Галицький інформаційний фронт

Фото з сайту alians3000.at.ua

Фото з сайту alians3000.at.ua

Нинішні події на Сході України – наслідок насамперед брутальної та агресивної інформаційної кампанії, що її провадила Російська Федерація не один рік. З цим мало хто сперечається.

Думки розходяться хіба що в позиції України в цьому питанні. Одні кажуть, що наша держава повністю програла цю інформаційну війну Росії. Інші – що Україна нічого не програвала, бо навіть не намагалася воювати на інформаційному фронті.

«Ні корупції!» вже писав у який специфічний спосіб Львівщина за рахунок обласної програми розвивала інформаційний простір і формувала громадянське суспільство. І якою, зрештою, дороговартісною прогалиною  виявилась ця робота. Але тоді був мирний час, і на це ніхто по суті не звертав уваги.

Нині ж займатися інформаційною діяльністю вважають за потрібне чи не всі місцеві ради в Україні, бо нарешті розуміють, наскільки це необхідно, і який від цього ефект.

Так, 10 липня Львівська міська рада прийняла Ухвалу № «Про координацію інформаційної діяльності та захист інформаційної безпеки на території м. Львова у 2014-2016 роках». Фінансування роботи з бюджету за цим документом не передбачено, це безкоштовна інформаційна робота.

«Ні корупції!» перевірив, як Львів виконує ухвалу і як тримає інформаційний фронт.

Російські прапорці на прилавках

Отже, згідно з документом, департамент економічної політики ЛМР повинен забезпечити організацію та проведення у торгових мережах міста Львова промоційної кампанії “Купуй українське“ з метою збільшення попиту на вітчизняні товари.

А суб’єкти господарювання на території міста Львова, що здійснюють гуртову, роздрібну торгівельну діяльність у закладах торгівлі, розміщених в окремих будівлях, малих архітектурних формах, повинні зробити спеціальне помітне маркування товарів російського походження (товаром російського походження вважається товар, вироблений, розфасований, зібраний, вирощений на території Російської Федерації, чи товар, виробником якого є громадянин Російської Федерації чи юридична особа, зареєстрована у Російській Федерації – визначення, що міститься в ухвалі – авт.) позначкою “Товари з Російської Федерації“ з нанесенням зображення прапора Російської Федерації (з окремим нанесенням зображення прапора Російської Федерації на цінники товарів російського походження) та розміщувати товари російського виробництва на окремих полицях. Також вони повинні запровадити інформаційні стенди у торгівельних приміщеннях, де здійснюють продаж товарів російського походження, з написом “Товари з Російської Федерації“.

На запит «Ні корупції!» у ЛМР відповіли, що в серпні заплановано розмістити соціальну рекламу "Вироблено в Україні" аж на 10 білбордах та 10 сіті-лайтах. Така реклама висітиме в місті до 15 жовтня 2014 року.

Крім того, проведено дві зустрічі з представниками великих торгових мереж; проведено прес-конференцію з представниками громадськості, депутатського корпусу, департаменту економічної політики, юридичного управління, торгових мереж. А ще  працівники департаменту економічної політики ЛМР провели електронну розсилку торговим мережам м.Львова із зверненням та текстом ухвали щодо маркування товарів російського походження. Великі торгові мережі м.Львова: "Епіцентр", "Арсен", "Сільпо", "Рукавичка", "Шувар", "Вопак", "Фуршет", "Барвінок" тощо. У відповіді на запит працівники ЛМР не забули додати, що проробили й таку роботу - «новину про ухвалу Львівської міської ради від 10.07.2014 №3568 розміщено на офіційному порталі Львівської міської ради».

Як же виконують цей пункт ухвали власники торгових точок? За три тижні не всі львівські магазини встигли промаркувати російські товари прапором РФ.

Одними з перших додали на цінники російські прапорці працівники гіпермаркету «Епіцентр», «Ашан», «Барвінок», «Арсен» та «Близенько». Менеджери торгівельної мережі «Сільпо» і раніше вказували на цінниках країну-виробника, проте прапорці РФ поки що не додали. Мережі косметичних товарів та побутової хімії «Дінь-дінь», «Космо» та «Watsons» навпаки - хизуються низькими цінами та екологічно чистими складниками російських товарів. Зовсім не позначають свою причетність до Російської федерації мережі одягу «Oodji» та «Спортмастер». Також не позначають російські товари у гіпермаркеті «Метро», маленьких магазинчиках та кіосках.

