолі-Інвест-Україна», за якою стоїть екс-заступник міністра оборони України В"ячеслав Кредісов, та 5-річною Даринкою Вагабовою, яка є власницею квартири в ЖК «Коцюбинське».

«Ні корупції!» вже писав про те, якими методами колишній заступник міністра оборони В’ячеслав Кредісов намагається забрати квартиру не тільки у Даринки, а й у ще двох десятків родин ЖК «Коцюбинське».

11 вересня Львівський апеляційний адмінстіративний суд залишив позов В"ячеслава Кредісова та його компанії «Мьолі-Інвест-Україна» без розгляду. Позивачі самі двічі не з’явилися на судові засідання, перше з яких було призначене на 28 серпня цього року. Так само, як вони не з’явилися на засідання до Івано-Франківського окружного адміністративного суду, куди теж самі подавали позов про виселення мешканців ЖК «Коцюбинське» із їхніх квартир.

«Суть позову була у тому, що Кредісов та «Мьолі-Інвест» вимагали переглянути рішення Івано-франківського окружного адміністративного суду. Бо, бачте, були порушені їхні права (вони двічі не з’явилися до суду, і справу закрили). У Львові вони теж двічі не з’явилися на засідання, і справу залишили без розгляду. Мабуть, «Правого сектора» побоялися. Тепер чекаємо їхнього позову в касації. Хоча їм нічого не світить. Усі арешти з квартир людей зняті. Тепер власники 21-ї квартири і ті, хто не міг через арешт раніше оформити своє право власності на квартиру,  можуть це спокійно зробити», - розповіла «Ні корупції!» мама Даринки Наталя Толуб.

Це перші позитивні зрушення на користь мешканців у судовому процесі, ініційованому В’ячеславом Кредісовим. Але головне - на ці суди доньку Наталі Толуб Даринку запрошували як свідка. Дитині 5 років. Першу повістку у Державну податкову інспекцію вона отримала рік тому, коли їй було чотири. Цього року отримала вже два запрошення до суду – на 28 серпня і на 11 вересня. Тобто, батьки дитини повинні були їхати з донькою із Коцюбинського на Київщині аж у Львів для участі у судових засіданнях, на які самі позивачі двічі поспіль не з’явилися.

Так виглядають повістки з Львівського окружного адміністративного суду на ім’я п’ятирічної Дарини Вагабової. По суті, надсилаючи їх, львівський суд уже порушив закон, оскільки, як пояснили юристи мамі Даринки Наталі Толуб, повістку в суд можна надсилати дитині лише з 6 років і тільки у сімейних справах, при цьому присутність батьків та психолога є обов’язковими.

1

 

2
Український фонд «Благополуччя дітей» на основі публікації Nobody’s Children Foundation (Польща) “Gdy Twoje Dziecko jest świadkiem w sądzie” підготував брошуру, в якій пояснив, що «свідки запрошуються до суду, щоб відповідати на запитання стосовно чогось, що з ними сталося, або чогось, що вони бачили або чули стосовно обставин справи, яка розглядається. Деякі діти здатні добре впоратися з роллю свідка, але для інших така ситуація може бути дуже стресогенною. У таких дітей може з’явитися відчуття, що вони зробили щось погане, і вони потребуватимуть підтримки».

Також у брошурі міститься пояснення, що допит дитини-свідка віком до 14 років, а за розсудом слідчого – віком до 16 років, проводиться у присутності педагога. Як правило, такий педагог володіє спеціальними знаннями у галузі дитячої та юнацької психології та має досвід навчання й виховання дітей того ж віку, що й дитина. Якщо свідком є дитина дошкільного віку, для участі в опитуванні може бути запрошений вихователь дитячого дошкільного закладу.

Для участі у допиті неповнолітнього свідка віком до 16 років слідчий за необхідності викликає батьків чи інших законних представників дитини. Присутність батьків на допиті сприятиме захисту законних інтересів дитини, допоможе встановленню контакту з нею та отриманню повних і правдивих свідчень. Батьки за власною ініціативою можуть наполягати на присутності при допиті їхньої дитини. Разом з тим слід пам’ятати, що на стадії досудового слідства рішення з цього приводу уповноважений ухвалювати слідчий.

Присутність батьків чи інших законних представників дитини не допускається, якщо вони є приховувачами злочину або притягуються до відповідальності у справі, що розглядається, ії можуть негативно вплинути на свідка та його свідчення.

Наталя Толуб, мама Даринки, зверталася до Уповноваженого Президента України з Прав Дитини Юрія Павленка з проханням забезпечити прокурорський захист родини та розповіла про намагання екс-чиновника Кредісова відібрати квартиру, право власності на яку належить дитині, одначе отримала звідти, по суті, чергову чиновницьку відписку, за якою не було зроблено жодних конкретних справ.

HWScan00001

Так що в Україні права дитини, по суті, захищають лише батьки. На чиновників надії так само немає.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»