Верховна Рада народила люстрацію, але з Антикорупційним Бюро вийшов викидень

16 вересня Верховна Рада ухвалила люстраційний Закон “Про очищення влади”. За документ проголосували 231 депутатів з третьої спроби.

Із самого ранку під парламентом зібрались близько 400 активістів із партій “Свобода”, “Громадянська позиція”, “Воля” та “Правий сектор”. Протестуючі вимагали від парламентарів ухвалення законопроекту.

_DSC4732

_DSC4743 _DSC4758 _DSC4795 _DSC4818 _DSC4827 _DSC4836 _DSC4856 _DSC4860 _DSC4864 _DSC4890 _DSC4904 _DSC4912 _DSC4929 _DSC4936 _DSC4947 _DSC4959 _DSC4966 _DSC4991 _DSC5006 _DSC5016

Спікер парламенту Олександр Турчинов двічі ставив на голосування законопроект №5085 "Про систему спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції", який не набирав необхідної кількості голоів. Пан Турчинов пригрозив депутатам, що надрукує  в газеті “Голос України” імена тих, хто не голосував за згаданий законопроект, як власне і за люстраційний документ.

“Я надрукую в “Голосі Україні” всі прізвища народних депутатів, які не голосували за ці закони, щоб усі бачили, хто бореться за очищення влади, а хто ховається від українського народу”, - сказав Олександр Турчинов.

Депутатам із запізненням роздали порівняльну таблицю законопроекту, який зазнав 400 правок з моменту прийняття його у першому читанні.

Парламентарій Леонід Ємець повідомив, що засідання Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування тричі зривалося за відсутності кворуму: “Ми не будемо мати рішення профільного парламентського комітету. Саме з тих причин, чому Верховна Рада сьогодні йде на перезапуск. Тому що регіонали й комуністи не те, що відмовляються бути присутніми, висловлювати свою позицію та зауваження, а взагалі відмовляються ходити на засідання комітету, тим самим зриваючи кворум. Три рази зривався профільний комітет Жванії (Давид Жванія, голова Комітету Верховної Ради з питань державного будівництва та місцевого самоврядування - “Ні корупції!”) через те, що не було кворуму”.

Не зважаючи на те, що  профільний комітет знову зірвав розгляд правок, все одно працювала робоча група, яка розглянула дві поправки,- повідомив Олександр Турчинов і запропонував розглянути цей закон з цими поправками.

Позафракційний депутат Юрій Дерев’янко розповів про розглянуті поправки до люстраційного закону: “Цей закон стосовно закону, який прийняли у першому читанні, суттєво змінився. Ті моменти, які суперечили чинній Конституції, були вилучені, а саме: виборні посади такі, як депутати, як Уповноважений з прав людини, судді Конституційного Суду. Усі норми, які стосуються  необмеженого кола так званих близьких осіб, чітко звузились до тих людей, які проживають разом з нами. Ми здаємо звичайну антикорупційну декларацію про доходи та майно щороку лише тих осіб, які проживають спільно з нами. Законом передбачено у разі перевірки податкової щодо відповідності майна, податкова не може прийняти рішення без того, щоб чиновнику відправити усі зауваження перед тим, як дати негативний висновок. І тільки з урахуванням пояснення, доводів цієї особи, яка перевіряється, приймається остаточне рішення”, - повідомив з трибуни парламенту Юрій Дерев’янко.

Представник фракції “Партії регіонів” Ганна Герман попросила депутатів не піддавати люстрації професіоналів з команди Віктора Януковича: “Я прошу не піддавати люстрації тих організаційних людей, які працювали в уряді Януковича і зараз знаходяться на посаді. Це справді професійні люди. Це військовий прокурор, який працював в адміністрації Президента, це міністр економіки й інші люди”. Вона заявила, що фракція Пратії регіонів буде голосувати за люстраційний закон, однак на момент голосування із 77 депутатів відсутніми були 64. Свій голос за закон дали лише 10 із 13 пристуніх народних обранців. В парламенті також порожніли місця комуністів.

"Якщо голосування таємне, то всі заявляють про готовність голосувати. Якщо засідання, відкрите, то нікого немає. Давайте будемо чесними перед собою", - обурився депутат від фракції "Свобода" Олександр Мирний.