«Ні корупції!» запитав також про передбачення покарання суб’єктам господарювання за невиконання вимог Ухвали ЛМР. У департаменті економічної політики відповіли, що «відповідно до абзацу 12 частини 2 п.1 ст.15 Закону України "Про захист прав споживачів", споживач має право на одержання необхідної, доступної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою. Зокрема, інформація про продукцію повинна містити найменування та місцезнаходження виробника (виконавця, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживачів, а також проводить ремонт і технічне обслуговування.

У разі порушення законодавства про захист прав споживачів суб’єкти господарювання сфери торговельного та інших видів обслуговування несуть адміністративну відповідальність (штрафи)".

Водночас, як повідомив заступник голови Львівської ЛОДА Йосип Ситник, покарати тих підприємців, які відмовляються позначати російські товари, місцева влада не може, адже не має на це повноважень. Тобто, якщо підприємець відмовиться це робити, то, відповідно, йому за це нічого не буде.

Ситник додав, що на Львівщині є 177 фірм, засновники яких є громадяни Росії: «Ми не можемо вжити санкції на рівні повної заборони продавати російські товари. В нас є 177 фірм, засновниками яких є громадяни Російської Федерації. Ми можемо вимагати детальний аналіз роботи даних підприємств, але не маємо права вимагати призупинити продаж їхніх товарів на території області».

Львівська ОДА також попросила керівників готелів області вимкнути російські канали, однак знову ж таки – це чисто рекомендаційне прохання.

Експерти-інформатори

Ухвалою ЛМР було доручено управлінню інформаційної політики та зовнішніх відносин департаменту “Адміністрація міського голови“ сформувати інформаційну групу з експертного і громадського середовища для протидії антиукраїнській пропаганді з боку Російської Федерації. Термін виконання цього доручення – до 1 серпня 2014 року.

Водночас 4 серпня, коли «Ні корупції!» отримав відповідь на свій запит, така група ще не була створена і була тільки в планах.

«Відповідно до п.3 ухвали міської ради від 10.07.2014 №3568 "Про координацію інформаційної діяльності та захист інформаційної безпеки на території м.Львова у 2014-2016 роках" наказом директора департаменту «Адміністрація міського голови», буде створено інформаційну групу з експертного і громадського середовища для протидії українській пропаганді з боку Російської Федерації. Відтак, перша зустріч потенційних учасників робочої групи запланована на 05.08.2014 року. У робочу групу, окрім працівників Львівської міської ради, буде залучено координаторів Економічного бойкотного руху», - відповіли у ЛМР.

Також «Ні корупції!» запитував, яку конкретну роботу робоча група проводитиме і про що інформуватиме.

«Робоча група проводитиме постійне інформування мешканців міста через ЗМІ (телебачення, радіо, Інтернет-видання, газети, тощо), через соціальні мережі, а також офіційний портал Львівської міської ради . Таке інформування вже здійснюється від 10.07.2014 року, тобто, від моменту прийняття ухвали на засіданні сесії Львівської міської ради, зокрема, і у публічних виступах міського голови Львова Андрія Садового», - відповіли у ЛМР.

Крім інформування, яке проводитиме робоча група, управлінням інформаційної політики та зовнішніх відносин департаменту “Адміністрація міського голови“ ЛМР буде проводитися й така інформаційна політика:

- постійне інформування громадськості про підтримку Львівською міською радою громадян – переселенців з Автономної Республіки Крим, м. Севастополя та східних областей України;

- інформаційний супровід проведення військово-патріотичних таборів під егідою молодіжних патріотичних організацій;

- проведення прес-конференцій та брифінгів на тему “Єдина країна!“ за участю громадських організацій, представників національних меншин та релігійних громад;

- ініціювати у рамках законодавства України про соціальну рекламу трансляції на державних, комунальних та приватних телерадіоканалах м. Львова соціальних рекламних роликів, спрямованих на єдність держави і формування патріотизму.

У школах проведуть інформаційно-виховні години з роз’ясненням політичної ситуації в Україні, агресії російської держави щодо України. Почнуть вже з вересня. «Ні корупції!» запитував, хто проводитиме таке роз’яснення – вчителі чи, можливо, експерти-інформатори, проте це запитання залишилось без відповіді.

