Чи стануть бюджети прозорими?

Зображення з сайту zakarpattya.ru

Зображення з сайту zakarpattya.ru

Державні органи і підприємства більше не зможуть приховати жодної платіжки.

У Львові презентували громадську ініціативу щодо контролю за використанням бюджетних коштів.

Очікується, що Львівська область стане пілотною, де запрацює ця ініціатива.

Представники громадських організацій розповіли про те, як вони запроваджуватимуть «Громадський бюджет» із доступним викладом інформації, що ця ініціатива дасть для журналістів, дослідників, активістів та громадськості в цілому, а також про те, як влада ставиться до подібних пропозицій, коли громадськість планує контролювати те, як чиновники використовують державні кошти.

У лютому у розпал Революції Гідності «Ні корупції!» аналізував, як ухвалюються місцеві бюджеті в Західній Україні в умовах Євромайдану та нових цінностей, які він дав суспільству. Тоді переважна більшість місцевих кошторисів складалася так, ніби депутати місцевих органів рад побоювались громадського обурення – чиновники відмовлялись від премій, від дармових планшетів, від ремонту своїх кабінетів тощо. Водночас були й такі, що не зважали на нові умови і не боялися затверджувати собі надбавки та премії, а також так звані «святкові».

З такими затвердженими місцевими бюджетами країна живе нині. Уже не в умовах Революції Гідності, а в умовах неоголошеної війни, коли дорога кожна копійка, безжально перекручена у своїх коліщатах бюрократично-корупційним державним апаратом. І інколи вона не просто дійсно дорога, а ще й не зрозуміло на що і за яких умов витрачена.

Представники громадських організацій, що презентували ініціативу відкритого контролю за державними коштами, стверджують, що контроль за використанням бюджетних коштів повинен бути прозорим і доступним. Щоб кожен громадянин чи громадська організація мали змогу  зайти в певну інформаційну систему чи програму і дізнатися, як держава витрачає кошти, які громадяни сплачують як платники податків.

Ініціатива підтримана Євросоюзом та включає чотири пілотні області – Вінницьку, Херсонську, Сумську і Львівську. Таким чином, у Львівських місцевих радах області апробують пілотну систему контролю за коштами громад "Відкритий бюджет".

Проект складатиметься з таких компонентів:

- моніторинг за державними закупівлями;

- «Громадського бюджету», тобто, поданні інформації про бюджети у відкритий та  зрозумілий для громадян спосіб;

- адвокатування законопроекту №2012а «Про відкритість використання публічних коштів», який Верховна Рада України планувала розглянути 12-15 серпня у другому читанні.

Чому важливе і необхідне ухвалення законопроекту № 2012а,  розповів Сергій Карелін, член ГО «Центр політичних студій та аналітики»:

«Передостання редакція бюджетного кодексу передбачала те, що багато коштів, які використовувала місцева влада, були заховані під сукно. Що під цим розуміється? З-під поля зору громадськості були вилучені кошти, які витрачали комунальні підприємства. А це породжувало багато схем, коли місцева влада могла витрачати місцеві кошти, кошти громадськості на будь-які цілі, і ви б цього не побачили в жодному разі. Останні зміни, які відбулися в бюджетному кодексі, вже передбачають, що всі ці кошти вже повинні бути показані.

Але законопроект № 2012а це поле розширює до максимуму – коли будь-яка бюджетна організація, муніципальна установа, заклад, підприємство, де є якась частка бюджетних коштів, буде звітувати про кожну витрачену копійку. Буде створено сайт, де всі ці державні установи і підприємства, що використовують бюджетні кошти, будуть показувати всі свої закупівлі і всі свої витрати. Це дуже важливо, щоб не було таких проблем, з якими ми стикаємося, коли використовуємо Закон України «Про доступ до публічної інформації», коли ми робимо запит, а нам не відповідають або відповідають відписками, а тут ми вже нікого не турбуємо, заходимо на сайт і бачимо весь рух коштів. Це творить прозорість бюджетної системи в цілому».

