Українців закликають перезавантажити владу під Верховною радою 9 серпня о 12.00

Фото: transkarpatia.net

Фото: transkarpatia.net

Представники парламентських партій Батьківщини, УДАРу та Свободи заявили про готовність їхніх фракцій голосувати за люстраційний законопроект «Про очищення влади».

Однак громадські активісти та глава люстраційного комітету України не впевнені у одностайному схваленні законопроекту і закликають українців прийти 9 серпня на 12.00 під Верховну Раду з акцією процесу.

Депутат партії "Свобода" Олег Осуховський каже, що країни, які провели люстрацію зараз входять до Європейського Союзу і мають значно нижчий рівень корупції. За його словами, Україна вже знехтувала двома шансами провести люстрацію, коли була оголошена незалежність, та після проведення Помаранчевої революції.

«Фракція партії Свобода, яка багато років займається питаннями люстрації, буде підтримувати законопроект «Про очищення влади». Цей документ у більшості принципових положеннях співпадає із запропонованим раніше нами законопроектом «Про люстрацію в Україні». Тому, ми не бачимо сенсу ставити амбіції вище спільної мети», - зазначив він.

Керівник парламентської фракції “Батьківщина Сергій Соболєв переконаний, що люстрація має відбуватись не лише за велінням совісті, а й за законом, аби люди, які себе скомпрометували, не мали права подаватись на високі посади.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Очищення і оновлення влади до кінця не відбулося – Кличко

Особливості законопроекту

Люстраційний законопроект (№4359а) пропонує перевіряти усіх суддів, правоохоронців та державних посадовців та при ретельній перевірці вилучати з влади людей, які були керівниками комуністичної і комсомольської організацій Радянського Союзу, людей, які пов’язані з КДБ, а також тих службовців, які навчались у школах КДБ.

Голова люстраційного комітету Єгор Соболєв каже, що сьогоднішній перебіг подій в зоні АТО говорить, наскільки важливою є декадебізація України: “Нинішній важкий перебіг нашої війни, велика кількість інформації про зрадників, про зірвані операції, про те, що наших солдатів постійно чекають засідки, - якраз говорить, наскільки великою проблемою є декадебізація нашої спецслужби і всієї держави. Було великою помилкою, що ми не зробили свого часу, як чехи, які повністю закрили після приходу до влади Вацлава Гавела свою спецслужбу і робили її з нуля. Час виправити цю помилку”, - каже Єгор Соболєв.

Закон також передбачає звільнення усіх керівників, починаючи з районної ланки, які працювали на момент подій Євромайдану і не написали своєї заяви на звільнення. Також проект закону передбачає усунненя від влади людей, які словом чи дією підтримали зазіхання на територіальну цілісність України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пирамида мародерства

У разі ухвалення парламентом документу усі представники влади, які не зможуть пояснити походження свого майна, будуть так само усунені від влади.

Ця норма закону - це найбільш небезпечний тест, особливо для суддів, прокурорів, офіцерів міліцій й багатьох високопосадовців, на спроможність пояснити своє майно і майно своїх близьких людей. Ми хочемо покінчити із суддями, у яких 85-річні мами володіють десятками бізнес-компаній. Ми хочемо покінчити з прокурорами, у яких дружини мають такі машини й будинки, що європейські міліонери могли б позаздрити. Усіх людей, які не зможуть пояснити походження свого майна, ми пропонуємо законом “Про очищення влади” з влади прибрати”, - каже Єгор Соболєв.

Свою підтримку цьому законопроекту висловив також і міністр юстиції Павло Петренко. Коли його призначили міністром, то він відмітив низький рівень знань його підлеглих на всіх рівнях держави.

“Коли я зібрав на першу нараду усіх керівників обласних органів юстиції, реєстраційних служб, органів виконавчих служб, я їм запропонував здати добровільний тест - згадує Павло Петренко свої перші дні на посаді міністра й пояснює умови проведення тесту. - Це були поважні люди з великим досвідом роботи в державній службі. У цьому тесті на професійну придатність були запитання рівня випускника чертвертого курсу юридичного факультету. Це були дуже прості запитання. Ви знаєте, який був результат? 40 із 80 людей написали на двійку. Вони звільнені. Звичайно, ці речі не закріплені законом, але я почав з міністерства юстиції. Я переконаний, що є багато проблем на районних та міських рівнях. Але без таких кроків очищення  неможливе. Для того, щоб очищення відбулось системно, необхідно приймати Закон і робити цей процес по всіх міністерствах і відомствах”.

Міністр також анонсував радикальне скорочення українських чиновників на 30-50%.

"У державному апараті нині працює понад 250 тисяч чиновників. Ефективність їхньої роботи, порівняно з вітчизняним приватним сектором, - вкрай низька. Тому ми плануємо значне скорочення штату працівників державного апарату, яке сягне 30-50%", – повідомив Павло Петренко.

Міністр зазначив, що для державних службовців повністю буде збережено нинішній фонд заробітної плати. Це означає, що ті чиновники, які залишаться, отримуватимуть більше грошей.

"Державний службовець, який отримує зарплату в 1200 грн не може бути ефективним. В таких умовах він змушений заробляти на життя тими повноваженнями, які має, щоб прогодувати себе і свою сім’ю… На сьогоднішній день, коли Україна стоїть перед викликами, війни, зовнішньої агресії, величезних проблем в економіці, державний апарат повинен складатися з тих людей, які є, по-перше вмотивованими, професійними і патріотичними", – вважає міністр Міністерства юстиції Павло Петренко.

Учасник Люстраційного комітету України Карл Волох вважає, що голосування за проект Закону “Про очищення влади” буде лакмусовим папірцем для кожного народного депутата:

“Одним із основних, якщо не головним критерієм оцінки будь-якого політика на наступних виборах буде те, як голосував депутат за цей законопроект. Насправді це - лакмусовий папірець, тому що говорити - це одне, інша справа - самого себе, своїх однопартійців поставити під перевріку, в тому числі майнову перевірку і таким чином показати, на скільки слова відповідають справжнім помислам” - каже Карл Волох. Громадський активіст переконаний, що більш важливого питання, ніж питання очищення влади, в Україні немає.

Однак депутат від партії “Свобода” Олег Осуховський вже знає, що прийняти цей документ буде непросто. Він навіть не поставлений в порядок денний, каже голова ГО “Люстрація” Осуховський.

“Ми ходили і запитували своїх колег, чому вони не голосують за прийняття цього законопроекту в порядок денний. То знаєте, що вони нам казали? Що вони також по закону №4570 підпадають під люстрацію. І, звичайно, більша половина парламенту підпадає під неї”, - каже представник партії “Свобода”.

Громадські активісти та Люстраційний комітет України закликає усіх українців, які вважають, що  Україні необхідна люстрація, прийти з акцією протесту під Верховну Раду 9 серпня на 12 годину.

Микола Мирний для “Ні корупції!”