Чорний дим під парламентом

Після двох невдалих спроб голосування за Закон, спікер пригрозив не випускати з парламенту, поки депутати не проголосують. Він закликав скликати депутатів до парламенту, які були відсутні. "Дзвоніть своїм колегам, збирайте депутатів", - звернувся до парламентарів Турчинов, ще раз запевнивши оприлюднити списки тих, хто не голосував в газеті “Голос України”.

В той час, як парламенту не вистачало голосів для прийняття документу, активісти під Радою почали прориватись через спецпризначенців до будівлі парламенту. Вони підпалили шини і завалили паркан біля парламенту з вулиці Михайла Грушевського.

Унаслідок сутичок, за повідомленням прес-служби столичної міліції з посиланням на медиків, постраждали двоє цивільних осіб.

Крім того, за фактом нападу на військовослужбовця Нацгвардії 1994 року народження відкрито кримінальне провадження за ч. 1 ст. 345 ККУ.

_DSC5046 _DSC5092 _DSC5100 _DSC5114 _DSC5136 _DSC5221

Раніше законодавство України не передбачало процедуру люстрації. Вона стала одним із головних вимог Євромайдану.

Після прийняття закону депутат Леонід Ємець повідомив, що Президент Петро Порошенко готовий підписати закон "Про очищення влади": "Я підійшов сьогодні до Президента і запитав, чи підтримує він закон "Про очищення влади", і він сказав: "Прийміть його у Верховній Раді, і я його відразу підпишу", - повідомив Леонід Ємець.

Натомість голова Люстраційного комітету Єгор Соболєв вважає, що тепер головний виклик для всіх - змусити цей закон працювати: “Я набагато більше, ніж більшість із вас, знав, скільки сил борються проти цього Закону. Як у парламенті не було політичної сили, так і у владних кабінетах не було того посадовця, який насправді хотів цього Закону. Вони дуже багато зробили, щоб цього Закону не було. Але вони не встояли перед нами. Основна перемога - навіть не з ухваленням цього документу, а в тому, що ми, суспільство, створюємо неймовірну, але надзвичайну практику, за ради якої боровся Євромайдан, - депутати мають голосувати за те, що їм каже народ. Ми зробили неймовірну річ - домоглись ухвалення цього Закону, тепер нам треба зробити ще більш неймовірне - домогтись його виконання”, - зауважив Єгор Соболєв.

За що проголосували?

Законопроект “Про очищення влади” передбачає правові та організаційні засади перевірки державних службовців. При ретельній перевірці будуть усуватися з влади службовці, які були керівниками комуністичної і комсомольської організацій Радянського Союзу, люди, пов’язані з КДБ, а також ті службовці, які навчалися у школах КДБ.

Закон також передбачає звільнення усіх керівників, починаючи з районної ланки, які працювали у період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року і не написали своєї заяви на звільнення. Сюди підпадають президент, прем’єр-міністр, міністр, керівники практично усіх органів виконавчої влади, СБУ, Нацбанк, Фонд держмайна, члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів та Вищої ради юстиції. Однак під люстрацію не підпадає чинний Президент Петро Порошенко.

Також проект Закону передбачає усунення від влади людей, які словом чи дією підтримали зазіхання на територіальну цілісність України, а також усіх представників влади, які не зможуть пояснити походження свого майна і майна родини.

Провал із Антикорупційним бюро

Верховна Рада так і не спромоглась ініціювати створення Антикорупційного бюро, яке передбачене законопроектом  №5085 "Про систему спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції".

Депутати віддали лише 218 голосів за цей документ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нардепів, які не підтримали антикорупційний законопроект, назвали банальними злодіями

Законопроект №5085 підготували Кабінет міністрів разом з експертами Антикорупційної групи "Реанімаційного пакету реформ" та зареєстрований президентом як невідкладний.

Національне Антикорупційного Бюро, відповідно до законопроекту, мало б займатись боротьбою з корупцією виключно серед високопосадовців, а саме: міністрів, депутатів, суддів, прокурорів, військовослужбовців вищого офіцерського складу, керівників великих державних підприємств, тощо.

Ухвалення цього законопроекту до кінця жовтня - одна з ключових вимог МВФ для надання третього траншу фінансової допомоги Україні.

Микола Мирний для “Ні корупції!”