У Львові плідно працює офіс «Крим SOS»

tat1У Львові вже майже місяць працює офіс громадської ініціативи «Крим SOS», котра водночас є виконавчим партнером УВКБ ООН.

Діяльність офісу спрямована на моніторинг ситуації, надання консультацій та допомоги переселенцям з Криму та Донбасу.

Нагадаємо, що «Крим SOS» - це проект, який був створений активістами 27 лютого 2014 року у зв'язку з початком окупації Криму Російською Федерацією.

З липня 2014 року громадська ініціатива «Крим SOS» є офіційним виконавчим партнером Управління Верховного комісара ООН у справах біженців в Україні.

З серпня 2014 року працюють офіси «Крим SOS» у Києві, Львові та Херсоні, які провадять моніторинг ситуації з вимушеними переселенцями з Криму та східних регіонів, надають їм допомогу, а також інформують про події в Криму.

Сьогодні у офісі проводять безкоштовні прийоми соціальні працівники, юристи та психологи, за умови попереднього запису за номерами гарячої лінії чи на електронну пошту.

А з вересня тут  планують відкрити курси кримськотатарської, української та англійської мов.

Також «Крим SOS» проводить консультації та збирає заявки на отримання фінансової допомоги від УВКБ ООН на покращення житлових умов (пріоритет надаватиметься переселенцям з Криму та Донбасу, які  вирішили поселитись у сільській місцевості), та тим переселенцям, котрі вирішили започаткувати власну справу.

«У Львові зараз переселенців більше, ніж 5 тисяч. Крім соціальної, юридичної, психологічної допомог, наш офіс займається також і культурною інтеграцією, щоб і львів’яни, і кримчани, і жителі Сходу гармонійно співіснували у Львові, - розповідає співзасновник ініціативи «Крим SOS», керівник західноукраїнського офісу «Крим SOS» Алім Алієв. - Наша перша ініціатива спрямована на підтримку переселенців, які поїхали у віддалені сільські райони й  почали будувати своє життя у новий спосіб. Ми розуміємо, що отримане ними житло є у різному стані. Якщо влітку було добре адаптовуватися до місцевого життя, то зараз наближається осінь, згодом прийде зима, отож, буде доволі холодно. Тому для того, щоби підтримати людей, які залишаться там жити протягом року, а може й довше, і підтримати місцеві громади українців, які віддали їм ключі від будинків, у нас є програма на покращення житлових умов. Тобто, переселенці, котрі живуть в таких будинках, можуть звернутися до «Крим SOS» і написати заяву, повідомляючи про те, що їм потрібно - утеплити вікна, або купити обігрівачі, або зробити інші речі для покращення комфортного зимування в цих будинках. Максимальна сума фінансування для однієї родини – до 3 тисяч доларів».

«Друга програма стосуватиметься виключно переселенців з Криму, бо Крим визнаний анексованою територією, і ми все ще сподіваємось, що подібна доля омине Луганськ і Донецьк. Частина з кримських переселенців – дуже активна, вона й в Криму займалася бізнесом. Аби підтримати людей з бізнес-ініціативами, у нас є проект, який стосується написання короткого бізнес-плану на 1,5 сторінки. Сума – до 3 тисяч доларів для того, щоб перенести за можливості  своє підприємництво до Львова, чи на терени області, або ж розпочати тут нову власну справу, користуючись набутим досвідом у Криму. Ця ініціатива спрямована на закупівлю інструментів, механізмів, які потрібні людям для того, щоб тут розпочати заробляти», - повідомляє заступник керівника західноукраїнського офісу «Крим SOS» Олександра Сорокопуд.

Ще одна проблема – це працевлаштування. Адже людям потрібно адаптовуватися, почати заробляти. Офіс зважає на соціальні ініціативи, такі як Центр зайнятості вільних людей. Завдяки цьому ресурсу чимало переселенців вже змогли працевлаштуватись. Стежить офіс і за тим, щоби люди могли оперативно переоформити всі соціальні виплати, які вони отримували на попередньому місці проживання.

Ігор Галущак

Львів