“Йолку” на Майдані треба зберегти для музею – Інститут нацпам’яті

фото з ДТ

фото з ДТ

Український інститут національної пам’яті (УІНП) вважає, що каркас ялинки, що стоїть на Майдані Незалежності у Києві, необхідно зберегти як артефакт для майбутнього музею Майдану. Про цеповідомили в Українському інституті національної пам'яті.

11 серпня УІНП звернувся з офіційним листом до київської мерії з проханням забезпечити збереження і музеєфікацію «Йолки» (каркасу штучної ялинки з прапорами та плакатами, які мають стосунок до Революції Гідності).

“Йолка” стала своєрідним символом Євромайдану, адже розгін 30 листопада відбувся під приводом встановлення новорічної ялинки, віче 1 грудня розпочалося із її захоплення мітингувальниками. Каркас ялинки перетворився на символ незгоди із режимом Януковича”, - вважає заступник директора УІНП Олександр Зінченко - “Ці артефакти є важливими для української національної пам’яті та мають бути збережені для нащадків”.

Як нагадує Українська правда, у лютому 2014 року Національний художній музейвисловив бажання отримати у свою експозицію катапульту, які використовували протестувальники на Майдані. Зараз ця катапульта вже отримала охоронний документ від НХМУ і перебуває на території музею.

У липні 2014 року активістипропонували київській владі музеєфікувати всю територію сутичок із "беркутом", поклавши замість вибитої з тротуарів бруківки плитку іншого кольору.

Створений у 2006 році Український інститут національної пам'яті був центральним органом виконавчої влади. У 2010 роціпрезидент Янукович ліквідував УІНП, натомість створено науково-дослідну установу з аналогічною назвою у структурі Кабміну.

У колишніх соціалістичних країнах Центральної і Східної Європианалоги Інституту національної пам'яті мають право здійснювати не тільки наукову, але й слідчу та люстраційну діяльність. Водночас в управління цим установам передані архіви спецслужб часів соціалізму.

У липні 2014 року установіповернули статус центрального органу виконавчої влади. Відтепер УІНП не лише вивчатиме минуле, але й здійснюватиме державну політику.