Таран: Треба змінити правила гри для партій, а потім вже виділяти під них кошти

Фото: Радіо Свобода

Фото: Радіо Свобода

Політичної корупції в Україні неможливо позбутися, доки парламентські партії змушені шукати кошти для функціонування у олігархів та великого бізнесу.

Про це стверджували експерти Центру політичних студій та аналітики під час круглого столу «Державне фінансування політичних партій - чи можливо позбутися впливу олігархів?»

На думку експертів, єдиний механізм позбутися цього, забезпечивши прозорість і підзвітність рішень серед представників політичних партій, можна шляхом впровадження їх державного фінансування.

«Модель, за якої функціонування політичних партій частково покривається державою існує в багатьох європейських державах. До впровадження прозорих та справедливих моделей фінансування партій готова і Україна», - вважають експерти.

Під час круголого столу Віктор Таран, експерт Центру політичних студій та аналітики, презентував результати Всеукраїнського експертного опитування «Визначення алгоритму запровадження системи державного фінансування політичних партій і виборчих кампаній».

Дослідити настрої, судження і оцінки представників експертних середовищ України щодо запровадження в країні системи державного фінансування політичних партій і виборчих кампаній допомагало понад 400 експертів з усієї України.

Відповідно до загальних результатів дослідження, найбільше експертів (30,1%) вважають, що державне фінансування має виділятися і на статутну, і на виборчу діяльність партій. Трохи менше, 25,7% респондентів, вважають, що компенсації мають бути спрямовані лише на виборчу діяльність, 24,6 – лише на статутну діяльність.

Одночасно з визнанням необхідності фінансування політичних партій, більшість експертів наголошують на необхідності покращення методів контролю коштів.

54,2% вважають за необхідне посилити контроль полiтичних партiй i громадських органiзацiй за виконанням партiйного та виборчого законодавства. На думку Віктора Тарана, це є одним з ключових результатів дослідження.

«Перед тим як давати гроші для партій,потрібно бути впевненим, що вони не будуть украдені. – вважає експерт, – Тобто, спершу необхідно змінити правила гри для партій, а потім вже виділяти під них кошти. Громадськість розуміє: без постійного і жорсткого контролю за дотриманням партіями законодавства ніякі інші методи не врятують парламент від політичної корупції та впливу олігархів».