Діточки і чиновнички

Пікет під ЛМР за відновлення ДНЗ. Фото з сайту Галнет

Пікет під ЛМР за відновлення ДНЗ. Фото з сайту Галнет

Першу в своєму житті чергу – у дитячий садок – моя дитина відстояла безрезультатно.

Два роки перебування в черзі до дошкільного начального закладу з пунктуальним відмічанням щопівроку у журналі завідувачки закінчились тим, що дитина таки пішла у садок, але у приватний.

І поки дитина у приватному садку, мама вирішила з’ясувати, чому ми так і не змогли потрапити в державний, і з чим це пов’язано.

Гра, хто перший сяде на стільчик

Згідно зі статистикою департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, яку «Ні корупції!» отримав на свій запит, на сьогодні у місті 94 комунальні дитячі садочки і 10 навчально-виховних комплексів «садок-школа», у яких виховуються 24 100 дітей. Дошкільною освітою охоплено 68% дітей від загальної кількості. На середину липня 2014 року в електронному реєстрі нараховувалось 16 500 бажаючих відвідувати дитячі садки. У 2014-2015 роках дошкільні навчальні заклади можуть охопити лише 5 тисяч дітей.

Вся причина в тому, що дошкільні навчальні заклади вкрай перевантажені – на 100 місць 152 дитини. До слова, таку ж статистику чиновники наводили і торік, про що вже писав «Ні корупції!». Але обіцяли, що ситуація потроху виправляється.

Отже, виходить, що за рік жодних зрушень у плані покращення умов для здобуття дошкільної освіти у місті не відбулося. На два дитячі стільчики у садочках так само хочуть сісти троє дітей.

Львівська міськрада хвалиться, що за чотири роки у діючих дошкільних навчальних закладах Львова вивільнено від оренди та додатково відкрито 120 груп – 2400 місць. Остання група, яка була відкрита, це у ДНЗ № 104 (38 місць).

При цьому з  управлінням освіти ЛМР впродовж 2000-2013рр. погоджено передачу приміщень в оренду, а також погоджено продовження терміну оренди у 9 дошкільних навчальних закладах м. Львова, з них 5 – освітнім навчальним закладам.

Орендні гойдалки

«Ні корупції!» поцікавився долею окремих садочків, які були ліквідовані, продані або здані в оренду міським керівництвом. Отже:

ДНЗ №3 у 1997 році був проданий акціонерному товариству «Монтажбудзв’язок».

У 1998 році ДНЗ№ 8 був ліквідований, а приміщення передали Франківському районному відділку міліції м. Львова. У 2009 році це приміщення вже орендувало ТОВ «Практик».

У приміщення ДНЗ № 16 у 1997 році переведено будинок школярів – позашкільний навчальний заклад.

ДНЗ № 87 у 1998 році продано шкірно-венерологічному диспансеру.

У 1998 році ліквідували дитсадок № 32 і приміщення передали на баланс медичного училища Львівської залізниці.

ДНЗ № 36 ліквідовано у 1999 році, а приміщення садка передано ДП «Львівприлад».

У 1998 році було ліквідовано відомчий садок №72 , а будівля передана ВАТ «Галнафтогаз».

ДНЗ № 74 закритий з 1994 року, а його приміщення були передані в житловий фонд. Нині це вже приватна власність.

Приміщення дитячого садка № 60 передані середній школі № 51.

Приміщення ДНЗ №103 орендувала міська телефонна мережа.

Приміщення ДНЗ № 106 у 2006 році передані на баланс міського комунального підприємства «Замарстинів-400». У 2009 році це приміщення вже здавалось в оренду ТОВ «Кока-кола лімітед».

Приміщення садка № 102 у 1997 році було передано в оренду на 10 років Авторській школі українознавства М.Чумарної. У 2010 році була виготовлена проектно-кошторисна документація, щоб відновити діяльність садка. Цього року у міському бюджеті управлінням освіти департаменту гуманітарної політики ЛМР передбачено кошти на коригування проектно-кошторисної документації у цінах 2014. Тобто, мова йде лише про підготовку документів, а не на виділення коштів на відновлення діяльності ДНЗ.

У 1996 році ДНЗ №110 об’ єднали із садком № 128. Приміщення садка № 110 здалаось в оренду. Цього року заплановане виготовлення проектно-кошторисної документації для відновлення садка.
Приміщення ДНЗ №113 довгий час здавалось в оренду, а в 2007 році продане як нежитлове приміщення ТзОВ «Енергозберігаючі технології».

А тепер – буква закону, яка, зокрема, зобов’язує владу в особі місцевих чиновників сприяти розвиткові та збереженню мережі дошкільних навчальних закладів незалежно від підпорядкування, типів і форм власності та не дозволяє здавати в оренду дитячі садочки будь-кому, на розсуд міської влади. Так, у Законі України «Про дошкільну освіту» у розділі 2, ст.. 16 йдеться:

- Вивільнені приміщення ліквідованих державних та комунальних дошкільних навчальних закладів використовуються виключно для роботи з дітьми.

Майно, яке є державною або комунальною власністю (земельні ділянки, будівлі, споруди, обладнання тощо), придбання чи відокремлення якого призначене для здобуття дітьми дошкільної освіти, використовується виключно із зазначеною метою.

- Засновник (власник) державного чи комунального дошкільного навчального закладу не має права безпідставно ліквідувати його, зменшувати в ньому площу території, кількість груп, а також здавати в оренду приміщення (будівлі).

Реорганізація або ліквідація діючих комунальних дошкільних навчальних закладів, а також дошкільних навчальних закладів, створених колишніми сільськогосподарськими колективними та державними господарствами, допускається лише за згодою територіальної громади (загальних зборів) села, селища, міста або на підставі результатів місцевого референдуму.

Тобто, жодним ТОВам, акціонерним товариствам, ДП банкам, міським телефонним мережам тощо приміщення вивільнених садочків не мають права здаватися в оренду.

Садочок, Садовий і спідниця

І хоча з року в рік статистика кількості дітей на одне місце в садок залишається незмінною, чиновники від освіти стверджують, що вирішують цю проблему. А ще бідкаються на нестачу грошей на розширення мережі дитячих садочків. І вже попросили профільного міністра С. Квіта і головного освітянина у ВРУ Л. Гриневич сприяти їм у цьому питанні, надіславши їм відповідне звернення.

Водночас обіцянки чиновників покращити ситуацію із садочками у майбутньому не заспокоюють мам, яким потрібно віддати дітей у садок вже нині.

Так, 31 липня під стінами Львіської міської ради мешканці вул. Дністерської вимагали поновлення роботи дитячого садка № 97, який наразі перебуває в оренді ТзОВ «Доля».

«Це питання вирішується вже давно. Проблема дитячого садочка стоїть дуже гостро. У районі вулиці Дністерської є маса дітей. У 2012 році термін оренди завершився, і його мали повернути громаді. Але суд чомусь продовжив оренду знову на 10 років», – обурювалась учасниця протесту Віра Чайка.

А в цей час на пленарному засіданні міський голова Львова Андрій Садовий на репліку депутата від ВО «Свобода» Лариси Василишин про те, що потрібно «менше плакатися і шукати грошей на ремонт шкіл і садочків», відповідав: «У вас така красива спідниця, ви сьогодні сексі номер один цього залу».

На цьому дискусія щодо плачевного стану дитячих установ міста вичерпалась.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»