Чи отримають родини загиблих вояків житло?

 

333Лік загиблих вояків під час АТО вже йде за шосту сотню. І ніхто не може знати, коли він спиниться. 

Тим часом сотні родин залишаються без годувальників, потребують соціальної підтримки, уваги та піклування з боку органів влади, місцевого самоврядування.

Уряд пообіцяв створити Державну службу України з питань ветеранів та учасників антитерористичної операції, що займатиметься реєстрацією, працевлаштуванням, медичною та психологічною реабілітацією, а також забезпеченням житлом сімей, які залишилися без годувальника.

Та поки служби немає. Невідомо, коли вона почне працювати і чи запрацює взагалі. Яким чином там формуватимуть списки тих, хто потребує житла, так само невідомо. Відомо тільки, що 13 серпня на засіданні Кабінету Міністрів України було прийнято рішення щодо виділення коштів для придбання житла родинам військовослужбовців, загиблих у ході проведення антитерористичної операції на Донбасі (всього 70 квартир).

Тому наразі родини загиблих, близькі та друзі самотужки звертаються до органів місцевої влади, аби ті вирішили житлові проблеми. Таким шляхом пішла родина загиблого під час АТО старшого прапорщика В’ячеслава Пелехатого з Чернівців.

Чоловік віддав військовій службі два десятки років життя. В’ячеслав Пелехатий пішов воювати на Схід. Однак 9 червня біля Словянська потрапив у засідку — розтяжку на стежці. Лікарі не змогли врятувати життя вояку. Дружина і двоє неповнолітніх діток осиротіли. Зараз вони туляться в кімнаті гуртожитку. В’ячеслав вірив, що одного дня вони зможуть отримати квартиру. Адже ще  з 2000 року стоять в квартирній черзі. Але не дочекався втілення своєї мрії. Зараз близькі і родичі підняли питання виділення квартири родині загиблого.

Однак у Чернівецькій міській раді на звернення Департаменту екології та туризму Чернівецької ОДА, де працює дружина загиблого Марина Пелехата, відповіли, що надати наразі житло не можуть, але пообіцяли шукати можливості:

«Сім’я В’ячеслава Пелехатого в складі трьох осіб – дружина та два сини – проживає та зареєстрована в гуртожитку на вулиці Кишинівській, 1, який належить Міністерству оброни України і перебуває на квартирному обліку в Чернівецькому військовому гарнізоні при житловій комісії військової частини  A2582 з 25 листопада 2000 року.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», вказана категорія черговиків користується правом на позачергове забезпечення жилою площею за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. На сьогодні із зміною законодавства будівельним організаціям заборонено передавати відсоток житла міській раді. Крім того, Чернівецька міська рада в поточному році не веде будівництва житла через відсутність коштів в міському бюджеті.

Разом з тим виконавчий комітет міської ради буде вишукувати можливість виділення житла сім’ї Марини Пелехатої».

IMG_20140815_130835

Хочу сказати, що можливості, якщо добре пошукати, є. Тільки б до справи «вишукування» долучились правоохоронні органи. Які саме можливості ? Читайте і аналізуйте.

 Розподіл житла в Чернівцях за останні три роки

(інформація офіційна, отримана в якості відповідей на мої численні запити.

Для аналізу, порівняння, висновків)

Отож. У 2013 році в Чернівцях отримали квартири 11 чернівчан. Всі - чорнобильці, ветерани та афганці (з повним списком можна ознайомитись, перейшовши за цим посиланням.  Ніби питань не викликає. Звичайно, якщо зважити, що всього в місті на квартирній черзі стоїть близько дев’яти тисяч чернівчан, з яких майже сім сотень – позачерговики.

Однак у мене одразу постає безліч питань, якщо порівняти рік 2013 в розрізі надання безкоштовного житла з роками 2011 та, особливо, 2012.

Отож, за 2011-2012 роки в Чернівцях безкоштовні квартири та нежитлові приміщення для відновлення під житлові отримала 91 особа . Відчуваєте різницю з роком 2013?

Серед тих, кому протягом цих двох років пощастило отримати безкоштовно житло від міської ради, є екс-прокурор Чернівецької області Петро  Коваль (у списку позачерговиків № 340 від 22 грудня 2010 року, в контрольному списку за місцем роботи № 13).

У підставах, за якими йому було видано ордер, йдеться, що черговик за № 4 від цієї квартири відмовився, а решта – за складом сім’ї на неї не претендують (?!). Однак, якщо ознайомитися з декларацією прокурора Коваля за 2011  та 2012 роки, то він задекларував квартиру в Чернівцях в 112 кв. м. як службове житло.

З блискавичною швидкістю отримав квартиру і тодішній перший заступник прокурора Чернівецької області Геннадій Мовчан. В області він був менше року -  з грудня 2011 по жовтень 2012 року, коли його призначили прокурором Тернопільщини.

Уродженець Черкащини (як і нинішній прокурор Чернівецької області Петро Коваль), він за цей короткий період встиг стати черговиком виконкому Шевченківської районної у місті ради з 23 травня 2012 року і був в списку позачерговиків за № 454, в контрольному списку за місцем роботи за № 14.

