Для чого створювати територіальні громади?

Зображення: www.lac.org.ua

Зображення: www.lac.org.ua

Всі розуміють, що для успіху Україні недостатньо змінити керівництво. Треба змінити систему. Проте мало хто знає, як її змінити. Ми знаємо.

Відповідно до ст. 5 Конституції України, носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Відповідно до ст. 140 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Отже все, що нам треба, це гарантувати, щоб територіальна громада набула свого конституційного права. А для цього потрібно шляхом загальних зборів утворити територіальну громаду як суб’єкт публічного права, яка набуде прав власності на комунальне майно на його території.

Така територіальна громада матиме легітимність, якщо буде створена місцевими зборами за участю щонайменше 50% жителів плюс один голос. На сьогодні таким чином вже створено 50 територіальних громад-власників у селах та селищах різних областей України. Позитивний досвід цих територіальних громад говорить про те, що саме це і є той шлях, яким повинна рухатись Україна сьогодні.

Вже сьогодні понад 40 сіл та селищ України утворили територіальні громади як юридичні особи публічного права власності. Шляхом утворення територіальних громад селянам удається захищатись від різноманітних проявів корупції місцевих чиновників:

 • незаконної приватизації земель
 • вирубки лісів
 • екологічно небезпечного видобутку сланцевого газу
 • забруднення ставів
 • свавілля чиновників та міліції

Вже сьогодні територіальні громади створюють власні виконавчі комітети та органи самозахисту згідно з Конституцією України.

Відповідно до ст. 140 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об’єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Відповідно до Статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; … встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Ось яскраві приклади роботи територіальних громад:

 • Проведення спільної толоки громадою,  будівництво паркану кладовища (Чайківка).
 • Заборона екологічно небезпечного будівництва на своїй території (Чайківка, Борщів, Пилиповичі, Гуляйполе).
 • Повернення ставка, садів у власність громади (Чайківка).
 • Випуск інформаційного бюлетеня, ініціювання постійних звітів сільського голови (Руда).
 • Боротьба за сади на території покинутої військової частини та старого палацу на користь громади (Руда).
 • Відновлення системи осушування (Руда).
 • Відновлення законності у діях місцевої міліції (Врадіївка).
 • Припинення незаконного використання землі громади (Сівка – Войнилівська, Мошківці).

Мета цього сайту – акумулювати та систематизувати досвід існуючих територіальних громад та поширити його по всіх населених пунктах України.