Пряма трансляція – не зйомка. Або як журналістів не допустили на засідання виконкому

6288322 серпня журналістку та оператора місцевого телеканалу «Чернівецький промінь» не допустили на засідання виконавчого комітету Чернівецької міської ради.

Радник міського голови Ірина Карімова мотивувала відмову тим, що у знімальної групи немає дозволу, телеканал не написав заяву на проведення прямої трансляції засідань, про необхідність написання якої канал було заздалегідь попереджено.

Окрім того, працівникам ЗМІ дорікали у тому, що вони прийшли за хвилину до початку засідання. У зв’язку з тим, що, за словами журналістки та оператора телеканалу, їх навіть не пустили на поріг кабінету, де відбувалось засідання колегіального органу, вони покинули приміщення міської ради.

Журналісти мені зателефонували одразу ж після ціює ситуації і запитали, що їм робити. Я сказала, що треба лишатись на місці, проводити зйомку, трансляцію. Одним словом, виконувати свою роботу. На жаль, журналісти покинули приміщення міської ради.

Пізніше представники Чернівецького променя запросили мене на інтерв'ю, яке погодився дати журналістці телеканалу «Чернівецький промінь» Аліні Олевич секретар виконавчого комітету Чернівецької міської ради Олег Стецевич.

Я була присутня під час цієї півгодинної розмови. Що можу сказати? Душа болить і серце крається від того правового нігілізму чиновників.

Олег Стецевич, секретар виконкому Чернівецької міської ради:

-          Статтею 28 Регламенту виконавчого комітету в нас пряма трансляція ведеться  через інтернет-сайт, тому ми зараз дозволити пряму трансляцію не можемо, - запевнив секретар виконкому Олег Стецевич. - Що стосується зйомки – питання не було. Якби ви підійшли, по всім питанням, які не містять конфіденційну інформацію, зйомки ми б вам дозволи.

На запитання стосовно мотивації неможливості проведення прямої трансляції Олег Стецевич відповів:

-          Розумієте, у нас достатньо засобів масової інформації, які б хотіли (проводити пряму трансляцію, - НВ). Пряма трансляція передбачає перш за все розміщення певної технічної апаратури… але в нас маленьке приміщення. Тому, якщо прийде ще ТВА (місцевий канал, - НВ),  прийде ще 5 канал, державне телебачення, то ми просто не зможемо вас розмістити. Тому ми гласність діяльності виконавчого комітету будемо забезпечувати таким чином – через інтернет давати нормальний продукт. Це передбачено регламентом. У нас не передбачена трансляція телевізійна. У нас передбачена тільки інтернет-трансляція.

Потім він почав говорити про якісь заяви, про те, що журналісти мають повідомити заздалегідь про плани на пряму трансляцію засідань виконкому, про інші, не зрозумілі для людини, яка орієнтується в медіа-праві, речі.

Частину цієї розмови можна прослухати на цьому відео:

Секретар виконкому Олег Стецевич посилається на Регламент виконкому Чернівецької міської ради , але стаття 28 передбачає лишень те, що «засідання Виконавчого комітету транслюються в мережі Інтернет в режимі on-line, за винятком розгляду проектів рішень, що містять інформацію з обмеженим доступом (конфіденційну, таємну, службову тощо), які визначаються юридичним управлінням міської ради при їх візуванні відповідним записом: «Інформація з обмеженим доступом».

Про якісь виключні норми в цій статті не йдеться. Тому посилання на цю норму Регламенту ІМІ видається нікчемним. Так, в окремих випадках засідання Виконавчого комітету може бути закритим. Але рішення з цього питання приймається більшістю від складу присутніх членів виконавчого комітету. Такого рішення в описаному вище випадку не приймалось.

Окрім того, згідно з законом України про місцеве самоврядування, гласність – це один з принципів здійснення самоврядування,  і міський голова зобов’язаний забезпечувати цю гласність.

В законі про порядок висвітлення діяльності органів та органів місцевого самоврядування зазначено, що органи державної  влади  та  органи  місцевого самоврядування зобов'язані надавати засобам масової  інформації  повну  інформацію  про  свою діяльність  через відповідні інформаційні служби органів державної влади   та   органів   місцевого   самоврядування,   забезпечувати журналістам вільний  доступ  до неї,  крім випадків,  передбачених Законом України "Про державну таємницю", не чинити  на них  будь-якого  тиску  і  не  втручатися  в їх виробничий процес.

Засоби масової інформації можуть проводити  власне  дослідження  і аналіз  діяльності  органів  державної  влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, давати їй оцінку, коментувати. Також у законі про доступ до публічної інформації йдеться, що право на доступ до публічної інформації гарантується доступом до засідань колегіальних суб’єктів владних повноважень.

Як я вже писала, на жаль, знімальна група послухалась радника мера Чернівців Ірину Карімову і пішла з міської ради.  Тому, як на мене, тут постає питання в правовій обізнаності не тільки чиновників міської ради, а й працівників ЗМІ.

Ситуацію, яка стала предметом жвавої дискусії в соціальний мережах, прокоментував Чернівецький міський голова Олексій Каспрук:

«Дізнався про непорозуміння , яке сьогодні сталось під час засідання виконкому. Були на те певні організаційні і технічні причини. Розумію, що це наші внутрішні проблеми, а не журналістів. Розбираємося, усунемо. Наразі прошу вибачення за це прикре непорозуміння. Запевняю журналістську спільноту, що налаштований працювати відкрито, без жодних «табу» для воїнів пера. На критику реагую адекватно, конструктивну сприймаю з вдячністю. На таке ставлення до ЗМІ орієнтую і свою команду. Дав доручення провести з чиновниками міської ради навчання з питань інформаційного законодавства , але не у формі лекції, а як практичний діалог з журналістами. Сподіваюся, що журналісти та медіа експерти не відмовляться дати урок чиновникам. Думаю, що і журналісти почерпнуть із такого заходу щось для себе цікаве. Також прийду повчитися. Давайте разом зробимо Чернівці найбільш комфортним містом Європи для журналістської діяльності».

Хотілось би вірити, що чиновник, який дозволив собі не допустити журналістів для проведення прямої трансляції засідання, отримає догану, і це буде востаннє, коли права журналістів не поважають в Чернівецькій міській раді. І так, всім треба вчитись правовій культурі. Як чиновникам, так і журналістам.

Бо так мені ця вся історія нагадала те, як мене в 2012, 2013 роках не допускали чиновники ОДА, обласної ради на засідання колегіальних органів, збори тощо. Нагадалась також ситуація кількаденної давнини з Наталією Соколенко, яка з боями проривалась на засідання Земельної комісії Київської міської ради.

Думалось, що ми з такими "закритими практиками" вже завершили. Але, видається, все тільки починається. І чиновників треба вчити, що відкритість влади - це як повітря для громадянського суспільства.