Бізнес на тротуарі

Фото: Фото з сайту poltava.pl.ua

Фото: Фото з сайту poltava.pl.ua

Практика і роки боротьби зі стихійною торгівлею переконливо довели – або методи боротьби не дієві, або з тою стихійною торгівлею боротися всерйоз і надовго ніхто не хоче. Бо це – вічний бізнес, що годує всіх.

Днями український письменний Юрій Винничук на своїй сторінці у ФБ опублікував пост, як він став свідком того, як п’ятеро міліціонерів біля львівського ринку ловили бабусь і жінок, що влаштували стихійну торгівлю.

Скрин Винничук

Одразу ж під постом письменника з’явилась сила коментарів, у яких люди переконували, що й самі не раз були свідками такого дійства. Міліціонери або показово ловлять бабусь, або навмисне закривають очі на торгашів. І така ситуація зі стихійною торгівлею у кожному селі, районному центрі, місті…

крин коменти 1

Скрин коменти 2
Виходить, що стихійна торгівля тільки називається стихійною. Насправді ж у кожному населеному пункті – це добре поставлена комерція, з якої мають зиск усі:  і продавець, і міліція, і місцева влада.

У Львові є деякі вулиці, зокрема Шпитальна, Горської і Федьковича, де стихійна торгівля перетворилася на налагоджений бізнес. Людей, що продають тут свій крам стихійно, не треба спеціально шукати. Вони є щодня. Випадковими є тільки бабці і жінки, що приїжджають із сіл продавати домашню молочну продукцію чи городину. Решта продавців мають чітко визначені за кожним місця, на які «чужих» не пускають.

Андрій працює на тротуарі вулиці Федьковича. Перепродує вроздріб сезонні фрукти, куплені за оптовими цінами на продуктовому ринку «Шувар». Попросив його не фотографувати, натомість розповів про умови своєї праці.

Щодня близько 8:00 години ранку він займає місце на вул. Федьковича так само, як і решта продавців. Зазвичай приблизно до 9:00 години ранку цим тротуаром проходить міліціонер із дільничного відділку і показово розганяє всіх торгашів. Особливо прискіпується до так званих «випадкових» продавців – тих самих жінок із села, що привезли свою домашню продукцію на продаж. Чому? Бо вони приїздять на 1 день і воліють швидко спродатися і не платити за місце нікому. Тому для міліціонера вони «не цікаві», за рахунок них якраз і «можна зробити роботу» - попередити чи в крайньому випадку скласти адмінпротокол. Ті ж продавці, що торгують щодня, міліціонера з дільничного відділку не бояться. Та й не прискіпується він до «постійних» особливо. У крайньому випадку вони так само показово ніби згортають свій крам у сумки і ящики, але навіть не рушають з місця.

За словами Андрія, ціна його робочого місця на тротуарі – 250 гривень на місяць. Ці гроші він платить жінці, яка має кілька таких точок на цій же вулиці, а вона вже потім, за його словами, вирішує питання з міліцією. Для нього це вигідно і прийнятно, бо двісті гривень він фактично відробляє за два дні продажів при гарному торзі. А потім – чистий прибуток від роботи.

Андрій стверджує, що за півроку, які він займається стихійною торгівлею на цій вулиці, його забирали у відділок лише один раз – після спільного рейду міліціонерів і представників міської влади. За його словами, якраз тоді вийшов якийсь документ, що забороняв продавати хлібобулочні вироби на вулиці, а він саме продавав бублики. У відділку на нього склали протокол, але оскільки він не мав при собі паспорта, і його дані в протокол вписати було неможливо, то його просто відпустили. Правда, забрали два мішки бубликів, які так і не віддали. А він за ними побоявся повертатися, хоча йому розповіли, що забирати крам без рішення суду міліція не має права.

Ось фото -  вул. Федьковича у Львові, які зробив «Ні корупції!». Така торгівля на тротуарі тут відбувається щодня, її не треба спеціально шукати. Дуже показово, продавці продають свій крам із землі прямо навпроти дільничного відділку міліції, що розташований на тій же вулиці, і їх ніхто не зачіпає.

IMAG2082

IMAG2083

IMAG2081
Після того, як «Ні корупції!» сфотографував стихійну торгівлю на вул. Федьковича і поспілкувався з продавцем Андрієм, ми запитали головного міліціонера Львова Сергія Зюбаненка про те, як його підлеглі борються зі стихійною торгівлею. У відповідь Зюбаненко констатував, що «стихійна торгівля у м.Львів має систематичний характер». Це щось на кшталт – ця проблема вічна, і ми з цим змирилися?

У міліції переконують, що «при виявленні фактів несанкціонованої торгівлі одразу вживають відповідних профілактичних заходів, порушникам пропонується перейти торгувати на ринок. При відмові складається адміністративний протокол». Торік було зафіксовано аж 268 випадків стихійної торгівлі, за всіма ними було складено протоколи за ст.160 КУпАП «Торгівля з рук у невстановлених місцях». Після складення адмінпротоколу матеріали скеровуються на адміністративну комісію. Судом приймається рішення про застосування покарання. Найчастіше – це попередження. Якщо порушник притягується неодноразово, може бути визначено покарання у вигляді штрафу – 17, 51 чи 102 гривні. Розмір штрафу теж визначається судом.

А тепер показники боротьби міліціонерів із стихійними торгашами в цифрах. За перше півріччя 2014 року зафіксовано 130 випадків стихійної торгівлі і стільки ж виписано протоколів про адмінпорушення. Для порівняння - багато це чи мало? Скажімо, у Вінниці за аналогічний період муніципальна поліція зловила  кілька сотень продавців, які реалізовували свій крам стихійно, нехтуючи правилами торгівлі. До того ж, як можна побачити з фото, які зробив «Ні корупції!», тільки за один день і тільки на двох вулицях Федьковича і Горської, прилеглих до ринка «Привокзальний», можна побачити таку ж кількість продавців, що займаються стихійною торгівлею. Тобто, фактично 130 протоколів можна було б складати щодня!

«Ні корупції!» поцікавився, може, в міліції не вистачає особового складу, щоб наводити порядок із стихійною торгівлею? Відповіли, що щодня «виділяються працівники для проведення інструктажів та з подальшим несенням служби по попередженню і припиненню стихійної торгівлі, прилеглих до ринків «Привокзальний» територій (це якраз вулиці Горської і Федьковича – авт.) і «Добробут» (вулиця Шпитальна – авт.)». Крім того, міліціонерам ще й допомагають патрулі Батальйону патрульної служби Львівського міського управління міліції ГУ МВС України у Львівській області.
І також написали, що дійсно «особового складу недостатньо»: «органи внутрішніх справ недоукомплектовані, окрім того працівники міської міліції несуть службу зоні АТО». Але ж стихійна торгівля на одній тільки вулиці Федьковича у Львові значно давніша, аніж АТО…

Крім того, «Ні корупції!» прямо запитував міське управління міліції про те, «чому у Львові майже щодня можна побачити стихійну торгівлю на вулицях Шпитальній, Федьковича, Горської. На Федьковича, зокрема, стихійна торгівля відбувається навпроти дільничного пункту міліції, і її ніхто не зупиняє». Це запитання залишилось без відповіді.

А це фото, яке зробив «Ні корупції!»  на вулиці Федьковича після отримання відповіді з міліції. Так, віз і нині там.

IMAG2101

IMAG2122

IMAG2128

IMAG2129
Валентина Новицька, «Ні корупції!»