Законопроект № 2012 був розроблений громадськими активістами і підтриманий у першому читанні усіма фракціями ВР. Тепер активісти очікують остаточного ухвалення і кажуть, що за часів «до Майдану» прийняття цього законопроекту було неможливим в принципі. За їхніми словами, у період між першим і другим читанням цей законопроект певним чином еволюціонував, оскільки спочатку документом передбачались лише щоквартальні звіти, то нині вже можна буде спостерігати транзакції в поточному режимі. Тобто, якщо державний орган чи державне підприємство здійснило якусь проплату, то на сайті її можна буде побачити вже за пару днів.

Громадський бюджет - це в першу чергу набір програмного забезпечення та інтернет-сайт, на якому буде оприлюднена вся інформація щодо отримання та використання бюджетних коштів. Активісти пояснили чим, власне,  інформація на цьому сайті буде відрізнятися від тих бюджетів, які публікують місцеві органи влади та держпідприємства на своїх офіційних сайтах.

«В першу чергу, якщо ви поглянете на ті бюджети, які розміщені на сайтах органів влади, ви побачите здебільшого таблиці з великим набором цифр, і у випадку, якщо ви не маєте спеціальної фінансової освіти, ці цифри будуть вам незрозумілими», - зазначила Іванна Фединчук, експерт ГО «Центр громадської адвокатури».

За її словами, сайт, який громадські активісти планують розробити, подаватиме інформацію інтерактивно і зрозуміло, що не потребуватиме особливих знань.

«Тобто, журналісту, який хоче провести розслідування щодо проведення певного тендеру чи закупівлі, буде зручно скористатися цим сайтом і отримати з нього всю інформацію. І він зрозуміє, що приховують під собою ті чи інші цифри чи ті чи інші поняття», - запевнила Фединчук.

Активісти уже налагодили співпрацю у цьому питанні із Львівською міською  та обласною радами, а також з Моршинською та Трускавецькою міськрадами.

Також вони отримали від представників органів влади певні рекомендації, на основі яких буде розроблятися програмне забезпечення для інтернет-сайту. Скажімо, серед рекомендацій, які отримали активісти, були такі – під кожною витратою коштів повинен зазначатися розпорядчий документ, який дозволяє проводити цю витрату.

На пілотних областях, серед яких Львівщина, активісти тестують «Відкритий бюджет», консультуються, шукають технічні рішення. Але перспектива така, що це має бути всеукраїнський інтернет-сайт, адміністрування якого візьме на себе міністерство фінансів чи інший фінансовий орган країни. Сайтом в обов’язковому порядку повинні будуть користуватися всі органи влади. Для журналістів, громадських активістів і всіх зацікавлених  планують провести спеціальне навчання з використання цього ресурсу.

«Є можливість зробити, щоб цей портал став уніфікованим для всіх. І щоб це був обов’язок для всіх місцевих рад заносити туди всю необхідну фінансову інформацію і подавати її доступно і зрозуміло. У кожного платника податків мусить виникати питання, куди йдуть його гроші. У людини повинно бути відчуття, що він повинен контролювати державні гроші, і він матиме змогу це зробити через створений інтернет-ресурс. Громадський бюджет – це не просто подання фінансової інформації у доступній формі, це можливість впливати на ухвалення рішень стосовно того, які сфери і як фінансувати тощо. Вплив на бюджет – це наступний виклик, який повинен стояти перед нами. Тому ми плануємо розробляти форми участі громадян в ухваленні бюджетних рішень», - зазначила Тетяна Яцків, голова ГО «Центр громадської адвокатури».

Загалом робота на проектом триватиме 2,5 роки. Підготовчий етап вже минув, нині починається розробка програмного забезпечення і його перше випробовування заплановане на жовтень цього року. Перші результати очікуються до кінця року.

Як уже писав «Ні корупції!», з 1 квітня цього року зі студентської ініціативи на сайті Міністерства освіти і науки України запрацювала система електронної звітності. Відтепер на сайті МОНу постійно публікується фінансова інформація міністерства, на основі даних якої можна буде робити висновки про законність про ефективність та доцільність витрат.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»