Донбас від пострадянської ментальності треба лікувати військовими комендатурами

Володимир Цибулько. Фото: politdengi.com.ua

Володимир Цибулько. Фото: politdengi.com.ua

Протягом щонайменше двох років на Донбасі не слід проводити жодних місцевих виборів, оскільки мешканці регіону до цього не готові. Органи місцевої влади там мають замінити військові комендатури.

Таку думку в коментарі кореспондентові Galnet висловив політолог Володимир Цибулько.

«На визволених територіях найближчим часом виборів проводити не можна, оскільки свідомість людей там травмована багатолітнім домінуванням суміші комунізму й криміналу. Населення Донбасу не знає своїх прав, боїться своїх прав», – каже політолог.

На думку В.Цибулька, всі території, на яких зараз триває Антитерористична операція, після звільнення мають пройти певний інкубаційний період. «Замість органів місцевого самоврядування варто розміщати військові комендатури і призначати військових комендантів на період до наступних місцевих виборів», – переконаний він.

Такий період, вважає експерт, має тривати щонайменше два роки. «Треба займатися з громадянами, треба пояснювати громадянам їхні права, їхні можливості. Оскільки там ніколи не дотримувалися ані прав людини, ані засад місцевого самоврядування. Управлінська модель, яка існувала на Донбасі, – це був такий собі промисловий феодалізм. Там були мономіста, і директор підприємства в мономісті був фактично місцевим феодалом. Він свою владу здійснював, спираючись на місцевий кримінал і частково на місцеві політичні структури, які були лише імітацією політики, а насправді це був класичний феодалізм», – наголосив В.Цибулько.

Відповідаючи на питання, хто саме має бути призначений комендантами на Донбасі, політолог зазначив: «Комендантами мають бути командири тих частин, гарнізони яких там будуть розміщені. І на перехідний період права військових комендантів на визволених територіях мають бути дуже широкі. Це, по суті, модель і прокуратури, і суду, і виконавчої влади в одних руках. Але це, звісно, на перехідний період, а потім потрібні заходи із люстрації місцевих судів, прокуратур, міліції».

«До міліції на Донбасі треба набирати через певні фільтраційні заходи. Тобто висуванців на посади дільничних, інших міліціонерів треба обов’язково узгоджувати з громадами. Набирати їх потрібно серед місцевих мешканців, але потім необхідно слідкувати, щоб ці люди жорстко дотримувалися українського законодавства», – додав експерт.