Корупція-2014: ТОП-5 хабарів українських чиновників

www.pravdorub.kr.ua

www.pravdorub.kr.ua

Незважаючи на революційні настрої в країні, рівень корупції не падає.

За півроку в Україні було зафіксовано майже 300 фактів великих хабарів (стільки ж - за 6 місяців минулого року). 

В лідерах - земельні питання.

Українські силовики склали для «Сегодня» ТОП-5 найбільших хабарів країни (див. інфографіки. - Авт.).

Як виявилося, рекорд судді Зварича, засудженого в 2011 році за хабар в майже мільйон гривень, побитий: в Миколаївській області чиновника затримали при спробі отримати 1,4 млн грн.

01 сегодня

ХТО БЕРЕ. Найсолідніші суми вимагають судді, міліціонери-перевертні і навіть мери невеликих міст, розповіла нам спікер ГУБОЗ МВС Ірина Лемешева: «Але найбільше хабарів намагаються взяти і беруть чиновники, що займаються земельними питаннями». Рекордний хабар за останні пару років, за даними ГУБОЗ, стали 7 млн грн: такий гонорар голова РДА вимагав за передачу 12 людям у власність землі в Херсонській області, підключивши до справи сина-СБУшника. У справі винесено вирок - 11 років в'язниці для голови РДА, і 9 - для його сина.

ЧЕСНА ВЕРТИКАЛЬ. Питанням подолання корупції в Україні спантеличені навіть в ЄС: днями Брюссель сформував спецкомісію суддів, яка відтепер стежитиме за тим, як у нас борються з хабарниками, і допомагати в розробці потрібних законів. Втім, експерти впевнені: подолати корупцію тільки законами можна. «У Прибалтиці, щоб побороти хабарників, чесний уряд сформували з професіоналів. А в Китаї чиновників не спокусиш навіть захмарними хабарами - бо людей підбирають за принципом відданості, - розповів «Сегодня» юрист Василь Мірошниченко. - Антикорупційні закони важливі, але потрібні також прозорі тендери і конкурс на віп-посади».

ЗАРПЛАТИ. Соціологи ж вважають, що проблема корупції криється в низьких зарплатах і нечітких інструкціях. «Хабарі у нас дають в трьох випадках: за те, що і так повинні зробити, але потрібно прискорити процес; за те, що можуть зробити, а можуть і не зробити; і за те, що робити категорично не можна, але дуже хочеться. В першу чергу, необхідно на рівні інструкцій прописати терміни і правила виконання роботи чиновником, ввести невідворотне покарання за зрив таких термінів. Але потрібно підвищити зарплати чиновникам: отримуючи 2000 грн, міліція буде брати хабарі», - каже соціолог Ірина Бекешкина.

Україна без корупції