Вчительські медогляди: здерти два рази по три рублі

big-eeb11b38095b28557769a7f8863e33a0«Ні корупції!» продемонструє доконаний факт дрібної корупції – коли за проходження медичних оглядів перед початком нового навчального року з учителів здирають гроші. Небагато, але в обов’язковому порядку. За те, що фактично повинно бути і є безкоштовним. Причому, варіант «не хочеш платити- не плати» не проходить. Працює лише одна постанова – «не заплатиш, працювати не будеш».

Питання проведення профілактичних медичних оглядів регулюються Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», Законом України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», Законом України «Про охорону праці».

Згідно з переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 р. № 559 «Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок», увесь адміністративний, педагогічний та технічний персонал шкіл перед новим навчальним роком наприкінці серпня повинні проходити обов’язкові медогляди. А саме по лікарях і санепідеміологах перед 1 вересня повинні бігати керівники шкіл та їх заступники, вчителі, медичний персонал, працівники харчоблоків, спеціалісти, що беруть участь у навчально-виховному процесі, та технічний персонал.

Усі відомості про проходження відповідних лікарів та здачу аналізів повинні бути занесені в особисту санітарну книжку. Кожному працівникові школи вона видається на руки лише для проходження медогляду, а впродовж всього навчального року повинна зберігатися у керівника навчального закладу.

А тепер конкретна історія. Цього року вчителям Рокитнянського району, що на Киїївщині, за здачу аналізів у районну санепідемстанцію потрібно було заплатити по 37 гривень.

Нікому особисто в руки ці гроші здавати було не потрібно – був спеціальний загальний рахунок у філії «Ощадбанку». Так ось тільки після сплати цих коштів і занесення квитанції до СЕС можна було здати аналізи на наявність глистів та на наявність мікробів дизентерійної та сальмонельозної групи. Хто все зробив правильно – оплатив аналізи і їх здав, тому в санітарну книжку поставили два таких штампи.

IMAG2165

IMAG2167

Наступні 45 гривень у рамках проходження обов’язкового профілактичного медогляду потрібно було заплатити за так званий психіатричний сертифікат, що видається раз на п’ять років. Перед тим, як проходити огляд у психіатра для отримання Медичної довідки про проходження обов’язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів, усім вчителям та працівникам шкіл видали ось такі папірці, на яких зазначено, щоб перед проходженням огляду вони не забулися взяти паспорт і оплатити 45 гривень за наступними реквізитами.

IMAG2164

А так, власне, виглядає Медична довідка про проходження обов’язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів. Варто зазначити, що у Рокитнянському районі свого психіатра немає. На усі огляди і прийоми психіатр приїжджає аж із Васильківського району.

Вчителька справка

 

«Ні корупції!» направив запит до Міністерства охорони здоров’я України, щоб з’ясувати, чи повинні працівники школи платити ці 37 та 45 гривень за проходження медогляду. І які взагалі послуги, пов’язані з проходженням медичного огляду, є платними?

У відповідь в.о. директора Департаменту медичної допомоги МОЗ України А. Терещенко пояснила, що відповідно до пункту 2 Порядку проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок, затвердженого постановою КМУ від 23 травня 2001 року № 559 «Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок», обов'язкові медичні огляди у приватних структурах проводяться за рахунок роботодавців (підприємство, установа, організація або фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, що використовують працю найманих працівників).

А витрати закладів та установ охорони здоров'я, пов'язані з проведенням обов'язкових медичних оглядів працівників бюджетних установ та організацій, покриваються за рахунок коштів, передбачених кошторисом на утримання відповідного закладу та установи охорони здоров'я. Працівники підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, відшкодовують вартість бланка особистої медичної книжки закладам та установам охорони здоров'я, які проводитимуть обов'язкові медичні огляди при проходженні попереднього профілактичного медичного огляду до прийняття на роботу, та у разі необхідності отримання нового бланка цієї книжки у зв'язку з його втратою, зіпсуттям або неможливістю подальшого використання чи придбавають зазначений бланк за власні кошти.

Таким чином, проходження медичних оглядів для керівників шкіл, вчителів та техперсоналу як для бюджетників є безкоштовним. Вони повинні лише одноразово заплатити за бланк санітарної книжки. За що ж тоді вчителі цьогоріч заплатили 37 і 45 гривень – невідомо. Так само невідомо, на чиї рахунки пішли ці кошти, сплачені в обов’язковому порядку.

І тут питання навіть не в грошах – не такі вони вже й великі ці зайві витрати. А в тому, що вони не повинні були сплачуватися взагалі.

Додамо, що жоден із вчителів навіть не обурювався на ці витрати. Всі платили за рахунками справно. І тільки один із вчителів погодився дати «Ні корупції!» можливість сфотографувати свою санітарну книжку та й то за умови, що прізвище та ім’я не будуть вказані, щоб в разі чогось не було проблем.

Часи, обставини і люди змінюються. Одначе не всі і не завжди. Тим паче у глибинці.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»
Фото "Ні корпуції!"