Однак у зв’язку з тим, що черговики за № 1-13 за складом сім’ї на цю квартиру не претендували, йому, за рішенням виконкому від 26 червня 2012 року, видають ордер на квартиру. Мовчан пропрацював в прокуратурі Чернівецькій області менше року, черговиком у Чернівцях був трохи більше місяця.

27 листопада 2012 року квартиру отримав і начальник відділу прокуратури Чернівецької області Ігор Марковський (черговик з 2004 року в списку позачерговиків під номером 204).

kovalflat markovskuijflat movchanflat

Наголошу також, що аж 11 (!) черговиків перед екс- прокурором області Петром Ковалем та 13 черговиків перед тодішнім його першим заступником «за складом сім’ї на квартири не претендували», як ідеться в поясненнях.

По всій Україні діє схема, за якою посадовців на короткий термін призначають  на роботу в ту чи іншу область, вони там отримують квартири і потім їдуть в інший регіон. Квартира може бути приватизована, переписана на родичів або продана.

Якщо надалі аналізувати роздачу безкоштовного житла в Чернівцях, то поміж  службового житла, яке протягом 2011-2012 років отримали прикордонники, військові, працівники розвідки, служби безпеки, серед «обраних» є і зовсім не випадкові в міській вертикалі влади люди.

Зокрема, чого тільки вартий радник голови Чернівецької міської ради Роман Довгалюк, який рішенням виконкому від 25 вересня 2012 року одарений нежитловим приміщенням на 64,70 кв. м. в центрі міста по вулиці Червоноармійській для відновлення під житло. Байдуже, що радник в чергу став тільки 24 березня 2010 року піж таким неблизьким номером 2165.

bazarskuijflat DAIflat melnuchykflat radnukflat torskuijflat

Також нежитлове приміщення в центрі міста по вулиці Руській, 57 загальною площею 120,10 кв. м. отримав черговик від 22 липня 2009 року  під номером 1227, заступник  директора департаменту ЖКГ Чернівецької міської ради Василь Манчуленко.

Квартиру отримав і екс-начальник відділу Чернівецької міської державної санітарно-епідеміологічної станції Сергій Торський. На квартирну чергу чоловік став 21 квітня 2010 року, був під номером 332 в списку позачерговиків та за №1 в контрольному списку за місцем роботи.  І не пройшло й року, як йому 9 березня 2011 року рішенням виконкому Чернівецької міської ради видано ордер на квартиру.

Не стороннім у цьому списку щасливчиків є й голова Першотравневої районної в місті Чернівці ради Віктор Мельничук.  Він був черговиком з 2003 року за № 3763 та в пільговій черзі з 2007 року за № 1198. В контрольному списку за місцем роботи за № 1. І от 26 квітня 2011 року йому видали довгоочікуваний ордер.

Без квартири не лишився і працівник управління Нацбанку України в області Кабаль. Він на квартирному обліку за місцем роботи з 2006 року і в травні 2012 року отримав житло. Інформації про чергу в районній раді, чи є ця людина позачерговиком тощо немає.

Реактивно швидко отримав квартиру працівник ДП «Чернівецький лісгосп» М. Базарський. Людина була на черзі у виконкомі Шевченківської районної ради  за № 6092 з 22 серпня 2012 року. І вже 9 жовтня 2012 року отримує ордер на квартиру.

Окрім того, якось дивно під парламентські вибори 2012 року, на яких по 201-му округу балотувався в.о. голови Чернівецької міської ради Віталій Михайлішин, 11 квартир того таки 2012 року отримали чернівецькі педагоги. Рішення виконкому по них були прийняті в серпні, а переважна більшість - 9 жовтня 2012 року. І це при тому, що у 2011 році вчителі квартири не отримали.

Два ордери були вручені 29 серпня 2012 року на урочистостях , присвячених Дню вчителя, де спостерігачами від ГО «ОПОРА» було зафіксовано факт незаконної агітації за Віталія Михайлішина.

teachersflat

Та ніби й правильно, що вчителі отримали квартири. Але 8 з них на квартирну чергу стали тільки в вересні 2012 року і були 1000-6000-ними в списку. Цікаво, що в особистих розмовах з іншими педпрацівниками про чергу та про можливість отримання квартири, вони чули вперше. Так само як і про спільні засідання профкомів та адміністрацій навчальних закладів, за протоколом якого пропонувалась та чи інша кандидатура по просуванню в контрольному списку черговиків за місцем роботи.

Не всім вчителям так повезло. Так, у лютому 2012 року у родини чернівецької вчительки Довганюк  вщент згоріла квартира.

Та їй ніхто навіть і не думав давати нове житло. Зараз вони з чоловіком і двома дітьми живуть у квартирі маневрового фонду. Тільки навесні 2013 року їм нарадили стати на квартирну чергу та просити профком школи зробити її першою в списку черговиків за місцем роботи.

Видається, якби провести ґрунтовну перевірку законності виділення житла протягом 2011-2012 років як мінімум, кілька квартир би точно вивільнилось. Була би воля. Політична чи як її там ще називають. Було б бажання в правоохоронних структур, судах навести лад у цій дуже темній сфері господарювання міста.  

Тоді, може, вже б до кінця року родина Пелехатих змогла заселитись в квартиру. Свою. Як про те мріяв В’ячеслав.