На митниці пояснили, за яких умов ще довго існуватиме підґрунтя для корупції

stop-corruptionУчора, 10 вересня, в прямому ефірі програми журналістських розслідувань «Народний контроль» на ZIKу заступник голови Державної фіскальної служби України Анатолій Макаренко пообіцяв уже незабаром провести експеримент та відрити для загального доступу базу реєстру цін, що діють на митниці, повідомляє ZIK

На думку багатьох підприємців, цей крок зробить роботу митної служби прозорішою та прикриє тіньові схеми розмитнення товарів.

«Відкритість інформації – один із шляхів до подолання корупції на митниці», – у цьому переконаний екс-заступник міністра юстиції Грузії, член парламенту Грузії, засновник Фонду Інновацій та розвитку Георгій Вашадзе. Натомість, як зʼясувалося, на українській митниці у кожній області країни діють свої правила.

Як розповів голова Всеукраїнської асоціації імпортерів м’яса та м’ясопродукції Василь Король, для прикладу на Львівській та митниці мʼясо розмитнюють за вартістю у два долари, а у Харківській і багатьох інших областях – у межах одного долара. «Розцінки і правила для всіх повинні бути однаковими», – заявив Василь Король.

Відтак голова Комітету підприємців Львівщини Роман Зафійовський звернувся до Анатолія Макаренка із пропозицією:

«Давайте відриємо для загального доступу всі реєстри цін, за якими розмитнює товари українська митниця. Треба, щоб всі бажаючі – підприємці, журналісти, політики – мали доступ до цих даних. Тоді не буде дискусій щодо того, чому в Харкові м’ясо розмитнюють по одному долару, а на Львівщині – по два. Розцінки справді для всіх мають бути однаковими».

У відповідь заступник голови Державної фіскальної служби України пообіцяв провести відповідний експеримент. Щоправда, нагадав: одного разу він уже провалився.

«У 2009 році, коли я очолював митну службу, ми частково відкрили базу даних – вона «лягла», – розповів Анатолій Макаренко. – Всі, хто оформлював товари, намагалися зробити це за мінімальними вартісними показниками. Після цього ми вирішили не повертатися до цієї практики. Та, я сподіваюся, що світогляд наших бізнесменів змінюється. То ж ми ще раз підемо на такий крок, і подивимося, як це відображатиметься на наших платежах. Якщо не буде зловживань, база даних працюватиме відкрито».

Окрім того, Анатолій Макаренко заявив, що Фіскальна служба готова до системних реформ і вже – крок за кроком – починає їх втілювати.

«Якщо не вийдемо з тенет зарегулюваності на нашому митному кордоні, то підґрунтя для корупції існуватиме довго», – стверджує Анатолій Макаренко.