Інформувати львів’ян про шкоду росіян і шкідливість російського будуть і через популяризаційні кампанії всеукраїнських друкованих засобів масової інформації та дитячих україномовних журналів.

Комунальному підприємству "Редакція газети Львівської міської ради “Ратуша“ доручили здійснювати висвітлення виконання цієї ухвали та запровадити рубрику “Геть російських окупантів!“.

На запитання «Ні корупції!» чи вже запроваджено таку рубрику, заступник головного редактора «Ратуші» Ірина Юзик відповіла, що «газета «Ратуша» систематично висвітлює тему неоголошеної війни в Україні, в тому числі інформаційної війни Росії проти нашої держави, широко інформує населення про окупаційну агресивну політику РФ на території України, закликає до бойкотів російських товарів, підтримує патріотичні настрої населення. Зокрема, в газеті «Ратуша» запроваджена щотижнева сторінка «Війна», на якій висвітлюються теми, пов’язані з АТО, військовими діями на Сході, економічним бойкотом російської продукції у Львові, тощо».

Заступник головного редактора навіть подала приклади посилань на публікації газети «Ратуша» на тему війни, проте на запитання, чи запроваджено рубрику «Геть окупантів!», як того вимагала ухвала, не відповіла.

Львівська гастроль

Управління культури департаменту гуманітарної політики, згідно з ухвалою ЛМР, повинно забезпечити підтримку громадських ініціатив щодо протидії гастрольній діяльності музикантів, акторів та інших діячів шоу-бізнесу, які публічно підтримали агресію проти України.

«Ні корупції!» повідомили, що «управління культури буде протидіяти проведенню гастрольних турів виконавців, що підтримали проросійську позицію, такими способами: відмова в будь-якій промоційній підтримці; заборона проведення концертів та інших заходів у приміщеннях установ, що підпорядковуються управлінню культури».

Фактично, якщо російський актор чи представник шоу-бізнесу домовиться про свій виступ на приватних концертних майданчиках у Львові, то дія ухвали ЛМР на нього не поширюватиметься. А власник такого майданчику жодної персональної відповідальності (окрім, можливо, мук совісті – авт.) за гастролі опальних акторів чи співаків не нестиме.

Додамо, що на всеукраїнському рівні в рамках запровадження персональних і секторальних санкцій проти Росії планується запровадити обмеження проти 14 діячів російської культури, які виступають на підтримку російської агресії проти України.

«Із приводу списку діячів культури, щодо яких будуть застосовані санкції, їх не буде 511. Зі списку відібрані 14 осіб, до яких будуть застосовані певні обмеження», – сказав міністр культури України Євген Нищук.

А в Держкомтелерадіо назвали чиновників РФ, які пропагують у ЗМІ насильство і ненависть до України.

«Мають забути дорогу в Україну Олексій Громов, перший заступник керівника адміністрації президента РФ; Владислав Сурков, помічник президента РФ; Дмитро Пєсков, прес-секретар президента РФ; Павло Зенькович, начальник управління зв'язків з громадських проектів адміністрації президента РФ; Микола Никифоров, міністр зв'язків та масових комунікацій РФ; Михайло Сеславинський, керівник федерального агентства з друку та масових комунікацій РФ. Також треба не забути про відщепенця і зрадника українського народу, так званого «міністра внутрішньої політики, інформації та зв'язків республіки Крим» Дмитра Полонського», – наголошується у заяві комітету.

Замість висновку - реалізація ухвали Львівської міськради по суті носить рекомендаційний характер і не є обов’язковою до виконання, скажімо, приватним суб’єктам господарювання. Відповідальності за невиконання доручення міського голови ніхто не нестиме. У крайньому випадку власники торгових точок з непромаркованою російською продукцією відбудуться дріб’язковим штрафом.

Крім того, зважаючи на наповнення та початок виконання міської ухвали про координацію інформаційної діяльності та захист інформаційної безпеки на території міста, ефект від її реалізації може бути такий самий, які і від обласної про розвиток інформпростору та становлення громадянського суспільства.

Хіба що бюджетних грошей на міську програму не передбачено, і від цього не так прикро.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»